BlockFi, 2. Çeyrekte Güvence Kapsamına Girmeyen Kripto Kredilerinde 600 Milyon Dolara Sahipti

Kripto kredi platformu BlockFi, firmanın Cuma günü gösterilen “Q2 2022 Şeffaflık Raporu”na nazaran, Haziran ayı sonuna kadar toplam 600 milyon dolarlık “kredi riskine” sahipti.

Rapor, BlockFi’nin 1.2 milyar dolarlık kredi teminatıyla toplam 1.8 milyar dolarlık kurumsal ve bireysel kredi portföyüne haiz bulunduğunu gösterdi. Şirket, bir kredi karşı tarafına olan net “maruziyeti”, “karşı tarafa verilen kredilerin rayiç kıymeti eksi karşı taraf tarafınca verilen teminatın rayiç kıymeti” olarak tanımlar. Bu, ikinci çeyrekte BlockFi tarafınca ödünç verilen yarım milyar doların üstünde teminatın karşılanmadığı anlamına geliyor.

Güvence, borçlunun temerrüdüne karşı güvence olarak borç alanlar tarafınca borç verenlere gönderilen varlıkları ifade eder. Borçlunun borçlarını ödeyememesi durumunda BlockFi, fonların sürekli mülkiyetini varsayarak teminatını “tasfiye edebilir”.

Mesela, BlockFi, şu anda batkı eden kripto hedge fonu Three Arrows Capital’i geçen ay tasfiye etti ve BlockFi CEO’su Zac Prince o sırada vakadan hiçbir alan kişi fonunun etkilenmediğini iddia etti.

Raporda şirket, “Borçluların kredi profiline bağlı olarak değişen seviyelerde güvence vermelerini istiyoruz, sadece hepsinin değil” dedi.

BlockFi, müşterilerinin cüzdan hesaplarında depolanan stablecoin’lerin ve dijital varlıkların gerçeğe uygun değerinin ortalama yarım milyon bulunduğunu bildirdi. Raporda, cüzdan hesaplarının, BlockFi’nin varlıkları “gelir getirici faaliyetler” için dağıtmadığı faizsiz gizleme hesapları olduğu açıklandı.

Sadece şirket, BlockFi Faiz Hesabı (BIA) ve BlockFi Kişiselleştirilmiş Getiri (BPY) programları vesilesiyle müşterilerden ödünç alınan 2,6 milyar dolarlık dijital varlığa daha haiz. Bu varlıklar, BlockFi’nin bireysel ve kurumsal müşterileri için kredi verme faaliyetleri ve onlar adına alım satım işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılır.

30 Haziran itibariyle, platformun BIA, BPY ve müşterilerin kredi teminatından oluşan toplam konuşlandırılabilir varlıkları toplam 3,9 milyar doları buldu. BlockFi’de kredi teminatı, firmanın “benzer oranda dijital varlık” elde tutmasına gerek kalmadan borç verme, yatırım ve tekrardan ipotek (BlockFi’nin kendi finansmanı için teminatı tekrardan kullanma) için de kullanılır.

BlockFi, ayı piyasası başlarken kendisini ayakta tutmak için Haziran ayında FTX’ten 250 milyon dolarlık bir döner kredi tesisini kabul etti. Prince gene de kendisini ve şirketini Voyager Digital ve rakip kripto kredisi Celsius benzer biçimde öteki sorunlu firmalardan uzaklaştırmaya çalıştı. batkı ve donmuş kullanıcı para çekme işlemleri için başvurdu.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir