Borsalar, fiyatı düşürmek için düşsel Bitcoin yaratabilir mi? Kripto platformu yürütme yanıtları

Bitcoin’in (BTC) en mühim kıymet önermelerinden biri, durağan(durgun) arz haricinde asla kimsenin daha fazlasını yaratamayacağıdır. Bununla beraber, bir kripto borsasından bir yönetici, bazı borsaların piyasayı manipüle etmek için blok zincirinde değil, yalnızca sistemlerinde bulunan BTC’yi oluşturup satabileceğini yürekli bir iddiada bulunmuş oldu.

Kripto borsası Exmo CEO’su Serhii Zhdanov, Cointelegraph ile yapmış olduğu röportajda, dijital varlık alanında piyasa manipülasyonunun hala yaygın olduğuna dair inançlarını paylaştı ve bunun iyi mi olabileceğine dair bir örnek verdi.

Yöneticiye nazaran, herhangi biri piyasayı boşaltmak isterse, finansal denetimlerden geçmeyen ve güvence olarak 10 milyon dolarlık Tether (USDT) kullanarak 100 milyon dolarlık BTC talep eden bir offshore borsasına gitmek mümkün. Bunu deklare etti:

“Borsa bir tek bu fonları hesaba ilave ederek bu Bitcoinleri bir tek kendi sistemlerinde yaratıyor. Bitcoin blok zincirinde mevcut değiller. Alan kişi yada dahili piyasa yapıcı ekip ondan sonra bu Bitcoin’leri tüm borsalarda Bitcoin fiyatını düşürerek 100 milyon dolara eşdeğer olarak satar.”

Karlarını elde etmek için, piyasa manipülatörleri Zhdanov’a nazaran arbitrajdan faydalanabilirler. “Fiyat düştükten sonrasında aynı oranda Bitcoin’i oldukca daha düşük bir fiyata satın alıyorlar ve kâr ediyorlar” diye ekledi.

CEO, bu potansiyel vakalarla savaşım ve önlemenin borsa kadar kapsamlı olan daha kuvvetli düzenleyici politikalar gerektirdiğini söylemiş oldu. Zhdanov, offshore borsaların da birinci düzey borsalarla aynı şekilde düzenlenmesi icap ettiğini yada düzenlenmiş ve offshore borsalar arasındaki işlemlerin sınırlandırılması icap ettiğini altını çizdi. Bununla yönetici, pazarın her büyüklükteki yatırımcı için daha iyi bir yer olacağına inanıyor.

İlgili: Analist, borsaların Bitcoin’inizi sattığını iddia ediyor, kripto tecim platformları cevap veriyor

Ek olarak yönetici, ana akım kripto benimsemesinin önündeki engellerden birinin kara para aklama mevzusundaki kaygı olduğuna dikkat çekti. CEO’ya nazaran, uyumluluk ve daha kapsamlı düzenlemeler bu endişeleri ortadan kaldıracak. Dedi ki:

“Kripto hızla gelişen yeni bir şey, özünde geleneksel yatırım araçlarına oldukça benziyor. Dolayısıyla regülasyonların uzun süredir kontrol edilmiş olduğu borsadan ödünç alabileceğimiz oldukca şey bulunduğunu düşünüyorum.”

Son olarak Zhdanov, şu anda bilgisayar korsanları benzer biçimde fena niyetli varlıkların güvenlik açıkları sebebiyle bankalardan ziyade kriptoyu hedeflemeye daha çok ilgi duyduğunu deklare etti. Yönetici, güvenliğin bununla birlikte daha geniş bir dijital varlığın benimsenmesinin anahtarı bulunduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir