Blockchain Avusturya’nın enerji krizini iyi mi ele alabilir?

İklim değişikliği, insanlık için en büyük küresel sorunlardan biri haline geldi. Bununla beraber, kömür, petrol ve naturel gaz benzer biçimde hidrokarbon enerji kaynaklarına bağımlılık hala kuvvetli.

Bu enerji kaynaklarının etrafındaki tedarik hatları, jeopolitik gerilimlere karşı daha savunmasızdır. Rusya’ya yönelik mevcut yaptırımlar sebebiyle uzmanlar artık artan elektrik tutarları ve Avrupa’daki enerji piyasası üstünde negatif etkisinde bırakır bekliyor.

Avusturya hükümeti, enerji geçmiş olmasına olan acil ihtiyacı anlıyor ve 2040 yılına kadar iklim etkisiz olma iddialı hedefini belirledi. Fosil enerjiye alternatif çözümler bulmak yavaş oldu ve bir çok süre, büyük ölçekte hemen hemen yeterince verimli değil. . Sadece, bilhassa eşler arası (P2P) enerji ticaretinde merkezi olmayan yenilenebilir enerjiler yada blok zincir teknolojisi şeklinde ümit verici yaklaşımlar var.

Avusturya’da halihazırda enerji piyasasında P2P ticareti ile ilgili pilot projeler bulunmaktadır. Ön planda, blok zinciri büyütme Riddle&Code ve 2020’de Riddle&Code Energy Solutions adlı bir ortak girişim kuran Avusturya’nın en büyük enerji sağlayıcısı Wien Energie içeriyor.

Bu senenin 1 Nisan itibariyle, ortak girişimin yeni başkanı Kai Siefert oldu. Daha ilkin Wien Energie’de BT stratejistiydi ve Viyana’daki MyPower enerji tokenizasyon platformunda çalıştı. Cointelegraph auf Deutsch, blockchain yardımıyla enerji kriziyle iyi mi savaşım edebileceğimizi sormak için Siefert ile görüştü.

Pilot projeden güneş tokenizasyonuna

Wien Energie ve Riddle&Code uzun süredir beraber çalışıyor. 2017 senesinde firmalar, tüketicilerin enerji üretimine katılabilmeleri için fotovoltaik güneş sistemlerini tokenleştirdikleri Quartier’de Peer2Peer adlı ilk projeyi başlattı.

Hemen sonra, 2018’in sonunda, Siefert hala Wien Energie’nin BT stratejistiyken, ekibi Wien Energie BT başkanı Astrid Schober ile beraber bir blok zinciri stratejisi geliştirdi ve güvenlik belirteçleri ve hizmet belirteçleri ile enerji belirteçleri mevzusuna odaklandı.

Bu, MyPower platformuyla sonuçlandı. İlk olarak, Wien Energy ve Riddle&Code, 100 katılımcılı bir akıllı kent projesinde blok zinciri vasıtasıyla kendi kendine üretilen güneş enerjisinin merkezi olmayan ticaretini kontrol etti. Her şey yolunda gitti ve 2021’de fotovoltaik tesisler için bir tokenizasyon platformu piyasaya sürüldü. Riddle&Code, Avusturya’nın en büyük güneş enerjisi santralini token haline getirdi ve reklam kampanyasının bir parçası olarak, elektrik faturalarını ödemek için kullanılabilecek jetonlar şeklinde Wien Energie tarafınca verilen enerji kuponlarını satın alan 1.000 alan kişi kazanmıştır.

Şimdi MyPower, tüm Avusturya’da güneş fotovoltaik varlıklarını tokenize ederek tüketicilerin kısmi mülkiyetten faydalanmalarına ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapmalarına olanak tanıyor.

Yenilenebilir enerjiye talep büyük

Siefert’e nazaran, enerji paylaşımı terimi şu anda oldukca talep görüyor. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve koronavirüs krizi sebebiyle elektrik tutarları hızla yükseliyor. Artan enerji tutarları, daha ucuz yenilenebilir enerjiler, akıllı informasyon teknolojisi ve enerji paylaşımı ile azaltılabilir.

Son: Yalnız Bitcoin fiyatı değil: BTC madenci karlılığını etkileyen faktörler

Blok zinciri tabanlı enerji paylaşımı ile ortaklaşa üretilen elektrik şebekeye beslenir, dağıtılır ve direkt dairelere satılır – hepsi bir aracı olmadan. Tüketilmeyen kilovat-saatler de öteki enerji topluluklarına satılabilir ve böylece tüketiciler para kazanır yada tutum eder.

Enerji paylaşımı, üretimlerini ve taleplerini denetim altına almak için bu yaklaşımı kullanabilen enerji tüketicileri (enerji üreticileri ve son tüketiciler) içinde direkt enerji ticaretini mümkün kılabilir. Ev sahibi olmak yerine kiralayanlar, enerji geçmiş olmasına etken olarak katılabiliyor ve gelirlerden faydalanabiliyor. Bu, tüketicileri kendi nesillerine daha çok dahil eder ve mahalli kıymet yaratmayı merkeze alır.

Siefert, “Burada Avrupa’da enerji üretmek için Rusya’dan naturel gaz yada Suudi Arabistan’dan petrol almanıza gerek yok” dedi. “Güneş neredeyse bedavaya geliyor ve güvenilir bir halde elektrik üretiyor. Sadece birçok insan kendi evleri olmadığı, kiralık bir dairede yaşadıkları yada büyük bir güneş sistemi satın alma imkanları olmadığı için katılamıyor. Sadece bu fabrikaları minik dijital varlık tokenlerine bölebiliriz, böylece azca sermayeli hususi yatırımcılar da katılabilir.”

Yenilenebilir enerjiler “odaklanıyor”

Avusturya’da halihazırda Erneuerbare-Energie-Gemeinschaften (EEG) benzer biçimde minik yenilenebilir enerji toplulukları bulunmaktadır. Bu tür enerji toplulukları (Avusturya’da ve Yenilenebilir Enerji Genişletme Yasasına nazaran), esas olarak kamu yararı için yenilenebilir enerjinin üretimini, dağıtımını ve tüketimini merkezden uzaklaştırmayı amaçlayan, kâr amacı gütmeyen tüzel kişilerdir. Bu tür EEG’ler yenilenebilir enerjinin üretiminde, mahalli ve bölgesel dağıtımında ve tüketiminde hala minik bir rol oynamaktadır ve bir çok süre oldukca karlı değildir.

Sadece, işler gelişmeye başlıyor. Siefert’e nazaran, artan enerji tutarları sebebiyle EEG’lere olan talep esasen çok büyük bir halde arttı ve Riddle&Code Energy Solutions, bu tür EEG’lerin kurulması ve devreye alınması için teknik çözümler sunuyor. Siefert, “Onları sistemimizle merkezi olmayan pazarlara da bağlayabiliriz” dedi. Bu, 2021’den beri yürürlükte olan ve ulusal hukuka aktarılmış bir Avrupa Birliği direktifi olan Yenilenebilir Enerji Genişletme Yasası ile esasen mümkün.

Siefert, Avusturya, Avrupa ve dünya genelinde “yenilenebilir enerjilere ilginin arttığını” kaydetti. Siefert, yenilenebilir enerjiler alanında çalışan şirketlerin “iklim politikasının desteklediği dünya çapındaki büyük yatırımlardan” yararlandıkları için “şimdi odaklanıyor” dedi.

Blok zincirinde imzalanmış ve şifrelenmiş gerçek zamanlı veriler

Şu anda Avusturya’da P2P enerji ticaretine hemen hemen izin verilmiyor. Her şey mevcut elektrik piyasası altyapısı temelinde çalışır ve faturalandırma verileri, ölçüldükten 24 saat sonrasında şebekeler tarafınca kullanıma sunulur.

Sadece Riddle&Code Energy Solutions esasen bu verileri gerçek zamanlı olarak alabilir. Direkt akıllı sayaca bağlanabilen bir dongle, alan kişi arayüzünden canlı olarak verileri okur ve blok zincirinde imzalanmış ve tamamen şifrelenmiş güvenilir bir ağ geçidi vasıtasıyla gönderir. Oradan, bu veriler derhal okunabilir. Müşteriler, her çeyrek saatte bir kredilerinin kilovat saatlik tokenlerde iyi mi büyüdüğünü görebilirler.

En Son: Vakit kanıtı ve hisse kanıtı: İki algoritma iyi mi karşılaştırılır?

Bu veriler hemen hemen faturalandırma için kullanılamaz, sadece doğru tüketim davranışını teşvik etmeye destek sağlar. Bu tür veriler yardımıyla alan kişi, topluluk kurulumundan şebekede ne kadar yeşil enerjiye haiz bulunduğunu görebilir ve mesela bu süreyi çamaşır makinesini açmak yada elektrikli bir arabayı şarj etmek için kullanabilir. Bu da satmaca üstünde dolaylı bir etkiye haizdir, bu sebeple müşteriler kendi ortak formlarından daha çok elektrik kullanırlarsa daha azca öderler.

Siefert, “Hedefimiz her insanın enerji paylaşımına katılabilmesidir” dedi. “Sadece Avusturya’da hususi P2P ticareti, yasal düzenleme oluşturulana kadar şu anda mümkün değil. Bundan dolayı, burada hükümet tarafınca daha çok özgürlük ve yenilenebilir enerjilerin genişletilmesinde daha çok hız görmek isterim. Avusturya, P2P enerji ticareti ve enerji topluluklarının gelişimi açısından AB’de ve dünya genelinde önde gelen ülkelerden biri olabilir.”

Bu, Kai Siefert ile meydana getirilen röportajın kısa bir versiyonu. Tam sürümü burada bulabilirsiniz (Almanca).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir