BTC, ETH, BNB, XRP, ADA, SOL, DOGE, DOT, SHIB, AVAX

Bitcoin (BTC) ve bir çok büyük altcoin, 19 Ağustos’ta keskin bir satışa şahit oldu, sadece ani düşüş için belirli bir tetikleyici yok şeklinde görünüyor. Coinglass verilerine nazaran keskin düşüş, son 24 saatte 551 milyon dolardan fazla tasfiyeyle sonuçlandı.

V şeklinde bir taban hariç, alıcılar ve satıcılar üstünlük kazanmaya çalıştıkça öteki oluşumların tamamlanması çoğu zaman vakit alır. Bu, kısa vadeli tüccarlar için bir fırsat olabilecek birkaç rastgele değişken harekete niçin olma eğilimindedir, sadece uzun vadeli yatırımcılar gürültüye tutulmaktan kaçınmalıdır.

Günlük kripto para piyasası performansı. Kaynak: Coin360

Glassnode verileri, 2017 yada daha ilkin Bitcoin satın alan yatırımcıların bunu yalnız pozisyonlarını koruyarak yaptığını gösteriyor. Minimum beş yıl süresince atıl durumdaki Bitcoin arzı yüzdesi, 18 Ağustos’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %24.351’e ulaştı ve bu, sahiplerinin ürkü içinde yada ufak kazançlar için satmaya istekli olmadığını gösteriyor.

Bitcoin ve bir çok altcoin, Haziran ayı dip seviyelerine meydan okuyabilir mi yoksa boğalar mevcut düşüşü satın alacak mı? Öğrenmek için en iyi 10 kripto para biriminin tablolarını inceleyelim.

BTC/USDT

Bitcoin’in ana eğilimi aşağı fakat boğalar bir dip meydana getirmeye çalışıyor. Fiyat, son birkaç gündür yükselen bir kanal içinde yükseliyor. Boğaların fiyatı kanalın direnç çizgisinin üstüne çıkaramaması, kısa vadeli tüccarları kâr elde etmeye teşvik etmiş olabilir. Bu, fiyatı hareketli ortalamaların altına çekti.

BTC/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

BTC/USDT çifti kanalın destek hattına düşer ve fiyat yükselen bir kanal içinde işlem gördüğünde, tüccarlar çoğu zaman destek hattındaki düşüşleri alıp direnç çizgisinin yakınında satmaya çalışırlar.

Bu yüzden, destek hattından sıçrama olasılığı yüksektir. Bu olursa, alıcılar pariteyi hareketli ortalamaların üstüne çıkarmaya çalışacaklardır. 20 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) (23.265 $) üstünde bir kırılma ve kapanış, direnç çizgisine ihtimaller içinde bir ralli için kapıları açabilir.

Bu pozitif görüş, fiyat kırılırsa ve kanalın altında kalırsa geçersiz olabilir. Bu şekilde bir hareket, kapıları 18.626 dolara ihtimaller içinde bir düşüş için açabilir.

ETH/USDT

Ether (ETH), 19 Ağustos’ta 20 günlük EMA’nın (1.771 $) altına düştü ve bu, toparlanmanın hız kaybettiğinin ilk işareti. Aşağı yönde izlenmesi ihtiyaç duyulan mühim düzey, 6 ile 10 Ağustos içinde kuvvetli bir destek olarak hareket etmiş olduğu için 1.700 dolar.

ETH/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Fiyat güçle 1.700 $ ‘a geri dönerse, boğaların bu seviyeyi desteğe çevirmeye çalıştığını gösterecektir. ETH/USDT çifti sonrasında 1.960 dolara ve sonrasında 2.030 dolara yükselebilir. Bu seviyenin üstünde bir kırılma, yükseliş trendinin tepkisini izah edebilir. Parite sonrasında düşüş trendi çizgisine yükselebilir.

Bu varsayımın aksine, fiyat kırılır ve 1.700$’ın altında kalırsa, daha düşük seviyelerden alım yapmış olabilecek tüccarların pozisyonlarını agresif bir halde kapattığını gösterir. Bu, pariteyi 50 günlük rahat hareketli averaja (SMA) (1,519 $) çekebilir.

BNB/USDT

BNB, 17 Ağustos’ta 20 günlük EMA’nın (304$) altına düşerek kısa vadeli yatırımcıların kar elde edebileceğini gösteriyor. Düşüş daha da devam etti ve fiyat 19 Ağustos’ta 50 günlük SMA’ya (272 $) düştü. Bu, toparlanmayı sağlam tutmak istiyorlarsa boğaların savunması ihtiyaç duyulan mühim bir düzey.

BNB/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Fiyat mevcut seviyeden yükselir ve 20 günlük EMA’nın üstüne çıkarsa, BNB/USDT çifti 338 dolardan genel dirence doğru yükselebilir. Bu, bir molada tamamlanacak ve 338 doların üstünde kapanacak ters bir baş ve omuz modeli oluşturabilir.

Tersine, fiyat 50 günlük SMA’nın altına düşerse parite 240 dolara düşebilir. Bu şekilde bir hareket, paritenin bir süre 183 ila 338 dolar arasındaki geniş bir aralıkta sıkışıp kalabileceğini düşündürecek.

XRP/USDT

Boğalar, Ripple’ı (XRP) 17 Ağustos’ta 0.39 $’dan genel direncin üstüne çıkaramadı, bu da ayıların seviyeyi canlı bir halde savunmaya devam ettiğini gösteriyor.

XRP/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Çoğu zaman, bir aralıkta, tüccarlar desteğin yakınında satın alır ve dirence yakın satış yapar ve XRP/USDT çiftinde olan da budur.

Boğalar şimdi satın almadan ilkin fiyatın desteğin 0.30$’a düşmesini bekleyebilir. Fiyat 0,30 dolardan geri dönerse, menzile bağlı işlemin birkaç gün daha devam edebileceğini gösterir.

Bir sonraki yönlü hareket, alıcılar fiyatı 0,39 doların üstüne çıkardıktan yada ayılar çifti 0,30 doların altına düşürdükten sonrasında başlayabilir. Bir aralık içindeki fiyat hareketi çoğu zaman rastgele ve değişkendir. Bu yüzden, deneyimli tüccarlar çoğu zaman bir pozisyona girmeden ilkin kırılmanın gerçekleşmesini beklerler.

ADA/USDT

Cardano (ADA), 18 Ağustos’ta 20 günlük EMA’nın (0,52 $) altına düştü, bu da boğaların pozisyonlarını kapatmak için acil ediyor olabilir. Bu, ayılara hafifçe bir avantaj sağlamış oldu.

ADA/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Satıcılar 19 Ağustos’ta avantajlarını kullanarak fiyatı 50 günlük SMA’nın (0,49$) altına çekti. Bu, ADA/USDT çiftinin eleştiri desteğe 0.40$’dan düşme olasılığını artırıyor.

Boğalar daha ilkin iki kez bu seviyeyi korudu, bu yüzden oranlar bir sıçrama lehine. Bu olursa, parite bir süre için 0,40 ila 0,60 dolar içinde salınım yapabilir. Ayıların düşüş trendinin bir sonraki ayağını başlatmak için çifti 0,40 doların altına düşürmesi gerekecek.

SOL/USDT

Solana (SOL) 18 Ağustos’ta destek hattından sıçradı ve boğalar fiyatı 20 günlük EMA’nın (41$) üstüne çıkarmaya çalıştı. Sadece ayılar seviyeyi başarıyla savundu.

SOL/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Bu, 19 Ağustos’taki satışı daha da kötüleştirdi ve fiyatı 50 günlük SMA’nın (39$) altına çekti. Bu, yükselen üçgen modelini geçersiz kıldı. Ayılar şimdi SOL/USDT çiftini 34.50 dolara düşürmeye çalışacak.

Fiyat 34.50$’a geri dönerse, parite hareketli ortalamaların üstünde bir ralli girişiminde bulunabilir. Bu olursa, parite bir süre 34.50 ile 48 dolar içinde konsolide olabilir. Tersine, 34.50 doların altında bir kırılma pariteyi 31 dolara indirebilir.

DOGE/USDT

Dogecoin (DOGE) geri döndü ve 18 Ağustos’ta 0,08 USD’lik kırılma seviyesinin altına düştü. Bu, 14 Ağustos’ta 0,08 USD’nin üstündeki kırılmanın ölü bir kedi sıçraması olabileceğinin ilk göstergesiydi.

DOGE/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Ayılar satışlarına devam etti ve fiyatı yükselen üçgen formasyonunun trend çizgisine çekti. Bu seviyenin altında bir kırılma, yükseliş kurulumunu geçersiz kılabilir ve 0,06 dolara ihtimaller içinde bir düşüş için kapıları açabilir. Bu seviyenin boğaların kuvvetli alımlarını çekmesi olası.

Alternatif olarak, fiyat mevcut seviyeden geri dönerse, boğaların trend çizgisini savunmaya çalıştığını gösterecektir. Alıcılar, üstünlüğü elde etmek için DOGE/USDT çiftini 0.09 doların üstüne çıkarmak zorunda kalacaklar.

İlgili: Ortalama 55 milyon dolarlık Bored Ape, CryptoPunks NFT’leri borç krizinin ortasında tasfiye riski taşıyor

NOKTA/USDT

Polkadot (DOT), 17 Ağustos’ta 20 günlük EMA’nın (8.46$) altında kapanmış oldu ve bu, 9$’ın üstündeki kırılmanın enayi rallisi olabileceğinin ilk göstergesiydi. Satıcılar durumdan yararlandı ve fiyatı 19 Ağustos’ta 50 günlük SMA’nın (7,75$) altına çekti.

DOT/USDT günlük grafik. Kaynak: TradingView

Bu, 6 dolardaki mühim desteğe ihtimaller içinde bir düşüşün kapılarını açıyor. Bu düzey, önceki iki durumda kuvvetli bir destek işlevi görmüş oldu; dolayısıyla boğalar yine tüm güçleriyle seviyeyi savunmaya çalışacaklar.

Fiyat 6$’a geri dönerse, DOT/USDT çifti birkaç gün süresince geniş bir aralıkta işlem görmeye devam edebilir. Bir sonraki kuvvetli hareket, boğalar fiyatı 10 doların üstüne çıkardıktan yada ayılar çifti 6 doların altına indirdikten sonrasında başlayabilir.

SHIB/USDT

Düşüş trendinde, kuvvetli ralliler çoğu zaman boğa tuzağına dönüşür ve Shiba Inu’da (SHIB) olan da budur. Alıcılar, 17 Ağustos’ta fiyatı 0.000017 doların üstünde tutamadı ve ivme üstüne inşa etti. Bu, kısa vadeli tüccarlar tarafınca kar rezervasyonuyla sonuçlanmış olabilir.

SHIB/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Boğalar 16 Ağustos’ta yukarı hareketini sürdürmeye çalıştı fakat ayılar yerlerini korudu. Bu, satış baskısını ağırlaştırdı ve ayılar, 18 Ağustos’ta fiyatı 0.000014$’ın altına çekti. Ayılar, fiyatı 50 günlük SMA’nın (0.0000012$) altına çekerek konumlarını sağlamlaştırmaya çalışacaklar.

Bu düşüş görüşünü geçersiz kılmak için boğaların fiyatı 0,000014 doların üstüne çekmesi gerekecek. Bunu yaparlarsa, daha düşük seviyelerde kuvvetli satın alma önerecek ve 0.000017 dolara ihtimaller içinde bir ralli için yolu temizleyebilir. SHIB/USDT çifti, 0.000018 doların üstünde bir trend değişikliği sinyali verebilir.

AVAX/USDT

Avalanche (AVAX), 17 Ağustos’ta 26.38$’lık kırılma seviyesinin üstünde kalamadı ve bu da trader’ların çıkış için acil ettiğini gösteriyor. Satış devam etti ve fiyat 19 Ağustos’ta 50 günlük SMA’nın (22.93$) altına düştü.

AVAX/USDT günlük grafiği. Kaynak: TradingView

Boğalar destek hattını korumak için çaba sarfetmek zorunda, yoksa satış yoğunlaşabilir ve AVAX/USDT çifti 16 dolara ve peşinden 13.71 dolara düşebilir. 13,71 doların altında bir kırılma ve kapanış, düşüş trendinin bir sonraki ayağının başlangıcına işaret edebilir.

Tersine, fiyat destek hattının dışına çıkarsa, boğaların daha yüksek bir dip meydana getirmeye çalıştığını gösterecektir. Alıcılar, üstünlük elde etmek için fiyatı 26.38 doların üstüne çıkarmak ve sürdürmek zorunda kalacaklar. Bu şekilde bir hareket, 31 doların üstünde bir kırılma olasılığını artıracaktır.

Burada anlatılan görüş ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hareketi risk ihtiva eder. Karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Piyasa verileri HitBTC borsası tarafınca sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir