Bitcoin’in Matematiksel Para Politikası Altın ve Fiat Para Birimlerinden Oldukca Daha Öngörülebilir – Iktisat Bitcoin Haberleri

Geçtiğimiz Nisan ayında, kayıtlar 19 milyon bitcoinin çıkarıldığını ve 133 gün sonrasında bugün basılacak 1,88 milyon bitcoin kaldığını gösteriyor. Ağın blok sübvansiyonunun yarılanmasının 20 Nisan 2024’te yada bu noktaya kadar 91.000’den azca bitcoin kalmış olduğu için gerçekleşmesi planlanıyor. Bitcoin’in senelik enflasyon oranı bugün %1,73 iken, 2024’teki yarılanmanın arkasından kripto varlığının senelik enflasyon oranı %1,1’e düşecek.

Matematik Enstitüsü: ‘Bitcoin Yalnız Arka Planda Var Olmasını Elde eden Akıllı Matematik Yardımıyla İşleyebilir’

Vakit hızla geçiyor ve bugün, ortalama 617 gün sonrasında bir sonraki Bitcoin ödül yarılanmasının gerçekleşmesine iki yıldan azca bir süre kaldı. Bitcoin, ağa hashrate tahsis eden bir madenci tarafınca her blok keşfedildiğinde madencilere bir ödül verir. Yazma esnasında, madenciler blok başına 6.25 bitcoin alıyor ve 20 Nisan 2024’te yada civarında, blok ödülü blok başına 3.125 bitcoin’e yarıya indirilecek. O süre madencilik süreci ile bitcoin elde etmek oldukça daha zor olacak ve bugün madenciliğe bir tek 1,88 milyon bitcoin kaldı.

Bir sonraki yarılanmanın 20 Nisan 2024’te yada civarında gerçekleşmesi planlanıyor. Blok sübvansiyonu, bir sonraki yarılanmanın arkasından 6.25 bitcoin’den 3.125 bitcoin’e yarıya indirilecek.

Bitcoin, özerk bir halde çalışan oldukça öngörülebilir bir para ağıdır. ABD’deki öngörülemeyen enflasyon oranının aksine, insanoğlu Bitcoin’in senelik enflasyon oranını güvenle tahmin edebilirler. Denkleme eklenen herhangi bir teşvik yok ve merkez bankacıları, bir ‘acil durum’ olduğunda çoğunlukla yaptıkları benzer biçimde, Bitcoin’in senelik ihraç oranını bir hevesle değiştiremezler. Bir sonraki Bitcoin yarılanması gerçekleştiğinde, Bitcoin’in senelik ihraç oranı %1,1 olacaktır. Bitcoin’in açık ağı ile halk bunu bir gerçek olarak biliyor. Öte taraftan Federal Biriki, para arzını artırarak ve gösterge federal fon oranını düşürerek düşüşlere ve patlamalara niçin olabilir.

Altının Enflasyonla Korelasyonu ve Kıymetli Metalin Sözde Kıtlığı

Kıymetli metal altın kıt olarak kabul edilirken ve insanoğlu ekonomik belirsizlik esnasında altının fiyatının artacağından şüpheleniyor olsa da, bu kesinlikle bir gerçek değil. Araştırmalar altının “enflasyonla son aşama düşük bir korelasyona” haiz bulunduğunu gösteriyor. Bitcoin oldukça öngörülebilir bir finansal sistem olsa da, kripto varlığının kendisinin de enflasyonla düşük bir korelasyonu var. ABD’deki tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve dünyadaki enflasyon oranları arttıkça, bitcoin (BTC) kıymet kaybederken enflasyon her ay daha yüksek zirveler yazdırdı. BTC, enflasyonla (altın ve gümüş benzer biçimde) fazla bir korelasyon görmemiş olsa da, kıymetli metallerden daha öngörülebilir bir varlık sınıfıdır.

Araştırmalar, altının enflasyonla düşük bir korelasyona haiz bulunduğunu gösteriyor ve son piyasa verileri, bitcoin fiyatının enflasyondan ziyade hisse senetleri ile oldukça ilişkili bulunduğunu gösteriyor. Enflasyon yükselirken, bitcoin’in kıymeti düştü ve geçen haftaki TÜFE raporuna gore ABD’de enflasyon düştüğünde, bitcoin’in fiyatı terfi etti.

İstatistikler, her yıl dünyadan ortalama 2.500 ton çıkarıldığını gösterdiğinden, yılda ne kadar altın çıkarıldığına dair kaba tahminlerimiz var. Fakat altın kaçakçılığı yardımıyla, bu tahmin hakkaten bir tek eğitimli bir tahmin. Sürpriz altın yatakları, altının iddia edilen kıtlık faktörüne de zarar verir ve okyanus tabanının altında ve uzayda asteroitlerin içinde büyük altın yatakları olduğu iyi bilinir. Sadece şu anda insanoğlu altına uzayda yada okyanusun derinliklerinde ulaşamıyor. Bu unsurlara karşın altın hala kıt olarak kabul edilir. Bir ABD Jeolojik Araştırması tahmini, dünya yüzeyinin altında kabaca 50.000 ton altın bulunduğunu söylüyor, sadece tahmin “hareketli bir sayı” olarak değerlendiriliyor.

Altın ve Fiat Para Birimi İhraç Oranları Güvenilir Değilken, Bitcoin Oldukca Daha Öngörülebilir Bir Parasal Varlıktır

Bitcoin’in para arzı söz mevzusu olduğunda, halk bir tek 21 milyon bitcoin olacağını biliyor. Altınla, dünyadaki altının kabaca %20’sinin kaldığını biliyoruz, sadece bazı madencilik şekilleri şu anda ekonomik olmadığı için gelecekte kârlı hale gelme şansları var. Anlamı, hızla gelişen teknolojinin altın madencilerinin okyanus tabanının altına yada uzaydaki asteroitlere gömülü kıymetli metallere erişebilecekleri yere kadar ilerleme şansı var. Bu olursa, altın ve öteki kıymetli metaller, tıpkı merkez bankacılarının bir hevesle bastıkları itibari para benzer biçimde oldukça daha azca kıt hale gelebilir. Bitcoin ile, ağın senelik enflasyon oranı düşmeye devam edeceğinden, durumun bu şekilde olmadığını ve olamayacağını biliyoruz.

26 Nisan 2015’te bitcoin araştırmacısı Murch vesilesiyle cetvel.

Yazma esnasında, Bitcoin enflasyon oranının %1,73 civarında bulunduğunu ve yukarıda belirtildiği benzer biçimde bir sonraki yarılanmada 2024’te %1.1’e düşeceğini biliyoruz. Gelecek yıl 2025’te Bitcoin’in senelik enflasyon oranı 1’in altına düşecek. 2028 yarılanmasıyla beraber, ihraç oranı yılda ortalama %0,5 olacaktır. Son bitcoinlerin 2140 senesinde çıkarılacağını da biliyoruz, sadece altın madenciliğinin kesinliği mevzusunda güvenilir değiliz. Ek olarak, merkez bankasının son iki yılda yapmış olduğu parasal genişlemeden sonrasında, bankacıların belirlediği enflasyon oranını kestirmek çay yapraklarını okumaya çalışmak gibidir.

Bitcoin, enflasyona karşı en iyi koruma olmasa da, en azından şimdilik, varlığın kıt ve bugün çıkarılan yada çıkarılan herhangi bir popüler parasal varlıktan oldukça daha öngörülebilir bulunduğunu güvence edebiliriz.

Bu hikayedeki etiketler

21 Milyon BTC, Asteroitler, bitcoin yarılanması, Bitcoin matematiği, blok sübvansiyonu, BTC, BTC yarılanması, Merkez Bankaları, Grafikler, dolaşımdaki arz, deflasyon, Talep, iktisat, Federal Biriki, fiat para birimleri, altın, altın enflasyon oranı, Yarılanma, enflasyon, enflasyon oranı, mayınlı altın, parasal genişleme, okyanus tabanı, öngörülebilir, bir hevesle baskı, Ödül Yarılanması, Kıtlık, SHA256, kaçakçılık, Arz, sürpriz mevduat

Bitcoin’in Matematiksel Para Politikasının altın yada fiat para birimlerinden daha öngörülebilir olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımı yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir