Borsalarda stablecoin arzı ATH’ye ulaştı

ABD dolarına sabitlenmiş kripto para birimleri son birkaç yılda katlanarak büyüdü.

Stablecoin’ler, adından da anlaşılacağı benzer biçimde, onları kıymet depolamak, ana para dağıtmak ve ticaretlerinden çıkmak için kullanan tüccarlara oldukça gereksinim duyulan istikrarı sunar. Bitcoin ve öteki kripto para birimleriyle olan organik ilişkileri sebebiyle, durağan(durgun) paralar daha geniş piyasa performansının sağlam göstergeleridir, şu sebeple borsalardaki bollukları piyasa likiditesinin birincil göstergesidir.

Mesela, durağan(durgun) para arz oranını (SSR) alın. SSR, Bitcoin arzı ile BTC’de belirtilen durağan(durgun) para arzı arasındaki orandır – Bitcoin’in piyasa kıymeti, durağan(durgun) para piyasa değerine bölünür.

SSR’ye dahil olan durağan(durgun) paralar USDT, TUSD, USDC, USDP, GUSD, DAI, SAI ve BUSD’dir.

SSR düşük olduğunda, mevcut stablecoin arzı BTC almak için daha çok güce haiz. Oran yüksek olduğunda, piyasanın satın alma gücü daha azca olur ve BTC için satın alma baskısı azalır.

“Kuru toz” terimi, borsalarda tutulan USDT ve USDC benzer biçimde durağan(durgun) para miktarını ifade eder. Yüksek seviyelerde kuru toz çoğu zaman gelen bir yükseliş eğiliminin bir göstergesi ve BTC için gümüş bir astar olarak alınır.

Birçok analist, bunun, kullananların makronun risksiz ortamdan riskli ortama geçmesini beklediğini ve yatırımcıları servetlerini fiat para birimlerine sabitlenmiş kripto para birimlerinde depolamaya ve fiat’a dönüştürmemeye teşvik ettiğini gösterdiğine inanıyor. Ek olarak, borsalarda yüksek bir stabilcoin arzı devamlı yatırımcıların onu BTC’ye çevireceği anlamına gelmediğinden, yatırımcıların kriptoda ana para tutmaya daha istekli olduklarını gösteriyor.

Mesela Arjantin’i ele alalım. 2816’da İspanya’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana, ülke dokuz kez borcunu ödeyemedi ve neredeyse durağan(durgun) çift haneli enflasyon görmüş oldu. En fena durumda, Arjantin’in enflasyonu %5, 000’e ulaştı ve bu da birkaç büyük para birimi devalüasyonuna niçin oldu. Yaşam tasarruflarını korumak isteyen Arjantinliler, onları stabilcoinlerde tutacak ve böylece borsalarda tutulan stabilcoin arzının mühim bir kısmına katkıda bulunacak.

Yukarıdaki grafik, en büyük ERC-20 durağan(durgun) paralarının (USDT, USDC, DAI, BUSD, GUSD, HSUD, USDP, EURS, SAI ve sUSD) verilerini toplayan sanal bir varlık olan STBL’yi göstermektedir. STBL, borsalar arasındaki durağan(durgun) para bakiyelerini özetleyen bir ölçüm oluşturmak için kullanılır.

Değişiklik ölçümleri, CryptoSlate’in devamlı güncellenen etiketli değişiklik adresleri verilerine, veri bilimi tekniklerine ve süre içinde değişen istatistiksel bilgilere dayanmaktadır. Bu yüzden, sunulan tüm metrikler değişkendir – verilerin kendisi sabitken, son olarak veri noktaları süre ilerledikçe hafifçe dalgalanmalara tabidir.

Glassnode’dan alınan verilere bakılırsa, 40 milyar doların üstünde durağan(durgun) para “kuru toz” kripto piyasasının kenarlarında bekliyor.

Bu arzın trajik makro vakalarla örtüşmesi, stabilcoin arzının mühim seviyede arttığı tam anları gösterir. Mart 2020’deki COVID-19 çöküşü, 2021 süresince daha geniş bir stablecoin birikim eğilimini tetiklemiş benzer biçimde görünüyor. 2021’in sonunda bir ayı piyasasının başlaması, borsalardaki arzında daha çok artışa yol açtı ve Rusya’dan sonrasında daha da yükselmeye devam etti. Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etti.

Verileri çözümleme etmek, borsalardaki stablecoin arzının, belirsizlik piyasaya çarptığında mühim seviyede artma eğiliminde bulunduğunu ortaya koyuyor.

Gösterilen: Araştırma, Stabilcoinler

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir