Brigitte Macron NFT Paris’e Ulaştığında

Üç hafta ilkin NFT Paris için Eyfel Kulesi’ne bakan büyük kubbeli bir sergi salonu olan Grand Palais Éphémère’e giren 18.000 kişiden biriydim. Etkinlik, bir çok kripto konferansından daha çok aklımda kaldı ve birçok kripto konferansına katılıyorum.

Ilk olarak, iştirakçilerin enerjisi, pozitifliği ve ciddiyeti, açık oturum sohbetleri ve sanat sergileri beni fazlaca etkiledi. Eldeki kaç tane küresel tüketici ve lüks markanın – bir tek birkaç isim vermek gerekirse Adidas, Salesforce, Volkswagen, Panerai, Warner Bros, LVMH, L’Oreal ve Chanel – ve bu markaların artık Web3 ile ilgileniyormuş benzer biçimde yapmacık basmakalıp sözler söylemek yerine, başlattıkları gerçek NFT aktivasyonlarına işaret ederek.

Kriptonun öldüğüne inanarak konferanstan uzaklaşmak imkansızdı.

Fakat bu Fransa’daydı. ABD Birleşik Devletleri’ne döndüğümde, kripto şirketlerine karşı düzenleyici baskılar, davalar ve para cezaları hakkında daha çok manşetle eve döndüm.

NFT Paris’in ilk gününde, Fransa’nın “première dame”ı Brigitte Macron sürpriz bir ziyaret için geldi ve yerde yürüyerek zaman geçirdi. İnsanlar onun orada bulunduğunu duymaya başladıklarında hissedilir bir coşku dalgası oluştu. Ve uğrayan tek Fransız yetkili o değildi: Kültür Bakanı Rima Abdul Malak ve Dijital Geçiş Bakanı Jean-Noël Barrot da katıldı.

Başkan Emmanuel Macron geçen Nisan ayında Web3’ün Fransa için “kaçırılmaması ihtiyaç duyulan bir fırsat” bulunduğunu söylemiş oldu.

Brigitte Macron, iştirakçilerin birkaç keyifli suali yanıtlayabilecekleri ve sonrasında evden NFT olarak basılabilecek lamine bir “gezegen sahibi” kimlik kartı alabilecekleri Roket Fabrikasında bile oturdu. Sanatçı Tom Sachs ile adım attı ve sonrasında NFT’sini takip etti ve bastı. (Ya da ekibinden biri yapmış oldu.)

Jill Biden’ın ABD’de bir kripto konferansına katılıp pozitif şeyler söylediğini hayal edebiliyor musunuz? Mevcut ortamda olmazdı.

SEC Başkanı Gary Gensler, bir belirteci menkul kıymet haline getirdiğine inandığını ve nedenini açıklamaktan kaçınmaya devam etse de, SEC her hafta bir belirteç başlatan başka bir kripto projesine ceza kesiyor (bunların bir çok seneler ilkin ICO dönemindeydi). Bunun yerine menkul kıymetler listesine staking ve borç verme ürünlerini ekledi.

Ajansın staking hizmeti sebebiyle Kraken’e verdiği 30 milyon dolarlık para cezası, yalnızca son olarak kafa karıştıran salvo – bir SEC komiserinin Gensler’i yeniden açıkca sorgulamasına yol açan bir salvo.

Ayrıca, SEC’in Bitcoin fiyatına bağlı bir ABD ETF’sini onaylamayı reddetmesi (Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ETF’leri Ekim 2021’de onayladıktan sonrasında bile) o denli zayıf ki, bir DC temyiz yargıcı yeterince vermediğini söyleyerek SEC’in mantığını sorguladı. Gri tonlamalı bir başvuruyu reddettiğinin kanıtı ve Bitcoin vadeli işlemleri ile Bitcoin’in spot fiyatı arasındaki farkı açıklamadı.

Son iki hafta içinde üç ABD bankasının iflası – ikisi (Silvergate ve Signature) açıkça kripto bankaları, diğeri (Silicon Valley Bank), müşterileri içinde bazı mühim kripto şirketlerinin de yer almış olduğu bir “teknoloji bankası” – bir başka büyük darbe. kripto sanayisine. Normal olarak, Federaller mevduatları durdurma sözü verdikten sonrasında madeni paralar terfi etti, sadece iki kripto dostu banka azca ilkin yönetim kurulundan alındı, bu hiçbir şekilde iyi bir haber değil.

Eski Massachusetts kurultay üyesi Barney Frank, Signature Bank’ın “kripto karşıtı bir ileti” göndermek için kapatıldığını söylemiş oldu ve Reuters, Signature’ın ihtimaller içinde alıcılarına bankanın kripto işinden vazgeçmeleri icap ettiğinin söylendiğini bildirdi, bunların tümü yakın tarih göz önüne alındığında makul görünüyor. Düzenleyiciler iddiaları yalan olduğunu beyan etti.

Doğal ki, düzenleyici kurumlar yasa yapmaz, bir tek uygular. ABD milletvekilleri, Web3 teknolojisinin faydalarını göz ardı ederken, kripto yatırımının riskleri hakkında devam eden sert söylemleriyle ülke çapında anlatıyı belirliyorlar. (Açıkçası, Sam Bankman-Fried tüm bu tarz şeyleri fazlaca daha fena yapmış oldu.)

ABD tamamen kriptoyu havaya uçuruyor ve şimdi karabasan senaristliği oynanıyor: projeler, Avrupa’ya ve sıcak bir halde karşılandıkları öteki ülkelere odaklanmak için ABD’yı terk ediyor.

ABD’nin halka açık en büyük borsası Coinbase, duvardaki yazıyı görüyor: internasyonal genişleme planlarını hızlandırıyor.

Mevcut düzenleyici rejim, kripto yöneticilerini, girişimcileri, mühendisleri ve yatırımcıları “bir yada daha çok komisyon üyesi tarafınca meydana getirilen konuşmalardan ip çekerek, bir yada daha çok komisyon üyesinin yada öteki SEC yetkililerinin verdiği medya röportajlarına bakarak” bıraktı. menkul kıymetlerdir,” dedi Coinbase baş hukuk sorumlusu Paul Grewal son olarak gm podcast’imizde.

Pipetlere sarılmak, çay yapraklarını okumak, her an bir Wells Notice korkusuyla iş kurmaya çalışmak. Grewal’ın sordurulmuş olduğu benzer biçimde, “Yapabileceğimizin en iyisi bu mu?”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir