BlackRock Spot Bitcoin Private Trust’ı Başlattı

BlackRock, ABD merkezli kurumsal müşterilerine dünyanın en popüler kripto para birimine direkt maruz kalmalarını sağlamak için bir Bitcoin hususi tröstünü başlattı.

Şirket, son piyasa türbülansına karşın, bazı kurumsal müşterilerinin teknolojisi vesilesiyle kripto pazarlarına erişme mevzusunda hala “mühim bir ilgi” gördüğünü söylemiş oldu. Haber, geçen hafta BlackRock’un Aladdin varlık yönetimi platformundaki kullanıcılara Coinbase Prime’a erişim vereceğine dair başka bir duyurunun derhal arkasından geldi.

10 trilyon dolarlık varlık yöneticisi ek olarak “izin verilen blok zincirleri, stabil paraları, kripto varlıkları ve tokenleştirmeyi” de araştırdığını söylemiş oldu.

Bitcoin itimat basın açıklamasında şirket, İsviçre merkezli kar amacı gütmeyen Energy Web ve ABD merkezli RMI tarafınca oluşturulan “kriptoyu karbondan arındırma” planı tarafınca teşvik edildiğini söylemiş oldu.

Bitcoin madenciliğinin çevresel tesirini portföylerine eklemenin önünde bir engel olarak gören kurumsal yatırımcılar için bu mühim bir husus.

Bitcoin ve çevre

Kasım ayında Ernst & Young tarafınca ankete katılan kurumsal yatırımcıların %74’ü, çevresel, toplumsal ve yönetişim performansı düşük olan şirketlerden ayrılma ihtimallerinin yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) de not aldı.

Mayıs ayında, SEC Başkanı Gary Gensler, “kendilerini bir ESG odağına haiz olarak pazarlayan fonlar ve danışmanlar” için ifşa gereklilikleri meydana getirmeye desteğini dile getirdi.

Geçen Mayıs ayında Tesla, Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeyi bırakacağını duyurduğunda, CEO Elon Musk Twitter’da bunun “Bitcoin madenciliği ve işlemleri için hızla artan fosil yakıt kullanımı” sebebiyle bulunduğunu söylemiş oldu.

Firmanın Bitcoin’i kabul etmiş olduğu iki ay süresince, bazılarının elektrikli araçları ile Bitcoin madenciliği için kullanılan karbon bazlı enerji içinde bir uyumsuzluk olarak görmüş olduğu şey yüzünden tepkiyle karşılaştı.

Sadece Tesla, CoinMarketCap’e bakılırsa Perşembe günü 24.600 dolardan işlem gören ve 471 milyar dolarlık bir piyasa değerine haiz olan Bitcoin’den tamamen vazgeçmedi.

Nisan ayında kripto madencisi Blockstream, Teksas’taki tamamen güneş enerjisine dayalı bir Bitcoin madencilik tesisinde Tesla ve Block, Inc. ile beraber çalıştığını duyurdu. Tesla pillerini ve güneş dizilerini kullanır.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir