BTC, ETH, BNB, XRP, ADA, DOGE, MATIC, SOL, DOT, SHIB

16 Mart’taki toparlanmanın peşinden, ABD Birleşik Devletleri hisse senedi piyasaları 17 Mart’ta tekrardan düşüşe geçti. Yatırımcılar, ABD ve Avrupa’daki bankaların kırılganlığından kaygı duymaya devam ediyor. Kripto para yatırımcıları için bir ümit ışığı, Bitcoin’in (BTC) hisse senedi piyasalarından ayrı kalması ve 12 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyesine yükselmesi.

Galaxy Digital’in kurucusu ve CEO’su Michael Novogratz, CNBC ile yapmış olduğu bir röportajda, bankalar sermayeyi tekrardan inşa etmek için daha azca borç verdiği için ABD ve dünyanın bir kredi kriziyle karşı karşıya kalacağını söylemiş oldu. Yatırımcıların Bitcoin ve kripto üstünde uzun süre kalması icap ettiğini zira bunun yaratıldığı zamanlar bulunduğunu söylemiş oldu.

Günlük kripto para piyasası performansı. Kaynak: Coin360

Niceliksel sıkılaştırma, yerini niceliksel gevşeme dönemine bırakıyor şeklinde görünüyor. Bankalar şimdiden Federal Biriki’den 150 milyar dolar borç aldı, bu 2008 mali krizi esnasında alınan borçtan daha çok.

Analistler, Fed’in bilançosuna yedi gün içinde 300 milyar dolar eklediğine, Mart 2020 çöküşünden sonrasında pompalanan 500 milyar dolardan sonrasında ikinci olduğuna dikkat çekti. 2020’deki QE, Bitcoin’de ortalama 4.000 dolardan 69.000 dolara çıkan bir ralliyi tetikledi.

Tarih tekerrür mü edecek? Bitcoin ve altcoinler daha yüksek seviyeleri koruyabilir mi? Öğrenmek için en iyi 10 kripto para biriminin tablolarını inceleyelim.

Bitcoin fiyat analizi

Bitcoin (BTC) boğaları, 15 Mart’ta düşüşü 24.000 dolara satın aldı ve fiyatı 17 Mart’ta 25.250 dolarlık kuvvetli genel direncin üstüne çıkardı. Bu, ters bir baş-omuzlar (H&S) modelini tamamlıyor.

BTC/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Mevcut düzey ile 32.000 dolar içinde büyük bir direnç yok, bundan dolayı boğalar bu mesafeyi kısa sürede kat etmeyi kolay bulabilir. Ayılar 32.000$’da kuvvetli bir müdafa yapabilir, sadece boğalar bunu aşarsa, BTC/USDT paritesi yükseliş trendini 35.024$’lık model hedefine çıkarabilir.

Aşırı alım bölgesine yakın yükselen 20 günlük üstel hareketli averaj yada EMA (23.298 $) ve göreli güç endeksi yada RSI, boğaların komutada bulunduğunu gösteriyor.

Ayılar kontrolü yine ele geçirmek istiyorsa, hızla yönü tersine çevirmek ve pariteyi hareketli ortalamaların altına düşürmek zorunda kalacaklar. O zamana kadar, boğaların düşüşleri bir satın alma fırsatı olarak görmesi muhtemeldir.

Eter fiyat analizi

Ether (ETH), 16 Mart’ta hareketli ortalamalardan toparlandı ve tüccarların düşüşlerden alım yaptığını gösterdi.

ETH/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Boğalar, fiyatı 1.743$-1.780$ direnç bölgesinin üstüne çıkarmaya ve sürdürmeye çalışacak. Başarıya ulaşmış olurlarsa, ETH/USDT çifti ruhsal açıdan mühim olan 2.000$ seviyesine doğru hızlanabilir. Bu, paritenin potansiyel bir yükseliş trendinin başlangıcına işaret edeceği son engeldir.

Ayıların başka planları olabilir. Tepegöz bölgesindeki yukarı hareketi durdurmaya çalışacaklar ve pariteyi hareketli ortalamaların altına çekecekler. Bu agresif boğaları tuzağa düşürebilir ve parite hemen sonra 1.461 dolara düşebilir.

BNB fiyat analizi

BNB’nin (BNB) 15 Mart şamdanındaki uzun kuyruk, boğaların 20 günlük EMA’ya (302$) düşüşleri satın aldığını gösteriyor. Bu, duyarlılıkta rallilerde satıştan düşüşlerde alıma doğru bir değişikliğe işaret ediyor.

BNB/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Rahatlama rallisi 17 Mart’ta ivme kazanmıştır ve fiyatı 318 $’lık genel direncin üstüne fırlattı.

Alıcılar, fiyatı 338 doların üstüne çıkararak konumlarını daha da güçlendirmeye çalışıyor. Bunu yaparlarsa, negatif H&S modeli geçersiz kılınacaktır. BNB/USDT çifti ilkin 360$’a ve hemen sonra 400$’a yükselebilir.

Negatif tarafı, 20 günlük EMA’nın altında bir kırılma, ayıların sürücü koltuğuna geri döndüğünü gösterecek.

XRP fiyat analizi

XRP (XRP), 50 günlük rahat hareketli averaj yada SMA (0,38 dolar) ile 0,36 dolarlık destek arasındaki dar aralıkta konsolide oluyor.

XRP/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Genel olarak, dar aralıklı ticareti volatilitede bir artış takip eder. Boğalar, fiyatı 50 günlük SMA’nın üstüne çıkarmaya çalışacak. Bunu başarabilirlerse, daha kuvvetli bir toparlanmanın başlangıcını 0,42 dolara işaret edecek. Bu düzey gene sıkıntılı bir direnç olarak hareket edebilir, sadece aşılırsa ralli 0,51 dolara ulaşabilir.

Fiyat düşerse ve 0,36 doların altına düşerse, bu pozitif yönde görüş yakın vadede geçersiz olacaktır. Parite hemen sonra 0,32 dolar ile 0,30 dolar arasındaki kuvvetli destek bölgesine düşebilir.

Cardano fiyat analizi

Cardano’nun ADA’sı (ADA), 50 günlük SMA (0,36$) ile 0,29$’daki kuvvetli destek içinde kaldı. Boğalar, fiyatı 20 günlük EMA’nın (0,34 $) üstüne çıkarmaya çalışıyor.

ADA/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Bunu başarabilirlerse, ADA/USDT çifti 50 günlük SMA’ya tırmanabilir. Bu düzey, toparlanmayı durdurmaya çalışacak satıcıları çekebilir. Fiyat bu seviyeden keskin bir halde düşerse, menzile bağlı hareket bir süre daha devam edebilir.

alternatif olarak, eğer boğalar fiyatı 50 günlük SMA’nın üstüne çıkarırsa, parite ters H&S formasyonunun boyun çizgisine doğru yükselebilir. Bu, takip edilmesi ihtiyaç duyulan mühim bir düzey zira üstünde bir kırılma ve kapanış, yeni bir yükseliş trendinin başlangıcına işaret edebilir.

Dogecoin fiyat analizi

Dogecoin (DOGE) 0,07 $ seviyesinden toparlandı ve düşüş trendi çizgisine ulaştı. Bu, boğaların ufak düşüşlerden alım yaptığını gösteriyor.

DOGE/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Düşüş trendi çizgisinin üstünde bir kırılma ve kapanış, düzeltmenin bitebileceğinin ilk işareti olacaktır. 50 günlük SMA (0,08 $) bir direnç görevi görebilir, sadece kırılması muhtemeldir. DOGE/USDT paritesi hemen sonra rallisine 0,09 $’a ve peşinden 0,10 $’a başlayabilir.

Satıcıların 0,10$-0,11$ bölgesini tüm güçleriyle savunmaları planlanıyor zira bunun üstünde bir kırılma, ihtimaller içinde bir ralli için kapıları 0,16$’a açacaktır. Negatif tarafı, 0,07 dolarlık desteğin altındaki bir düşüş, pozitif yanları ayıların lehine çevirecek.

poligon fiyat analizi

Polygon’un MATIC’i (MATIC) 15 Mart’ta 1,07 dolardan terfi etti ve boğaların 1,05 dolar seviyesini desteğe çevirmeye çalıştığını gösteriyor.

MATIC/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

20 günlük EMA (1,16 $) düzleşiyor ve RSI orta noktaya yakın, arz ve talep içinde bir denge bulunduğunu gösteriyor. Boğalar fiyatı 50 günlük SMA’nın (1,22 $) üstüne çıkarırsa, MATIC/USDT paritesi ivme kazanabilir ve 1,30 $’a yükselebilir. Bu düzey ufak bir engel görevi görebilir, sadece geçilmesi muhtemeldir. Bir sonraki durak 1,42 dolar olabilir.

Öte taraftan, fiyat 50 günlük SMA’dan keskin bir halde düşerse, ayıların rallilerde satış hayata geçirmeye devam ettiğini gösterecek. Parite hemen sonra bir süre daha 50 günlük SMA ile 1,05 $ içinde salınabilir.

İlgili: Kargaşa üstüne bahis oynamak: Deribit, Bitcoin volatilite vadeli işlemlerini başlattı

Solana fiyat analizi

Solana’nın SOL’u (SOL) 16 Mart’ta 18,70 dolardan toparlandı, bu da boğaların satın almak için daha derin bir düşüş beklemediğini gösteriyor.

SOL/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

Rahatlama rallisi, kuvvetli bir direnç göstermesi olası hareketli averajlara ulaştı. Fiyat düşer ve 18,70 Doların altına düşerse, SOL/USDT paritesinin bir süre 50 günlük SMA (22,21 Dolar) ile 15,28 Dolar içinde menzile bağlı kalabileceğini gösterir.

Boğalar fiyatı düşüş trendi çizgisinin üstüne çıkardıktan sonrasında parite potansiyel bir trend değişikliğine işaret edecek. Bu, 27.12 dolara doğru bir ralli başlatabilir.

Polkadot fiyat analizi

Polkadot’un DOT’u (DOT), 15 Mart’ta 20 günlük EMA’nın (6,09$) altına düştü, sadece ayılar daha düşük seviyeleri koruyamadı. Alıcılar düşüşü satın aldı ve fiyatı 16 Mart’ta 20 günlük EMA’nın üstüne çıkardı.

DOT/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Boğalar, fiyatı 50 günlük SMA’daki (6,41 $) genel direncin üstüne çıkararak avantajlarını artırmaya çalışıyor. Bu düzey ölçeklenirse, DOT/USDT çifti %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesi olan 6,85 $’a yükselebilir.

Bu düzey gene kuvvetli bir direnç görevi görmelidir, sadece boğalar bir sonraki geri çekilme esnasında hareketli averajları desteğe çevirirse, boğaların düşüşlerden alım yaptığını gösterecek. Bu, çiftin ters bir H&S modeli oluşturma olasılığını artıracaktır.

Aksine, fiyat bir kez daha 50 günlük SMA’dan aşağı döner ve 20 günlük EMA’nın altına düşerse, birkaç günlük aralığa bağlı eylemi gösterir.

Shiba Inu fiyat analizi

Shiba Inu (SHIB), 16 Mart’ta 0,000010 dolarlık destekten toparlandı ve boğaların tersine dönmeye çalıştığını gösterdi.

SHIB/USDT günlük tablosu. Kaynak: TradingView

İyileşme, 20 günlük EMA (0.000011 $) ile alçalan kanalın düşüş trendi çizgisi arasındaki bölgede dirençle karşılaşıyor. Ayılar gene fiyatı 0.000010$ desteğinin altına düşürmeye çalışacak. Başarıya ulaşmış olurlarsa SHIB/USDT çifti kanalın destek hattına kayabilir.

Aksine, boğalar fiyatı kanalın üstüne çıkarırsa, düzeltme aşamasının sonlanmış olabileceğini düşündürecektir. 50 günlük SMA (0,000012$) da sert bir direnç sunabilir, sadece bu düzey temizlenirse, SHIB/USDT paritesi 0,000014$’a ve peşinden 0,000016$’a tırmanabilir.

Bu yazı yatırım tavsiyesi yada tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım riski taşır ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir