Brezilya Polisi, 766 Milyon Dolarlık Kurbanları Dolandıran ‘Bitcoin Sheikh’e Baskın Yapmış oldu: Rapor

Başka bigün, başka bir Ponzi.

Dün sabah, Brezilya’nın üç federal eyaletine yayılmış 100 polis ajanı, Francisco Valdevino da Silva, namı öteki “Şeyh dos Bitcoins” tarafınca denetim edilen bir kripto dolandırıcılık ağıyla bağlantılı 20 adrese baskın düzenledi.

Yetkililere gore, De Silva’nın grubunun, “binlerce” Brezilyalıdan ve minimum on başka ülkeden gelen 4 milyar Brezilya realini (ortalama 766 milyon dolar) dolandırdığından ve akladığından şüpheleniliyor.

Mağdurlara, yatırımlarında %20’ye varan aylık getiri sözü verildi. Da Silva ve adamları, kâr elde etmeye adanmış geniş bir uzman kripto tüccarları ekibine haiz olduklarını iddia ederek kurbanlarını tuzağa düşürdüler.

Çetenin kendi kripto para birimlerini oluşturup pazarladığı bile bildirildi, sadece soruşturma esnasında varlıkların desteği yada likiditesi yoktu.

Mahalli haber deposu g1, birkaç isimsiz futbolcunun yanı sıra 1.2 milyon real (ortalama 230.000 $) kaybetmiş olduğu bildirilen Brezilyalı tv yıldızı Xuxa’nın kızı Sasha Meneghel de dahil olmak suretiyle birçok yerli ünlünün da Silva’nın planı tarafınca dolandırıldığını söylemiş oldu.

Federal polis baskınlara, kurgusal “Poyais” ülkesi için tahvil ve senet satan on dokuzuncu yüzyıl İskoçyalı ve itimat dolandırıcısı Gregor MacGregor’dan sonrasında “Poyais Operasyonu” adını takmıştı.

Internasyonal soruşturma, ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın küresel polis ağı Interpol vasıtasıyla internasyonal polis ortaklık talebinde bulunmasının arkasından bu yıl Mart ayında başladı.

Da Silva’nın ailesinin üyeleri, hem dolandırıcılık şirketlerinin çalışanları hem de yağmanın alıcıları olarak suçlandı.

Bitcoin planları yükselişte

Ne yazık ki, Ponzi şemaları, kriptonun düzensiz yırtıcı batısında fazlaca yaygındır.

Ağustos ayında, Emtia ve Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu (CFTC), 12 milyon dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı yapmış olduğu iddiasıyla bir adama karşı sivil icra davası açtı.

Ohio, New Albany’den Rathnakishore Giri’nin 150’den fazla yatırımcıyı 12 milyon dolar nakit artı bugün 178.113 dolar değerinde minimum on Bitcoin vermeye ikna etmiş olduğu iddia ediliyor. CTFC, ondan sonra uygun fonları “yat kiralama, lüks tatiller ve lüks alışveriş” için ödeme yapmak için kullandığını söylemiş oldu.

Gene Ağustos ayında, Arjantin’in eksantrik Bitcoin başkan talibi Javier Milei, bir kripto Ponzi planını desteklediği iddiasıyla dava edildi. Geçen yıl Milei, 1,3 milyon Instagram takipçisine CoinX adlı bir kripto yatırım platformunu sattı.

CoinX, mühim getiriler elde etmek için suni zekayı, botları ve uzman tüccarları kullandığını iddia etti, sadece platform Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu’nun (CNV) ülkede yasal olarak etkinlik gösterme hakkının olmadığı mevzusunda uyardıktan ve operasyonları durdurmasını emrettikten sonrasında mağazayı kapattı. Ek olarak yatırımcıların beklenen getirilerini de ödemiyordu.

Daha yakın zamanlarda, bir Florida Adamı Perşembe günü federal bölge mahkemesinde yatırımcıları ortalama 100 milyon dolarlık dolandıran başka bir plana katılmaktan suçlu bulunmuş oldu. Joshua David Nicholas, yatırımcılara kendi tecim zekasının ve mevcut olmasa da son teknoloji ürünü bir “tecim botunun” kombinasyonu vasıtasıyla günlük yüzde bir kâr sözü verdi.

Bu ay, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Latin yatırımcıları hedef alan 12 milyon dolarlık bir kripto para ponzi planına kıstırdı. Çalınan fonlar otomobillere, mücevherlere, yetişkinlere yönelik eğlencelere ve gayrimenkul satın alma ve geliştirmeye harcandı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir