BTC, BNB, UNI, FIL, THETA

Bitcoin (BTC), Temmuz ayında kuvvetli bir geri dönüş yapmış oldu ve Ekim 2021’den bu yana en iyi aylık kazançlarını elde etme yolunda aşama kaydediyor. Bitcoin ve birkaç altcoin’deki keskin toparlanma, 30 Temmuz’da Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksini 42/100’e itti. 6 Nisan’dan bu yana görülen en yüksek düzey.

Yatırımcılar, Bitcoin’deki depresif seviyelerden en iyi şekilde yararlanıyor şeklinde görünüyor. Zincir içi analitik şirketi Glassnode’dan gelen veriler, borsa cüzdanlarındaki Bitcoin’in Mart 2020’deki 3,15 milyon Bitcoin seviyesinden Temmuz ayında 2,4 milyon Bitcoin’e düştüğünü gösteriyor. Bu, metriği Temmuz 2018’den bu yana en düşük seviyesine gönderdi.

Kripto piyasası verilerinin günlük görünümü. Kaynak: Coin360

Bloomberg Intelligence kıdemli emtia stratejisti Mike McGlone, ABD Merkez Bankası’nın faiz artışlarını “toplantı bazında” değerlendirmeye yönelik göstergesinin, Bitcoin’in bir çok varlıktan daha iyi performans göstermesi için zemin hazırlayabileceğini altını çizdi. Bitcoin’in “riske karşı ödül, tarihin en büyük boğa piyasalarından biri için pozitif yönde yönde eğildiğini” söylemiş oldu.

Bitcoin kısa vadede yükselişini uzatabilir mi ve bu, belirli altcoinlerde satın almayı tetikleyebilir mi? Yakın vadede daha iyi performans gösterebilecek ilk 5 kripto para biriminin tablolarını inceleyelim.

BTC/USDT

Boğaların fiyatı 24.276 doların üstünde tutma girişimleri son iki gün içinde başarısız oldu ve bu, ayıların seviyeyi canlı bir halde savunduklarını gösteriyor. Bununla beraber, ufak bir pozitif, boğaların ayılara yer bırakmamış olmasıdır.

BTC/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Bu, boğaların genel direncin üstünde bir kırılma bekledikleri için aceleyle kar ayırmadıklarını gösteriyor. Fiyat kırılır ve 24.276 doların üstünde kapanırsa, BTC/USDT çifti ivme kazanabilir ve 28.171 dolara doğru yükselebilir. Bu düzey bir direnç görevi görebilir, sadece boğalar bariyeri aşarsa, bir sonraki durak 32.000 dolar olabilir.

Yükselen 20 günlük üstel hareketli averaj (22.480 dolar) ve pozitif bölgedeki göreceli güç endeksi (RSI), boğaların üstün bulunduğunu gösteriyor.

Kısa vadede bu yükseliş görüşünü geçersiz kılmak için ayıların fiyatı 20 günlük EMA’nın altına düşürmesi gerekecek. Bu, 50 günlük rahat hareketli averaja (21.386 $) ve peşinden destek hattına ihtimaller içinde bir düşüşün yolunu temizleyebilir. Bu seviyenin altında bir kırılma, ayıların tekrardan komuta ettiğini gösterir.

BTC/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

4 saatlik grafik, boğaların fiyatı 24.276 dolarlık genel direncin üstüne ittiğini sadece kırılma üstüne inşa edemediğini gösteriyor. Ayılar fiyatı seviyenin altına çekti sadece pariteyi 20-EMA’nın altına düşürmek için savaşım ediyor. Bu, boğaların düşüşlerde satın aldığını gösterir.

Fiyat mevcut seviyeden geri dönerse, boğalar 24.276 dolar ile 24.668 dolar içinde üst bölgede başka bir şansa haiz olacaklar. Bu bölge ölçeklenirse, yükseliş momentumu daha da artabilir. Tersine, ayılar fiyatı 20-EMA’nın altına düşürürse, parite 50-SMA’ya düşebilir.

BNB/USDT

Binance Coin (BNB), 28 Temmuz’da düşüş trendi çizgisinin üstüne çıkarak potansiyel bir trend değişikliğine işaret etti. Yukarı hareket, 300$ ruhsal seviyesine yakın bir dirençle karşı karşıya sadece alıcıların fazla zeminden vazgeçmediği pozitif yönde bir işaret. Bu, boğaların kâr elde etmek için acil etmediğini gösteriyor.

BNB/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Yükselen 20 günlük EMA (263 $) ve pozitif bölgedeki RSI, minimum direnç yolunun yukarı doğru bulunduğunu gösteriyor. Alıcılar fiyatı 300 doların üstüne çıkarsa, BNB/USDT çifti 350 dolardan genel dirence doğru yükseliş trendine devam edebilir.

Alternatif olarak, fiyat düşer ve 285 doların altına düşerse parite düşüş trendi çizgisine düşebilir. 20 günlük EMA bu seviyeye yakın bir yere yerleştirildi, bundan dolayı dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan mühim bir destek haline geliyor. Ayılar fiyatı 20 günlük EMA’nın altına düşürürse, parite 50 günlük SMA’ya (239 $) düşebilir.

BNB/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Parite genel dirençten 300 dolardan geri döndü, sadece boğalar 20-EMA’yı savunmaya çalışıyor. Bu, düşüşlerde satın almayı gösterir. Boğalar, fiyatı yeniden 300 doların üstüne çıkarmaya çalışabilir. Bunu başarırlarsa, yükseliş trendi devam edebilir. Parite 311 dolara ve peşinden 322 dolara yükselebilir.

Bu pozitif yönde görüş, fiyat düşerse ve 20-EMA’nın altına düşerse kısa vadede geçersiz olabilir. Bu olursa, parite 50-SMA’ya kayabilir. Alıcıların bu seviyeyi agresif bir halde savunmaları umut ediliyor zira bunun altında bir kırılma ve kapanış 239 dolara kadar bir düşüş için kapıları açabilir.

UNI/USDT

Uniswap (UNI), 26 Temmuz’da 6.08$’lık kırılma seviyesinden toparlandı ve düşüşlerde kuvvetli alım bulunduğunu gösterdi. Yukarı hareket, ayıların kuvvetli bir müdafa oluşturduğu 28 Temmuz’da ruhsal direncin yakınında 10 dolara ulaştı.

UNI/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Yükselen hareketli averajlar ve pozitif bölgedeki RSI, alıcılara avantaj sağlıyor. Fiyat 8.11 dolardan geri dönerse, alıcıların bu seviyeyi desteğe çevirmeye çalıştıklarını gösterir.

8.11 dolardan kuvvetli bir toparlanma, 10 dolardan tekrardan kontrol için kapıları açabilir. Boğalar, yukarı hareketin bir sonraki ayağının 12 dolara başladığını belirtmek için bu genel engeli aşmak zorunda duracak.

Tersine, fiyat düşerse ve 8.11 doların altına düşerse, UNI/USDT çifti 20 günlük EMA’ya (7,48 dolar) düşebilir. Bu seviyenin altında bir kırılma ve kapanış, yükseliş momentumunun zayıfladığını izah edebilir.

UNI/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

4 saatlik grafik, boğaların 20-EMA’yı savunmaya çalıştığını gösteriyor. Fiyat mevcut seviyeden yükselir ve 9.18 doların üstüne çıkarsa, parite genel direnç bölgesine 9.83 ile 10 dolar içinde meydan okuyabilir.

alternatif olarak, fiyat 20-EMA’nın altına düşerse, arzın talebi aştığını önerecektir. Parite hemen sonra 8.11 dolar ile 50-SMA arasındaki bölgeye düşebilir. Bu, boğaların savunması ihtiyaç duyulan mühim bir bölge zira bunu yapmazlarsa kısa vadeli momentum ayıların lehine dönebilir.

İlgili: Hong Kong üniversitesi Metaverse’de karma gerçeklik sınıfını açacak

FIL/USDT

Birkaç gün dar bir aralıkta kaldıktan sonrasında, Filecoin (FIL) 30 Temmuz’da keskin bir çıkış yaparak potansiyel bir trend değişikliğinin sinyalini verdi. RSI, düşüş trendinin sona erebileceğinin bir başka işareti olan aşırı alım bölgesine terfi etti.

FIL/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Yukarı hareket, genel dirençte 9.50 dolarda dirençle karşılaşabilir, sadece boğalar bu seviyeden fazla zemin vermezse, kırılma olasılığı artar. Bu olursa, FIL/USDT paritesi kuzeye doğru 16 dolara doğru yürüyüşe başlayabilir ve bu da gene kuvvetli bir direnç olarak hareket edebilir.

Fiyat mevcut seviyeden düşerse ve 6,55 doların altına düşerse, ayıların daha yüksek seviyelerde etken bulunduğunu gösterir. Parite hemen sonra birkaç gün süresince 5 ile 9,50 dolar içinde geniş bir aralıkta salınabilir.

FIL/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

Parite 6.40 doların üstüne çıktıktan sonrasında ivme kazanmıştır. Ayılar yükselişi 8.89 dolarda durdurmaya çalıştı sadece boğaların başka planları vardı. Düşüşü agresif bir halde satın aldılar ve fiyatı sert genel direncin yakınına 9.50 dolardan ittiler.

Fiyat mevcut seviyeden düşerse, boğalar geri çekilmeyi %38,2 Fibonacci düzeltme seviyesi olan 8,04$’da durdurmaya çalışacak. Bu seviyeden kuvvetli bir sıçrama, 9,50 doların üstünde bir kırılma olasılığını artıracaktır. Bu olursa, parite 10.82 dolara yükselebilir. Bu yükseliş görünümü, 7,70 doların altında geçersiz olabilir.

TETA/USDT

Theta Network (THETA) son birkaç gündür 1 ile 1.55 dolar içinde konsolide oluyor. Boğalar, 30 Temmuz’da fiyatı genel direncin üstüne çıkarmaya çalıştı sadece ayılar yerini korudu.

THETA/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Fiyat hareketli ortalamalardan geri dönerse, boğalar genel engeli 1.55 dolardan aşmak için başka bir girişimde bulunacaklar. Eğer başarı göstermiş olurlarsa THETA/USDT çifti yeni bir yükseliş trendi başlatabilir. Ralli öncelikle 2.10 dolarlık model hedefine ulaşabilir ve bu düzey aşılırsa ralli 2.60 dolara kadar uzayabilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat hareketli ortalamaların altına düşerse, ayılar pariteyi 1 dolara çekmeye çalışacak. Bu şekilde bir hareket, menzile bağlı eylemin birkaç gün daha devam edebileceğini izah edebilir.

THETA/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

4 saatlik grafik paritenin 1.50$’dan düştüğünü ve 20-EMA’dan toparlanmak için savaşım ettiğini gösteriyor. Bu, trader’ların her ufak artışta kar rezervasyonu yapabileceklerini gösterir.

Fiyat 20-EMA’nın altında kalırsa, parite 50-SMA’ya düşebilir. Bu boğaların savunması ihtiyaç duyulan mühim bir düzey zira bunun altında bir kırılma pariteyi 1,15 dolara düşürebilir.

Alternatif olarak, fiyat hareketli ortalamalardan kuvvetli bir halde geri dönerse, daha düşük seviyelerin alıcıları cezbettiğini gösterecektir. Boğalar fiyatı 1,42 doların üstüne çıkarırsa, 1,50 ila 1,55 dolar direnç bölgesinin tekrardan kontrol edilmesi mümkündür.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir