Blockchain, kripto para birimi olmadan kullanılabilir mi?

Kripto para içermeyen bir blok zinciri, değiştirilemez belirteçler (NFT’ler), tedarik zinciri girişimleri, Metaverse ve daha fazlasıyla ilişkili verileri depolayan dağıtılmış bir defterdir.

Bitcoin (BTC), merkezi olmayan bir defter yada blok zincirinin en malum uygulaması olmasına karşın, blok zinciri teknolojisinin fazlaca çeşitli başka kullanımları vardır. Mesela, blok zinciri teknolojisi, ödemelerin bir banka yada başka bir aracı olmadan yapılmasını sağlamış olduğu için havaleler, dijital varlıklar ve çevrimiçi ödemeler dahil olmak suretiyle çeşitli finansal hizmetlerde kullanılabilir.

Ek olarak akıllı sözleşmeler, saygınlık sistemleri, kamu hizmetleri, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve güvenlik hizmetleri dahil olmak suretiyle yeni nesil web etkileşim sistemleri, blok zinciri teknolojisinin en ümit verici uygulamaları arasındadır.

Kripto para içermeyen bir blok zinciri, fazlaca sayıda kullanıcı içinde paylaşılan bir veritabanının durumunu takip eden dağıtılmış bir defteri ifade eder. Veritabanı, mesela bir kez eklendikten sonrasında güncellenemeyen yada silinemeyen seçimlerle ilgili kripto para birimi işlemlerinin geçmişini yada gizli saklı oylama verilerini içerebilir.

Bundan dolayı, blockchain teknolojisi yalnız kripto para birimleri için geçerli değildir. Bununla beraber, blok zinciri, esas olarak, merkezi olmayan data depolaması ve kripto para birimi olabilen yada olamayan belirli dijital varlıkların düşünce birliği ile ilgilidir. Peki, blockchain herhangi bir şey için kullanılabilir mi?

İdeal olarak, blok zinciri teknolojisi, itimat için üçüncü taraflara ve merkezi sistemlere dayanan iş modellerinin yerini alma potansiyeline haizdir. Mesela, NFT’ler ilk olarak 2017’nin sonlarında Ethereum ağında tanıtıldı ve fikri mülkiyeti etkileyen kripto para birimlerinin ötesinde blok zincirine dayalı yıkıcı yeniliklerden biri. Sadece, herhangi bir yatırım yapmadan ilkin NFT’lerle ilişkili risklerin ve getirilerin bilincinde olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir