Bored Ape Yacht Club NFT’leri Ethereum Taban Fiyatı 8 Ayın En Düşük Seviyesine Düştü

Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT koleksiyonunun Ethereum taban fiyatı, devam eden NFT piyasası çöküşü ve daha geniş kripto piyasası çöküşü içinde yıl başından bu yana en düşük seviyesine düştü.

65.68 ETH’de, Bored Ape Yacht Club NFT’lerinin taban fiyatı 2 Ocak 2022’den beri görülmeyen seviyelere düştü. CoinGecko verilerine bakılırsa, 1 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 153.7 ETH’ye ulaştığından beri düşüş trendinde. .

BAYC, toplam 655.000 ETH piyasa kıymeti ve 65.5 ETH taban fiyatı ile en yakın rakibi CryptoPunks’ın derhal üstünde, 656.800 ETH ile piyasa kıymeti bakımından en büyük NFT koleksiyonu olmaya devam ediyor.

Sadece, Bored Ape sahipleri için hepsi fena haber değil. Ethereum’un dalgalı fiyatı, dolar cinsinden, BAYC taban fiyatının bugün 107.000 $ civarında olduğu anlamına gelir; 256.000$’ın birazcık altında olduğu senenin başlangıcından mühim seviyede daha düşük, sadece Haziran ayında kaydedilen 87.000$’ın derhal altındaki düşük bir seviyeden terfi etti.

BAYC, BenDAO’da tasfiyelerle karşı karşıya

Alevlere yakıt eklemek için, BenDAO’nun eşler arası kredi hizmeti üstünden krediler kullanarak satın almış olduğu Bored Apes, koleksiyonun düşen taban fiyatı sebebiyle tasfiyeyle karşı karşıya kalabilir.

Müşterilerin NFT karşılığında ETH ödünç almalarını elde eden BenDAO, kullananların bir NFT’nin taban fiyatının %40’ına kadar kredi almalarını sağlar. NFT’nin taban fiyatı, NFT destekli kredinin “sıhhat faktörünün” 1’in altında olduğu bir noktaya düşerse, NFT 48 saatlik bir açık artırmaya yerleştirilir ve kredi geri ödenmezse en yüksek teklifi verene satılır.

Sıhhat faktörü, “ödünç alınan ETH’ye ve onun temel değerine karşı yatırılan NFT’nizin güvenliğinin sayısal bir temsili” olarak tanımlanır.

Şu anda platformda, potansiyel tasfiye haberlerini veren NFT tüccarı Cirrus tarafınca tanımlanan “çekince bölgesi”nde, sıhhat faktörü 1.2’nin altında olarak – risk altında oldukları – 72 Bored Ape Yacht Club NFT’si var. Bir tasfiyeyi tetikleyen fiyat tabanındaki bir düşüş.

1.2’nin altındaki bir sıhhat faktörü, çekince bölgesinde olduğunuz anlamına gelir.

NFT tabanınızın %17’lik bir düşüşü bir tasfiyeyi tetikler.

İşte korkutan kısım.

Şu anda sıhhat faktörü 1.2 yada altında olan 45 BAYC var pic.twitter.com/f9EwAbcB1l

— Cirrus (@CirrusNFT) 17 Ağustos 2022

BenDAO, SSS’sinde “NFT taban fiyatındaki kısa vadeli dalgalanmaların düzgüsel bulunduğunu” ve “Bluechip NFT’ler üstünde düşünce birliğinin bir günde oluşturulmadığını ve kısa sürede çökmeyeceğini” belirtiyor.

Belgeleri ek olarak “platformun yalnızca geçici bir değişken zarara haiz bulunduğunu ve gerçek bir ziyanı olmadığını” belirtiyor, sadece hiçbir alıcı devreye girmediğinde ve NFT’nin kıymeti faiz gerçekleşme eden borcun altına düştüğünde nasıl sonuçlanacağı sorusunu açık bırakıyor.

BAYC taban fiyatının Mayıs ayında kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesinden %57 düşmesi ve BendDAO ile bağlantılı BAYC koleksiyonunun %2,57’si ile bu, aciliyet kazanabilecek bir sual.

NFT’ler kripto pazarındaki düşüşü takip ediyor

Ethereum ağında çalışan ve Ether (ETH) için satılan BAYC şeklinde NFT’ler, Ethereum fiyatını gölgeleme eğilimindedir.

Mayıs ayında Terra’nın algoritmik stabilcoini UST’nin çöküşünün ve Haziran ayında hedge fon Three Arrows Capital ve kripto-borç veren Celsius Network’ün batkı başvurularının arkasından, Ethereum değerinin %43’ünü yitirdi.

BAYC’nin taban fiyatı, Mayıs-Haziran ayları arasındaki aynı dönemde 116 ETH’den 65.5 ETH’ye %36 oranında düştü.

Bununla beraber, yatırımcılar Ethereum’un yaklaşmakta olan Birleşmesinden yararlanmaya hazırlanırken, NFT’ler piyasa kıymeti ile ikinci en büyük kripto para birimi ile adım attı.

19 Haziran ve 20 Ağustos içinde, Ethereum sekiz ayın en düşük seviyesi olan 995$’dan 1.634$’a yükselirken, BAYC’nin taban fiyatı düşmeye devam etti.

Uzaklaştırma, NFT pazarı bir tüm olarak son 12 ayda iyi netice vermedi.

NFT satışlarının USD cinsinden satışlara karşı sayısı. Kaynak: NonFungible.com

Günlük satış sayıları (turuncu) düşerken, satışların dolar kıymeti (beyaz) durgun kaldı.

NonFungible.com’un 2. Çeyrek 2022 sektör raporuna bakılırsa, NFT’lere “ilgi düştü” ve “jeopolitik kaygılar” piyasayı engelliyor.

Raporda, “Bir çok tahsilatın likiditesi mühim seviyede azaldı, bu da ikincil piyasada özgür bırakma oranını düşürdü” diyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir