Brezilya Kripto Yatırım Platformu Bluebenx, Hack İddiaları Altında Para Çekme İşlemlerini Durdurdu

Brezilya merkezli bir kripto para yatırım platformu olan Bluebenx, firmanın 31 milyon dolardan fazla kaybetmesine niçin olduğu iddia edilen bir hücum sebebiyle geçen hafta para çekme işlemlerini askıya aldı. Şirket, para çekme işlemlerinin minimum altı ay süreyle durdurulacağını duyurdu. Şirket, Ocak ayında Brezilya Menkul Kıymetler ve Değerler Komisyonu (CVM) tarafınca araştırılmıştı.

Bluebenx Para Çekme İşlemlerini Durdurdu, İddiaya Nazaran Hack’te 31 Milyon Dolar Yitirdi

Brezilyalı kripto para yatırım platformu Bluebenx, geçen Perşembe günü platformunda para çekme işlemlerini duraklattı ve bu süreçte ortalama 2.500 müşteriyi etkiledi. Bluebenx’in avukatı Assuramaya Kuthumi’ye gore şirket, 31 milyon dolardan fazla kaybetmelerine yol açan bir saldırının kurbanı bulunduğunu iddia ediyor.

Şirket, geçtiğimiz Cuma günü müşterilere geri çekilme nedenini açıklayan bir e-posta yazdı. E-posta bildirildi:


Geçen hafta, kripto para ağındaki likidite havuzlarımıza ani agresif bir hücum düzenledik, aralıksız çözüm denemelerinden sonrasında, bugün para çekme, geri ödeme, para yatırma ve transferler dahil olmak suretiyle BlueBenx Finans ürünlerinin işlemlerinin askıya alınmasıyla güvenlik protokolüne başladık.


Sadece saldırının niteliği hakkında herhangi bir detay paylaşılmadı sadece meydana getirilen iletişimde bu önlemlerin minimum 180 gün süresince etken olacağı açıklandı. Aynı Perşembe günü, mahalli bir kaynak olan Portal do Bitcoin tarafınca elde edilmiş eski bir çalışanın raporlarına gore, şirket tüm çalışanlarını işten çıkardı. Eski çalışanın ifadelerine gore 30’dan fazla çalışan işten çıkarıldı.


Şüpheli Durumlar

Saldırının raporu ve şirketteki toplu işten çıkarmalarla iyi mi çakıştığı, bu geri çekilmenin askıya alınmasına yol açan gerçek nedenlerle ilgili şüpheler yarattı. Şirket, yatırım portföyünün bir parçası olarak kayıt dışı menkul kıymet teklif etmiş olduğu iddiası sebebiyle Brezilya Menkul Kıymetler ve Değerler Komisyonu tarafınca bu senenin başlarında soruşturulmuştu.

Şirket, müşterileri yatırım hayata geçirmeye ikna etmek için yüksek getirili yatırım ürünleri sundu. Bu ürünler, bir yıl süresince kilitli yatırım fonları için %66’ya varan oranlarda teklif verdi, Bu enstrümanlardan bazıları, müşterilerin açıklamalarına gore arkalarındaki yatırım stratejisini açıklamadı. Anonim bir alan kişi, platformda tutulan fonların geleceğinden kaygı duyduğunu belirtti. Belirtti:


Bence bu bir aldatmaca olma olasılığı yüksek bu sebeple tüm bu hack vakası onların uydurmuş olduğu bir şey benzer biçimde görünüyor.


Öteki Brezilyalı firmalar de müşterilerine ödeme yapmayı durdurmak için hack’ler bulunduğunu iddia etti. Bu, sözde bir hack saldırısı sebebiyle müşterilerinin para çekmelerini dokuz ay süresince bloke eden Trust Investing’in durumudur.

Brezilya Kongresi şu anda şirketleri ve fertleri dolandırıcılık ürünleri sunmaktan ve piramit şemaları yürütmekten caydırmak için kripto ile ilgili suçlar için daha sert cezalar oluşturacak bir yasa tasarısını tartışıyor.

Bluebenx ve iddia edilen 31 milyon dolarlık hack vakası hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Sergio Goschenko

Sergio, Venezuela merkezli bir kripto para gazetecisidir. Kendisini oyuna geç kalmış, Aralık 2017’de fiyat artışı olduğunda kriptosfere girmiş olarak tanımlıyor. Bilgisayar mühendisliği geçmişi olan, Venezuela’da yaşayan ve kripto para patlamasından toplumsal düzeyde etkilenmiş olarak, değişik bir perspektif sunuyor. kripto başarısı ve bunun bankasız ve yetersiz hizmet alanlara iyi mi destek olduğu hakkında.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir