Blockchain verilerinden yararlanmak iyi mi devrim durumunda bir fiil olabilir?

Kripto para birimlerinin meşruiyeti, fena aktörlerin devamlı tehdidi altındadır. Mesela, yıkama ticareti oldukça büyük bir sorundur ve NFT satışlarında yaygındır: popüler bir pazarda yüksek profilli bir olay ortaya çıktı ve 2 milyar dolarlık işlemin %94’ünün yıkama işlemiyle satılmış olduğu kanıtlandı.

Bunu iyi mi öğrendik? Bir NFT çözümleme sitesi, blok zinciri verilerini sekiz günlük bir süre süresince inceledi. Minik bir girişim değil, sadece sanayi itimatı teşvik edecekse olağan hale gelmesi ihtiyaç duyulan oldukça kıymetli bir hizmet.

Analitik ve veri toplama firmaları, bu yüzden, blok zincirlerde hakkaten neler olup bittiğine dair dirimsel bilgiler sağlayarak, alanın temel dayanakları olmaya hazırdır. Onların yokluğunda, eleştirmenler ve düzenleyiciler, gelişen teknolojiyle ilgili şüphelerini dile getirmekte haklıydılar.

Chainlink’ten (LINK) çıkan büyük hamlelerin kanıtladığı şeklinde, iş uygulamaları da çoğalacak. Geçen yıl şirket, veri kümelerini önde gelen blok zincirlerine sunmak için haber kuruluşu Associated Press ile bir ortaklık duyurdu ve verilerin zincir üstünde gerçekleşen mühim süreçleri otomatikleştirmek için kullanılabileceği yer aldı.

Piyasaları seçim yarışı çağrıları hakkında bilgilendirmek, bir firmanın üç aylık mali tabloları açıklandığında zincirleme bir ticareti tetiklemek yada hatta gerçek dünyadaki vakalara dayalı NFT’lerin görünümünü çoğaltmak olsun, bu tek ortaklıkta mühim bir kapsam vardır. Birden fazla endüstride iş dünyasının tamamına uygulandığında, veri kullanımında devasa bir değişiklik olabilir.

İyi data

Muntazam bir halde derlenmiş ve iyi çözümleme edilmiş veriler, tehlikeli şirketleri ve fertleri ayıklama ve onları fena hedeflere ulaşmaktan alıkoyma potansiyeline haizdir. Teoride, blockchain verileri halka açıktır. Buradan her insanın işi kendi başına yapabileceği sonucu çıkar. Ergonomik olarak konuşursak, bu mümkün değil şu sebeple averaj kanunsuz ve hatta olgunlaşmamış analitik şirketiniz, ölçeklenebilir bir hızda geniş veri kümeleri oluşturacak teknolojiden yoksundur.

Veri açısından tam olarak neye gereksinim duyulduğunu bilmek mühim bir engeldir. Bundan dolayı, ısmarlama bir platformun, blok zinciri endüstrisinde hemen hemen görülmeyen bir ölçekte yararlı veriler elde etmek için sanayi oyuncuları ve daha hususi olarak geliştiricilerle beraber emek harcaması gerekir. İlk aşamalarında, toplama ve analitik, dik öğrenme eğrileriyle karşı karşıya kalacaktır.

Verileri Bütünsel Olarak Uygulamak

İş uygulamaları için hususi blok zincirler baskındır. Özelleştirilmiş, yapılandırılmış veriler buna nazaran hususi bir veri kümesine işlenebilir. Bu ticari olarak yararlı olacaktır. Bir şirket, son aşama spesifik taleplere dayanan verileri çıkarmak için iyi para ödediğinde, bilhassa bu veri kümelerinin blok zincirinin doğası gereği iyi mi genişlediğini ve dolayısıyla son aşama ilgili kaldığını düşündüğünde, muhtemelen onu korumak isteyeceklerdir. Erişim ek olarak bir lisans anlaşmasıyla öteki firmalara satılabilir.

Kamu yararı için verileri sifonlamak isteyen kuruluşlar söz mevzusu olduğunda, kitle kaynaklı analize müsaade eden veri kümeleri oluşturma kapsamı vardır. Kripto endüstrisinin buna şiddetle ihtiyacı var. Yıkama ticareti ve öteki fena niyetli faaliyetleri ifşa etmek için kafi para yok: şu anda hususi bir azınlığın eylemlerine güveniyoruz. Temiz verilere uygun, evrensel erişim, kripto para biriminin kendi kendini düzenleyen bir alan haline gelmesine destek olan kamu kurumlarının ortaya çıkmasını teşvik edebilir.

Yüzeyi zor bela çizdik. Sigorta, iş modelinin tamamını bilgilendirdiği için devasa bir veri tüketicisidir, şu sebeple brokerlerin rekabetçi sadece kârlı primleri iyi mi öğrenim edeceklerini bilmeleri gerekir. Ve Chainlink burada gene sorumluluğu üstüne alıyor: geçen yıl, çiftçilere ve işletmelere merkezi olmayan hava durumu verileri sağlamak için mahsul sigortası elde eden sigorta girişimi Arbol ile bir antak kalma imzaladılar. Bu durumda akıllı sözleşmeler, hava durumu verilerine bağlı olarak ödemeleri tetikleyebilir.

Verileri Uzlaştırma

Geleneksel işletmeler, üçüncü taraflara veri satarken oldukça sayıda sorunla karşı karşıya kalır, sadece kriptoda bu daha azca kaygı vericidir, şu sebeple her şey şeffaftır. Bununla beraber, web3 alanındaki bir çok proje tamamen merkezi olmayan değildir ve bu da belirli verilerin zincir dışına alınıp alınmayacağına karar verilmesine neden olur.

Her şeyi kapsayan bir veri toplama protokolünün güzelliği, zincir üstü verileri zincir dışı verilerle uzlaştırmaktır: firmalar, çalışmasını sağlamak için veri bağlantılarını özelleştirebilecektir. Bir çok projede verilerin yalnızca yarısını görmek iyidir, şu sebeple gereksinimleri olan tek şey, gereksinim duydukları kararları vermek için verilerin zincir üstünde hareketidir.

Başarıya ulaşmış bir veri toplama ve temizleme işlemi için temel teknoloji, zincirler arası uyumlu olmalıdır, şu sebeple Ethereum Sanal Makine (EVM) zincirleri alana hakim olurken, Solana şeklinde son olarak çözümler yaratan zincirleriniz de var.

Blok zinciri verilerinin içindeki metnin kendisi, onu destekleyen tüm teknoloji değişik olduğundan Solana şeklinde zincirler için oldukça hususi bir halde yapılandırılmalıdır. Ek olarak, Solana’da sunulan yüksek saniye başına işlem oranı, başlangıç ​​bloğundan gerçek zamana kadar, veritabanının öteki zincirlerin çoğundan oldukça daha geniş olduğu anlamına gelir. Solana’da saniyede yüz binlerce işlem var.

Bir veritabanı verilerle dolu olduğunda, öteki insanoğlu için aşırı derecede yararlı olmayabilir. Bir veri temizleme hizmeti sağlayıcısı için, bir çok anlam ifade etmeyen ve analitik için {hiç de} kıymetli olmayan devasa işlem hacmi göz önüne alındığında, verileri temiz parçalardan gelen gürültüyü filtreleyecek şekilde yapılandırmak oldukça zor hale geliyor.

Merkezi zincirler için, veri toplama ve sonraki çözümleme, varlığın kendisinin doğrulayıcıları denetim etmiş olduğu bir ortamda itimat yapmaya destek olabilir, sadece bunlar da tüm ekosistemdeki kilit oyuncular üstünde siyasal denetim uygulayabilir. Itimat bir kez kaybolduğunda, onu derhal geri alamazsınız, bu yüzden gürültüyü kesmek ve zincirleme işlemlerde neler bulunduğunu görmek paha biçilmez olabilir. Bu, blok zinciri verilerinin bu kadar mühim olmasının ve kripto para birimleriyle iyi mi etkileşime girdiğimizde büyük değişikliklere yol açabilmesinin sebeplerinden biridir.

IQ Protocol’den Tom Tirman’ın konuk yazısı

Tom Tirman, oyunların ve öteki platformların dijital varlıkları sarmasına ve bu tarz şeyleri oynamak ve kazanmak isteyen kullanıcılara ödünç vermesine olanak tanıyan önder NFT kiralama çözümü olan IQ Protocol’ün CEO’sudur. Kriptodan ilkin Tim, Doğu Avrupa’daki en iyi teknoloji üniversitelerinden Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ve eğitimine Stockholm Iktisat Okulu’nda devam etti. Ek olarak boş zamanlarında bir web3 veri toplayıcı olan PARSIQ’a öncülük etmektedir.

Daha çok data edinin →

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir