Bitcoin’in ‘yüzde bir’ eleştirmeni, dijital varlıkların geleceği mevzusunda hala pozitif yönde

London School of Economics’teki (LSE) bir finans profesörüne gore, dijital varlıkların olmadığı bir gelecek hayal bile edilemez sadece Bitcoin (BTC) tasarımı gereği muhteşem olmaktan fazlaca uzak.

LSE finans profesörü Igor Makarov, dijital para ve dijital varlıkların şüphesiz finansın geleceğinin bir parçası olacağına ve verimliliklerinin büyük seviyede tasarımlarına bağlı olacağına inanıyor.

Cointelegraph ile yapmış olduğu röportajda Makarov, Bitcoin’in son 10 yılda aşırı derecede değişken olduğundan bir kıymet deposu haline gelebileceğine dair fazlaca fazla kanıt olmadığını söylemiş oldu.

Bitcoin’in volatilitesi, tutarındaki büyük artışa ve artan likiditeye karşın yüksek kaldığından, fiyatının bigün daha istikrarlı hale geleceğinin garantisi yok, dedi.

Makarov, “Bitcoin’i destekleyen herhangi bir hükümet olmadan, kripto para biriminin kıymeti, genel halkın onu tutma isteğine bağlıdır, bu da değişen yatırımcı duyarlılığına ve öteki kripto para birimlerine karşı duruşuna bağlıdır” dedi.

Profesör ek olarak, ABD kamu kurumlarının BTC’ye yatırım yapmasına müsaade edilmesinin neredeyse kesinlikle “geçici bir fiyat artışı” ile sonuçlanacağını varsayıyordu. Sadece bu takdir, erken benimseyenlerin “genel halk pahasına” ve öteki kıymet depolarından, bilhassa fiat para birimlerinden yararlanacağı anlamına geleceğini söylemiş oldu, dedi Makarov, şunları ekledi:

“Mevcut tasarımı göz önüne alındığında, Bitcoin verimsiz bir varlık olduğundan, getirileri tamamen fiyat artışından geliyor ve uzun solukta toplam çıktının gelişme oranını aşmalarını beklememeliyiz.”

Makarov, 10.000 Bitcoin yatırımcısının yada tüm BTC sahiplerinin %0.01’inin, şu anda dolaşımda olan tüm mayınlı 19.1 milyon Bitcoin’in %25’ini oluşturan 5 milyon BTC’ye haiz bulunduğunu iddia eden bir çalışmanın ortak yazarlığını yapmasıyla biliniyor. Analistler, en iyi BTC sahiplerinin, en varlıklı Amerikalıların dolarları denetim ettiğinden daha büyük bir kripto payını denetim ettiğini savundu.

Makarov’a gore, emek verme Bitcoin ağ verilerinin yanı sıra bloglardan, söyleşi forumlarından ve ötekilerden gelen her insana açık verilere dayanıyor. “Borsalar, çevrimiçi cüzdanlar benzer biçimde büyük kamu müesseselerinin kimliği hakkında Bitfury Crystal Blockchain bilgilerini de kullanıyoruz” dedi. Makarov ek olarak, servetin çoğunluğu gayrimenkul ve menkul kıymetlerde tutulduğu için ABD’de fazlaca azca kişinin büyük miktarlarda nakit bulundurduğunu söylemiş oldu ve ekledi:

“Nakit işlemlerin takip edeni zor olabilir, sadece Bitcoin işlemlerinden değişik olarak, nakit işlemlerin maliyeti, işlem meydana getirilen miktarla beraber artar. Ek olarak, büyük oranda nakit depolamak maliyetlidir.”

Bitcoin’in tasarımı mevzusunda şüpheci olmasına karşın Makarov, dijital varlıkların geleceği mevzusunda hala pozitif yönde. 2016’dan beri kripto pazarlarında arbitraj ve ticaretle uğraşıyor ve Terra ekosistem çöküşünün araştırılması da dahil olmak suretiyle birçok ilgili projede emek vererek kripto ve blok zincirinin finansal uygulamaları mevzusunda heyecanlandı.

İlgili: Hodlers ve balinalar: 2022’de en fazlaca Bitcoin’e kim haiz?

“Kripto alanındaki birçok gelişmeyi büyüleyici buluyorum. Bitcoin ve dahiyane tasarımı ile başlıyorlar ve akıllı sözleşmeler, kahinler ve ötekiler de dahil olmak suretiyle pek fazlaca başkasını içeriyorlar, ”dedi Makarov. Sadece sektörden yararlanmak için yönetişim, düzenleme ve ötekiler benzer biçimde mevzuları zamanında muntazam bir halde ele almanın mühim bulunduğunu vurgulayan uzman, şunları söylemiş oldu:

“Gelecekte dijital paraya ve dijital varlıklara haiz olacağımıza dair fazlaca azca kuşku var. Verimlilikleri tasarımlarına bağlı olacaktır. Bundan dolayı, doğru yapmak önemlidir. ”

Makarov, şu anda elinde herhangi bir kripto para birimi olmadığını söylemiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir