Bloktopia (BLOK) nedir ve iyi mi çalışır?

Metaverse, kripto ve teknoloji dünyalarının yanı sıra sanat ve oyun alanlarında da mühim bir terimdir. Terim, 1990’ların başlangıcında Amerikalı bilim kurgu yazarı Neal Stephenson tarafınca Snow Crash adlı çalışmasında ortaya çıktı. Bu romanda, sanal gerçeklik (VR) gözlüğü takan kullananların üç boyutlu (3B) avatarlarda yaşamış olduğu ve gezegeni çevreleyen bir pazarda sanal gayrimenkul alıp sattığı imgesel bir gelecekte sanal bir dünyayı konu alıyor.

Özetle, Metaverse terimi, VR, artırılmış gerçeklik (AR), karma gerçeklik (MR) ve blok zinciri benzer biçimde hızla gelişen teknolojinin birden fazla unsurunu toplumsal medya kavramlarıyla birleştiren kalıcı bir simüle edilmiş çevrimiçi dijital evreni ifade eder.

İlgili: Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik: Temel farklılıklar

Temel olarak, merkezi olmayan Metaverse, gerçek dünyayı yansılamak ederek kullananların etkileşimini zenginleştiren ortamlar yaratan netin gelecekteki bir yinelemesidir. Metaverselerde kullanıcılar iş yada alışveriş yapabilir, oyun oynayabilir, buluşup sosyalleşebilir ve günlük hayatta yaptıkları aktivitelerin çoğunu online olarak gerçekleştirebilirler. Ek olarak, video oyunları, çoğu zaman sanal ekonomiler oluşturarak ve oyun içi etkinliklere ev sahipliği yaparak, sunulan en yakın meta veri deposu deneyimini sağlar.

Bloktopi nedir?

Bloktopia, tek bir yerde informasyon ve sürükleyici tecrübe ile her düzeyde kripto deneyimi için bir eğitim ve eğlence merkezi olmayı hedefleyen bir metaverse projesidir. Polygon ağının üstüne inşa edilen ve platformlar arası oyun motoru Unity tarafınca desteklenen Bloktopia, çarpıcı görselleştirmeler ve kullanıcı deneyimleri oluşturmak için teknolojiden yararlanır.

Bloktopia metaverse platformu, 21 kattan oluşan merkezi olmayan bir VR gökdelen olarak tasarlanmıştır. 21 sayısı tesadüfen değil, Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto tarafınca programlanan toplam 21 milyon arzının onuruna seçildi.

İlgili: Bitcoin’in 21 milyonluk durağan(durgun) sınırı değiştirilebilir mi?

Yüksek teknolojili Bloktopia kulesinin VR ve AR teknolojileri, blockchain ve kriptonun yanı sıra geleceğin girişimcileri, yatırımcılar, oyuncular ve geliştiriciler için merkezi olmayan bir ortam yaratmak suretiyle birleşiyor. Bloktopia metaverse’nin ekonomisi, kullanıcılarına, Bloktop’lulara, ziyaretçiler için kazanç fırsatları yaratan reklamlar ve etkinliklerle, sanal gayrimenkul olarak arazi sahibi olmalarına ve arazi geliştirmelerine olanak tanıyan, tahsis edilemeyen bir belirteç (NFT) mekanizmasına dayanmaktadır.

Bloktopia metaverse, mağazaların, blockchain ve NFT projelerinin, borsaların, etkileyicilerin ve markaların ürünlerini sergilediği öteki etkinlik türlerinin yanı sıra var olduğu devasa bir avm gibidir. Özetlemek gerekirse, Bloktopia eğitim, gelir, oyun, yaratıcılık ve VR toplumsal deneyimi için kullanılıyor.

Bloktopia’nın arkasında kimin bulunduğunu merak ediyorsanız, yanıt rahat: teknoloji, kripto ve film alanlarında onlarca senedir etken olan deneyimli blockchain gazileri. Bunlar kurucu ortak ve CEO Ross Tavakoli, kurucu ortak ve baş pazarlama sorumlusu Paddy Carrol ve baş teknoloji sorumlusu Simon Benson.

Bloktopia (BLOK) iyi mi çalışır?

Bloktopia kullanıcıları, Bloktopyalılar topluluğu için bir VR deneyimi sağlayarak, projenin dört temel sütununa nazaran sürükleyici bir ortama girebilir: öğren, kazan, oyna ve yarat. Genel olarak, Bloktopia’nın üst düzey meta veri deposu, ziyaretçilerin şunları yapmasına olanak tanır:

Her şeyden ilkin, Bloktopia ile etkileşim oluşturmak için kullananların Bloktopia 21 kattan oluşan gökdelenin haricinde ortaya çıkan avatarlar oluşturmaları gerekir. Arkasından, kullanıcılar avatarlarını oluşturduktan sonrasında birinci derslik bir ticari alan olan birinci seviyeye girerler. Orada kripto para tutarları hakkında informasyon alabilir, destek ile iletişime geçebilir, navigasyon alanını ve yardım masasını kullanabilir ve olayların gündemini ve tüm olayların özetini görebilirler. Düzey 1 kullanıcıları da kayıt yöntemiyle etkinliklere katılabilirler.

Temel olarak, birinci düzey Metaverse’de neler olup bittiğine dair bir genel bakış sunar ve reklamcılık için kripto etkileyicilerinin alanıdır. Bloktopia, bu katta bulunan ve muhteşem reklam fırsatları olarak kabul edilen 21 büyük ve 84 ufak olmak suretiyle totem isminde reklam panoları sunmaktadır.

Altıncı katta, kullanıcılar Oditoryumu bulabilir. Burası, kripto etkileyicilerinden sürükleyici ve etkileşimli video sunumlarına ev sahipliği yapıyor ve Bloktopia meta veri tabanındaki mühim olayların bir parçasını oluşturuyor. Bazı kripto konuşmaları ve sunumları bu meta veri tabanında tanıtılır ve kullanıcılar bunlara katıldıkları için ödüller alırlar.

Öteki bir alan ise çatı katı ve oyun bölümüdür. Bu zemin, Bloktopyalıların havasını yenilemek için yaratılmıştır. İçinde, Bloktopyalılar poker yada bazı oldukça oyunculu talih oyunları oynayabilir. Eğlenmeye ek olarak, onları oynamanın yararlarından biri de Bloktopia metaverse’nin mahalli jetonlarını kazanma fırsatıdır.

Ek olarak, kripto, sanal etkinlikler ve toplantılarla ilgili eğitim ve öğrenme araçlarına erişim benzer biçimde önde gelen Bloktopia kullanım örneklerinin yanı sıra Bloktopia kullanıcıları, stake etmenin yanı sıra birden fazla eylemsiz ve etken gelir akışının kilidini açabilir. Para kazanma fırsatlarından biri, ondan sonra reklam veren taraflara kiralanabilen yada Bloktopian etkinliklerine ev sahipliği yapmak için kullanılabilen NFT’ler biçiminde gayrimenkul blokları satın alma seçeneğidir.

Bloktopia içindeki jetonlar

Bloktopia’nın mahalli belirtecinin adı BLOK. Kullananların hususi etkinliklere erişebilecekleri ve Bloktopia meta veri tabanında bir şeyler satın alabilecekleri bir destek program belirtecidir. Bilhassa, BLOK’un özelleştirilmiş avatarlar satın alması yada Bloktopia içindeki tüm sanal gayrimenkulleri kiralaması gerekir, bu da BLOK tokenlerini ekosistemin emek vermesi için kıymetli ve lüzumlu kılar. Mesela, gayrimenkul alanını yükseltmek yada Bloktopia pazarından ürün satın almak için kullanılır.

BLOK, Polygon ağı, Ethereum’un 2. katman ölçeklendirme çözümü ve BNB Zinciri (eski adıyla Binance Smart Chain, BSC) üstüne inşa edilmiş bir ERC-20 tokenidir. BLOK, Ekim 2021’de piyasaya sürüldü ve toplam 200 milyar BLOK emisyonuna haiz. İlk gayrimenkul alımlarından elde edilmiş tüm BLOK jetonları, tokenin genel arzını azaltan tanıtım yakılır. Bloktopyalılar, merkezi olmayan borsalar (DEX’ler) vasıtasıyla BLOK alıp satabilirler. BLOK, OKEx, KuCoin, Gate.io ve QuickSwap’ta satın alınabilir ve satılabilir.

BLOK kripto jetonları vasıtasıyla satın alınabilen NFT’ler de vardır: Sanal gayrimenkul satın almak yada kiralamak için REBLOK NFT’leri, meta veri tabanında reklam alanı satın almak yada kiralamak için ADBLOK NFT’leri ve Bloktopia’nın merkezi olmayan özerk organizasyonunun (DAO) temel gücü olacak BLOKG yönetişim NFT’leri ). Basitçe söylemek gerekirse, BLOK NFT’ler, sahiplerinin REBLOK ve ADBLOK’un sahipliğini temsil eden NFT’leri satın almalarına ve BLOKG ile oy kullanmalarına olanak tanır.

Bloktopia’nın geleceği nedir?

Bloktopia metaverse, sürükleyici eğlence ve eğitimin yıkıcı bir bilgilendirici merkezi olma potansiyeli sebebiyle kripto topluluğunun dikkatini çeken yeni bir projedir. Bloktopia, yavaş yavaş yeni nesil oyun teknolojilerine geçiş meydana getiren küresel VR ve AR ve oyun pazarlarında sıkıntılı bir rakip olmayı hedefleyen iyi bir kripto projesidir.

Decentraland ve The Sandbox benzer biçimde önde gelen metaverse projelerinin örnekleri, topluluğa neler getirebileceklerini esasen gösterdi. Peki, niçin Bloktopia’ya yatırım yapmalısınız? Bloktopia tarafınca uygulanan yeni teknolojilerin orijinal fikri ve kapsamı şüphesiz etkileyicidir. Sadece, herhangi bir projeye yatırım yaparken devamlı faydalarıyla beraber riskleri de göz önünde bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir