Blockchain firmaları, büyümeyi ilerletmek için üniversite araştırma merkezlerini finanse ediyor

Kuruluşların blockchain teknolojisini benimseme talebi hızla artıyor. Pazar araştırması ve danışmanlık şirketi Custom Market Insights’ın son bulguları, küresel blok zinciri teknolojisi pazar büyüklüğünün 2021’de 4,8 milyar dolar bulunduğunu, sadece bu miktarın 2030 yılına kadar 69 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini ortaya koydu. Blockchain sektörünün gelişimine yönelik titiz araştırmalar.

Cardano blok zincirinin arkasındaki geliştirici kolu olan Input Output Global (IOG) topluluk ve ekosistem başkan yardımcısı Tim Harrison, Cointelegraph’a geçtiğimiz yıl süresince blok zinciri ekosisteminin “süratli hareket eden ve şeyleri kır” yaklaşımı.

“Bu firmalar yalnız bu riskleri kendileri üstlenmekle kalmıyor, hatalar ve başarısızlıklar da nihai tüketicilerini negatif yönde etkileyebilir” dedi. Bundan dolayı Harrison, hakemli araştırmaların bu tür durumları önlemeye destek olabileceğine ve hem de daha önceki blok zinciri geliştirme yinelemelerinden devam eden sorunları çözebileceğine inanıyor.

Firmalar üniversite liderliğindeki araştırma merkezlerini finanse ediyor

Harrison, blok zinciri projelerinin ileriye dönük olarak kapsamlı bir halde araştırılmasını sağlamak için IOG’nin kısa sürede Stanford Üniversitesi’nde 4,5 milyon dolarlık bir Blok Zinciri Araştırma Merkezi’ni finanse ettiğini belirtti. Harrison’a gore, merkezin amacı, temel araştırmalara daha çok odaklanırken, blok zinciri ve dağıtılmış defter endüstrisindeki bilimsel data birikimini zenginleştirmek.

Stanford’daki Blockchain Araştırma Merkezi 29 Ağustos 2022’de duyurulmasına karşın, IOG baş bilimcisi ve Edinburgh Üniversitesi’nde profesör olan Aggelos Kiayias, Cointelegraph’ın bu merkezin endüstrinin mevcut zorlukları toplu olarak çözmesine destek olacağına inanıyor.

Mesela, Kiayias, IOG’nin daha ilkin Stanford ile blockchain ölçeklenebilirliği araştırmasını finanse etmek için 500.000 dolar bağışladığını belirtti. Blockchain ölçeklenebilirliği, endüstrinin benimsenmesini engellemiş olan en büyük sorunlardan biri olmaya devam ettiğinden, bu mühim bir girişimdi. Gene de Kiayias, Stanford’un yeni Blockchain Araştırma Merkezi’nin, finanse edilen projelerin bir takım disiplin ve geçmişe haiz araştırmacılardan geleceği için bunu bir adım daha ileriye taşıyacağını belirtti.

Kiayias, üniversitelerle ilişkili araştırma merkezlerinin tipik blok zinciri odaklı kurslardan daha çok kıymet katacağını da sözlerine ekledi. “Stanford’un araştırma merkezi, araştırmacıların bilhassa ilgilendikleri mevzuları araştırmalarına izin vererek, onlara standart bir ders almaktan daha çok özgürlük verecek” dedi. Birçok üniversite şu anda müfredatlarında blok zincir kursları sunarken, sanayi tarafınca finanse edilen araştırma merkezleri, endüstriyi ilerletmeyi amaçlayan üniversiteler için bir sonraki adım olabilir.

Mesela, Oasis Labs’ın kurucusu ve Berkeley’deki California Üniversitesi’nde profesör olan Dawn Song, Cointelegraph’a Oasis Protocol’ün bir takım başka blockchain şirketiyle beraber Berkeley Görevli, Merkezi Olmayan İstihbarat Merkezi’ne (RDI) fon sağladığını söylemiş oldu. ). Song’a gore, RDI ortalama bir yıl ilkin bilim, teknoloji ve ademi merkeziyetçilik eğitimini geliştirmeye odaklanan oldukca disiplinli, kampüs çapında bir girişim olarak kuruldu.

Song, RDI’daki araştırmanın blok zinciri ölçeklenebilirliği, güvenlik ve gizlilik, kullanılabilirlik ve merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) şeklinde alanlara odaklandığını deklare etti. Mesela Song, sıfır data kanıtı araştırmasının, blok zinciri projeleri için ölçeklenebilirlik ve gizlilik sağlamak için eleştiri bulunduğunu kaydetti.

Bunu göz önünde bulundurarak, RDI araştırmacılarının yeni bir sıfır data argüman sistemi olan Orion adlı bir proje üstünde çalışmaya başladıklarına dikkat çekti. Song ek olarak, RDI araştırmacılarının daha çok kullanılabilirlik sağlayacak yeni bir tür anahtar bakım mekanizması geliştirdiğini belirtti. Proje, “oldukca faktörlü anahtar türetme işlevi” olarak bilinir ve öteki popüler kimlik doğrulama faktörlerinin desteğiyle parola tabanlı anahtar türetme işlevlerine genişler.

Song, yenilikçi olmakla beraber, merkezin disiplinler arası olması bakımından RDI’nin araştırmasının benzersiz bulunduğunu da sözlerine ekledi:

“RDI, Berkeley’in bilgisayar bilimi kısmı, finans ve iktisat ve hukuk fakültesinden öğretim üyelerini içeriyor. RDI’nin araştırması, blockchain kurslarına kıyasla daha derinlemesine olan birçok değişik disiplini kapsar. Araştırma, eğitim ve girişimciliğe odaklanıyoruz, bu da ondan sonra bu sektöre giren yeni nesil öğrencileri yetiştirmek için kurslar geliştirmeye destek olabilir.”

Stanford ve Berkeley şeklinde üniversitelerdeki fizyolojik araştırma tesislerine ek olarak, sanal araştırma merkezleri kurulmaktadır. Mesela, Asya merkezli bir katman-1 blok zinciri olan Klaytn, son zamanlarda endüstrinin büyümesini desteklemek için bir sanal araştırma enstitüsü için 20 milyon dolarlık finansman taahhüdünde bulunmuş oldu. “Blockchain Araştırma Merkezi” (BRC) olarak malum bu program, Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) ve Singapur Ulusal Üniversitesi’nden (NUS) araştırmacılar tarafınca yönetilen küresel bir ortaklık tarafınca yürütülecek.

Klaytn Vakfı’nın temsilci direktörü Sangmin Seo, Cointelegraph’a KAIST ve NUS’tan araştırmacıların UC Berkeley, Princeton Üniversitesi ve Georgia Teknoloji Enstitüsü şeklinde öteki altı üniversiteden internasyonal bir baş araştırmacı ekibiyle yakın çalışacaklarını söylemiş oldu. BRC’nin açık kaynaklı bir halde etkinlik göstermesiyle, bu üniversitelerin dışındaki öteki araştırmacılar da devam eden araştırma projelerine katılabilecek yada kendi önerilerini sunabilecek” dedi.

Seo, BRC araştırmasının düşünce birliği, gizlilik, akıllı kontakt, merkezi olmayan finans (DeFi) ve Metaverse şeklinde mevzulara odaklanan yedi sütunu kapsayacağını paylaştı. BRC’nin sanal olmasına karşın, programın tertipli olarak konferanslara ve çalıştaylara ev sahipliği yapmak şeklinde topluluğa yetişme çabalarını yürüteceğini de sözlerine ekledi.

Buna ek olarak, Algorand blok zinciri ekosisteminin korunmasından görevli olan Alogrand Vakfı, sanal bir araştırma programı için 50 milyon dolar fon ayırdı. Algorand Mükemmellik Merkezleri (ACE) programı, Ağustos 2022’de başladı ve toplumsal tesir ve sürdürülebilirlik projelerinin yanı sıra gerçek dünya blok zinciri çözümlerinin geliştirilmesine kuvvetli bir halde odaklanıyor.

Algorand Vakfı baş araştırmacısı ve ACE programının başkanı Hugo Krawczyk, Cointelegraph’a, mahalli topluluklara odaklanmayı sağlamak için araştırma ekiplerinin dünya genelinde bulunduğunu söylemiş oldu. ACE araştırmacılarının, blockchain güvenliğinin omurgası olduğundan kriptografi ile ilgili bir ekip problemlerle uğraştığını ekledi:

“Akıllı sözleşmelerdeki hataları da çözümleme ediyoruz, bundan dolayı bunlardaki hatalar büyük para ve itimat kayıplarına yol açabilir.”

Üniversite liderliğindeki blockchain araştırma merkezlerinin önemi

Blok zinciri projelerinin üniversite liderliğindeki araştırma programlarının geliştirilmesini desteklemesi dikkate kıymet olsa da, bu girişimlerin kapsamı pazarlama taktiklerinin yada bir firmanın kendi projesi için araştırma yapmanın oldukca ötesine uzanıyor. Buna ışık tutan Krawczyk, Algorand Vakfı’nın kendi ekosistemini geliştirmeye emin olmasına karşın, ACE şeklinde gelişmekte olan araştırma merkezlerinin tüm blok zinciri endüstrisini ilerletmeye odaklandığını deklare etti:

“Bu yalnız geliştiricileri kendi projelerimiz üstünde çalışacak şekilde eğitmekle ilgili değil, hem de blok zinciri sektörünü ilerletmeye destek olabilecek birden fazla projeyi araştırmakla ilgili. Birbirimizle rekabet etsek de, başkalarıyla ortaklaşa iş yapmak, alanın olgunlaşması ve gelişmesi için faydalıdır.”

Bunu yineleyen Harrison, blockchain alanında oldukca fazla rekabet olmasına karşın, sıhhatli rekabetin büyüyen herhangi bir endüstrinin yaşamsal bir parçası bulunduğunu belirtti. “Bilhassa ilk günlerinde, her oyuncunun alanı bir tüm olarak büyütmek için de üstüne düşeni yapması gerekiyor” dedi.

Hakkaten de, bu araştırma merkezleri söz mevzusu olduğunda ortaklaşa iş kilit önemde görünüyor. Mesela Song, Berkeley’in RDI’sinin Stanford’un blockchain araştırma merkezi ile yakın çalışacağını belirtti. Krawczyk, Yale Üniversitesi’nde Columbia Üniversitesi ve City College of New York ile ortaklaşa iş meydana getiren bir ACE araştırma merkezi bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Unutulmaması ihtiyaç duyulan bir öteki mühim nokta da, üniversitelerin müfredatlarının bir parçası olarak blok zinciri kursları sunması yenilikçi olsa da, araştırma merkezlerinin bir adım daha ileri gitmesidir. Wyoming Üniversitesi Blockchain ve Dijital İnovasyon Merkezi direktörü Steven Lupin, Cointelegraph’a üniversite araştırma merkezlerinin değişik, uygulamalı öğrenme fırsatları sunduğunu söylemiş oldu. Dedi ki:

“Bu programlar, öğrencilerin kollarını sıvamalarına ve gerçek dünya ortamında blok zinciri ve dijital varlık projeleri geliştirmelerine ve dağıtmalarına olanak tanır. Üniversiteler, rekabet baskıları sebebiyle endüstrinin oluşturması daha zorluk derecesi yüksek standartlar ve yönetişim geliştirmede de öncü bir rol üstüne alıyor.”

Mesela Lupin, 2019 senesinde kurulan ve kampüs genelinde eğitim programları ve uygulamalı projeler geliştirmeye odaklanan Wyoming Üniversitesi Blockchain ve Dijital İnovasyon Merkezi’nin standartlar, yönetişim ve beraber çalışabilirlik geliştirmek için akıllı bir sözleşme araştırma grubu üstünde çalıştığını belirtti. akıllı sözleşmelerin daha etkin bir halde uygulanmasına izin vermek için.

Üniversite liderliğindeki blok zinciri araştırma merkezleri, blok zinciri ekosistemini ilerletmek için bir sonraki mantıklı adım olsa da, bu tür programların oluşturulmasını sağlamak için daha çok emek harcama yapılması gerekiyor.

“Web3 hemen hemen başlangıç ​​aşamasındayken, tek başına bir araştırma merkezi önümüzde duran tüm zorlukları çözemez. Bu tür zorlukları toplu olarak çözmek için daha çok araştırma merkezine gereksinim var” dedi Seo. Klaytn’ın BRC’si şeklinde araştırma merkezlerinin geliştirilmesi süre ve çaba gerektiren oldukca yıllı projeler bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir