BNB Zinciri 2 Milyon Token İstismarından Sonrasında Faaliyete Devam Ediyor

Kapatıp yine açmayı denediler mi?

Binance’in BNB Zinciri, raporların bir bilgisayar korsanının ağdaki bir güvenlik açığından yararlanarak tahmini 2 milyon BNB jetonunu kaçırdığını göstermesinin peşinden bu sabah tekrardan çalışıyor ve çalışıyor.

“BNB Akıllı Zinciri (BSC), 20+ dakika öncesinden beri sorunsuz çalışıyor. Doğrulayıcılar durumlarını onaylıyor ve topluluk altyapısı da gelişiyor” diye resmi BNB Zinciri hesabını tweetledi.

İstismar esnasında, bu miktar kabaca 586 milyon dolara çıktı ve bu da onu kripto tarihinin ikinci en büyüğü yapacaktı.

Sadece güvenlik şirketi SlowMist, bilgisayar korsanının yalnızca ortalama 110 milyon dolarla kurtulmayı başardığını söylemiş oldu. Şirket, bunun sebebi, çalınan jetonların çoğunluğunun yada 430 milyon dolar tutarındaki zincirin dün gece askıya alınmasının peşinden BNB zincirinden aktarılamadığını söylemiş oldu.

Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao dün gece tweet attı “mevcut tesir tahmini ortalama 100 milyon ABD Doları eşdeğeri”.

BNB Zinciri ekibi, bir Reddit güncellemesinde “topluluktan ve iç ve dış güvenlik ortaklarından gelen koordinasyon” sonrasında ortalama 7 milyon doların dondurulduğunu söylemiş oldu.

SlowMist’in analizine nazaran, stabilcoin sağlayıcısı Tether, dolara sabitlenmiş USDT tokenlerinin ortalama 6,5 milyonunun dondurulmasından sorumluydu.

$BNB Zinciri askıya alındığından, üstündeki ~ 430 milyon $ daha çok aktarılamaz.

Toplamda 110 milyon doların üstünde BNB Zincirinden taşındı
Dondurulmuş: ~6.5M $USDT
Kredi havuzlarına sağlananlar: ~37.5 milyon$
Ödünç alınan: ~16,5 milyon dolar
Hâlâ erişiminiz var: $83.3M pic.twitter.com/zxieESGblL

— SlowMist (@SlowMist_Team) 7 Ekim 2022

BNB Chain ve CZ, çalınan fonların cüzdanlardan alınmadığı, bunun yerine saldırgan tarafınca yeni yaratıldığı için token sahiplerine “tüm fonların güvende” olduğuna dair güvence verdi.

Zincirler arası bir köprü olan BSC Token Hub’daki bir istismar, fazladan BNB ile sonuçlandı. Tüm doğrulayıcılardan BSC’yi geçici olarak askıya almalarını istedik. Mevzu artık denetim altına alındı. Paranız güvende, ”diye tweetledi CZ.

BNB Zinciri istismarı

BNB ağı, “düzensiz etkinlik”te bir artış tespit ettikten sonrasında dün gece duraklatıldı.

Ağ başlangıçta, 15 dakika sonrasında tamamen durdurmadan ilkin, saat 9’da EDT’de ağda bir duraklama duyurdu.

Paradigm araştırmacısı Sam Sun, bilgisayar korsanının Binance Bridge’deki bir güvenlik açığından yararlanarak kendilerine iki kez bir milyon BNB jetonu göndermeyi başardığını söylemiş oldu. Araştırmacı, “Ya Binance sonunda Web3’ün görmüş olduğu en büyük çekilişi gerçekleştiriyordu ya da saldırgan eleştiri bir hata buldu” dedi.

Hack, iki hafta ilkin algoritmik piyasa yapıcı Wintermute’den çalınan 160 milyon dolarlık devasa paranın derhal peşinden geldi. Kripto çözümleme şirketi Chainalysis de Temmuz ayında nihayetlenen dönem için geçen senenin rakamlarına nazaran neredeyse %60 artışla 1,9 milyar dolar değerinde hack bildirdi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir