BM Ajansı gelişmekte olan ülkelerde kapsamlı kripto düzenlemesi istiyor

Birleşmiş Milletler Tecim ve Kalkınma Konferansı (UNCTD), gelişmekte olan ülkelerde kriptonun benimsenmesini caydırmak için siyaset brifingleri ve tavsiyeler yayınladı.

UNCTD, 10 Ağustos’ta, düzenlenmemiş kripto benimsemenin gelişmekte olan ülkeler için bir tehdit oluşturduğunu iddia etmiş olduğu bir özet yayınladı. Bununla beraber, kriptonun havaleleri kolaylaştırma ve para birimi enflasyonuna karşı bir korunma olarak rolünü kabul etti.

Özete gore, ajansın kripto mevzusundaki endişeleri, gelişmekte olan ülkelerin finansal istikrarı, kaynak seferberliği ve para sistemlerinin güvenliği ile ilgilidir.

BM Ajansı, Internasyonal Para Fonu’nun (IMF) kriptoyu yasal bir ihale olarak benimseme riskleri mevzusundaki tutumunu yineledi. Son piyasa koşullarının kripto para birimlerinin, bilhassa de stabilcoinlerin gelişmekte olan ülkelerin finansal istikrarını baltalayabileceğini kanıtladığını belirtti.

Kripto para birimleri yaygın bir ödeme aracı haline gelirse ve hatta gayri resmi olarak mahalli para birimlerinin yerini alırsa (kriptolaştırma isminde olan bir süreç), bu durum ülkelerin parasal egemenliğini tehlikeye atabilir.

Gelişmekte olan ülkelerdeki tüketicileri korumak için UNCTD, kripto para birimleriyle ilgili reklamları kısıtlamanın yanı sıra kripto para birimleri hakkında kapsamlı bir düzenlemenin uygulanmasını tavsiye ediyor.

Ortaya çıkan ikinci bir mevzu, yerli dijital ödeme sistemlerinin gelişimi ile ilgilidir. Bunu yapmamanın, gerçek ekonomiden kripto ekonomisine ana para çıkışında artışa yol açabileceğini ve bu da ülkelerin parasal istikrarını baltalayabileceğini belirtti.

Bir tavsiye olarak ajans, yetkilileri mahalli bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirmeyi düşünmeye çağırdı.

Ulusal kabiliyetlere ve ihtiyaçlara bağlı olarak, para otoriteleri bir merkez bankası dijital para birimi yada daha kolay bir halde süratli bir perakende ödeme sistemi sağlayabilir.

UNCTD nihayet kripto para işlemlerinde vergi kaçırmanın daha kolay olması sebebiyle kripto benimsemesindeki artışın gelişmekte olan ülkeler için kaynak seferberliğini etkileyeceğini savundu.

Kripto para birimleri, havaleleri kolaylaştırabilirken, tıpkı mülkiyetin kolayca tanımlanamadığı bir vergi cennetinde olduğu şeklinde, yasadışı akışlar yöntemiyle vergi kaçakçılığı ve kaçınmayı da sağlayabilir.

Kripto para birimlerini kullanarak vergi kaçakçılığını engellemek için ajans, kripto endüstrisi için uygun vergi yasalarını uygulamak için ilgili makamlar içinde küresel koordineli bir çaba önermektedir.

Gelişmekte olan ülkeler kripto benimseme mevzusunda acımasız

2021’de Nijerya, yıl süresince %880 küresel kripto büyümesi içinde en yüksek kripto benimsemesine sahipti.

Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR), 27 Nisan’da Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul eden ilk Afrika ülkesi oldu. 25 Temmuz’da mahalli Sango Coin satışıyla “Project Sango”yu başlatarak kripto benimseme çabalarını güçlendirdi.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir