BTC fiyatı yeni 20 bin dolarlık hesaplaşma görüyor – bu hafta Bitcoin’de bilinmesi ihtiyaç duyulan 5 şey

Bitcoin (BTC), Eylül ayının ikinci haftasında başladı ve ayılar kontrolü ele geçirirken hala 20.000 doları desteklemeye çalışıyor.

En büyük kripto para, yatay yedi gün sonundan neredeyse tam olarak 20.000 $ seviyesinde haftalık bir kapanışla ortaya çıkıyor – sadece bu mühim ruhsal düzey aslına bakarsan savaşım ediyor.

Beklentiler, bu ay süresince – normalde BTC fiyatının Eylül ayında zemin kaybettiğini gören sözde “Eylül” olgusu – aslına bakarsan daha da aşağı yönlüydü ve şimdiye kadar, bu senenin çoğundan değişik olacağına dair fazlaca azca kanıt vardı.

BTC/USD Eylül 2022’de %1,5 düştü ve kayıplar mütevazı olsa da ufukta fazlaca sayıda potansiyel katalizör var.

Makroekonomik kargaşa dünyanın büyük bölümünde oyunun adı olmaya devam ediyor, enerji krizi ortaya çıktıkça ve euro ABD doları karşısında yirmi senenin en düşük seviyelerine ulaştıkça vurgu giderek Avrupa’ya kayıyor.

Hisse senetleri de hala kuvvetli bir dolar karşısında savaşım ediyor ve kripto para birimleri için yukarı yönlü bir kırılma için fazlaca azca yer bırakıyor.

Bununla beraber, makro BTC fiyat dip sinyalleri son haftalarda akıyor ve bu da bir avuç analistin görünümden sükunet içinde güvenilir kalmasına niçin oluyor.

Cointelegraph, ana odak noktasını 20.000 $ oluşturduğundan, gelecek hafta için beş potansiyel Bitcoin fiyat tetikleyicisine bir göz attı.

BTC yalnız haftalık 20.000 dolarlık kapanışı mühürledi

Volatilite eksikliği, iki gün süresince 20.000 $ civarında dalgalanmaya niçin olduğundan Bitcoin boğaları bu hafta sonu kolaylaştı.

Genel yönün yokluğu, haftalık kapanışın bile piyasa tahminini bırakmaya devam etmesiyle, mevcut fiyat tahminlerinin bozulmadan kalması anlamına geliyordu.

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView verilerine nazaran bu, Bitstamp’ta neredeyse tam olarak 20.000 dolar şeklinde geldi ve peşinden yeni haftanın ilk saatlerinde aşağı yönlü fiyat baskısı izledi.

BTC/USD 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Bununla beraber, Haziran ayındaki 17.600$’a yakın daha düşük seviyelerin tekrardan kontrol edilmesini bekleyen trader’lar, bakış açılarını değiştirebilmek için fazlaca azca niçin gördüler.

Tatile giderken, 20.7k’yi ne süre geri alacağımızı ve 23k-ish’e ne süre gideceğimizi bilmeme izin verin. Teşekkürler frens $BTC https://t.co/biYiFrDm4t

— CrediBULL Kripto (@CredibleCrypto) 4 Eylül 2022

Popüler tüccar Il Capo of Crypto, 23.000 dolara kısa bir sıkışıklık planlarını yineledi ve peşinden potansiyel taban olarak 16.000 dolarlık bir geri dönüş izledi.

Ayrıca öteki tüccar Cheds, 4 saatlik grafiğin, düşük aralıklardan haftalık kapanışa sıçradıktan sonrasında “aralık değiştirmeye devam ettiğini” doğruladı.

Ayrıca, son olarak güncellemesinde TMV Crypto, aynı süre dilimlerinde aşağı yönlü bir önyargı ortaya çıkardı ve göreceli güç endeksi (RSI) verilerini altını çizdi.

“H4 RSI şu anda düşüşte. 19700’ü yitirmek, Ağustos Dipleri’ni süpürmek ve Temmuz’un en düşük seviyesi olan 18777’ye yaklaşmak için btc $ alacak” dedi.

“Boğalar, destek olarak H4’te 19986.5 seviyelerini çevirebilirse, o süre 20.8’e uzun süre bakacaktır.”

Zincir üstü analitik kaynağından elde edilmiş veriler Ayrıca Araç-gereç Göstergeleri, boğaların kapanışta 20.000 $ için “savaşım ettiğini” ve Binance sipariş defterinin derhal altına yeni teklif desteğinin girdiğini gösterdi.

“Dikkat olmak. Bu hafta baharatlı olacak, ”bir sonraki tweet kapanışın peşinden sonlanmış oldu.

Avrupa enerji krizi makro sahneyi korkutuyor

Makro piyasalarda, Federal Biriki, 13 Eylül’de Ağustos ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısı şeklinde yayınlanacak mühim ekonomik verilerle bu hafta geri planda duracak.

Bununla beraber, Avrupa’daki vakalar aslına bakarsan oynaklık için yeni bir sahne sağladığından, risk varlık tüccarlarının dinlenme şansı fazlaca azca.

5 Eylül itibariyle euro, 0,99 ABD dolarının altını geçerek Eylül 2002’den bu yana ABD doları karşısında en düşük seviyesinde işlem görüyor.

EUR/USD 1 saatlik mum grafiği. Kaynak: TradingView

Zayıflık, enerji piyasalarındaki istikrardan meydana gelmektedir. Hafta sonu Nord Stream 1 gaz boru hattını tekrardan açacak olan Rusya, gaz arzının sınırsız olarak askıya alınmasıyla beraber bakım sorunları sebebiyle ansızın rotasını değiştirdi.

Bu, Avrupa Birliği’nin, Rusya’nın tüm enerji ithalatını durdurma tehdidiyle karşılık verdiği G7’ye uygun olarak Rus enerjisine bir fiyat tavanı uygulamayı organize ettiği haberlerini takip etti.

Netice olarak, daha ilkin üstün dereceli seviyelerden düşen gaz piyasaları, hafta başlarken bir kez daha yükseliyor.

Avrupa Gazı, #Rusya’nın Nord Stream bağlantısını kapalı tutmasıyla %35’e varan oranda sıçradı. Şimdi %21 arttı. pic.twitter.com/2SVRbOijKX

– Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 5 Eylül 2022

Türev devi BitMEX’in eski CEO’su Arthur Hayes için euro için tek yol muhtemelen düşüştü.

Hayes, bu senenin başlarındaki bir blog gönderisinden önceki bir hipotezi yineleyerek, avroyu hafta sonu süresince bir “kıyamet döngüsüne” giriyor olarak nitelendirdi.

“Ya: 1. Doların kıymetini düşürmek ve Avrupa’nın enerji ithalat faturasını karşılamasına destek olmak için USD likiditesi artar Ya da 2. Avrupa, Rusya ile bir Detente’ye ulaşır. Sanırım 3. seçenek endüstri ve konut ısıtmasını kapatmak” diye yazdı.

Krizin boyutu o denli fazla ki, Stoktan Akışa Bitcoin fiyat modellerinin yaratıcısı PlanB bile, BTC/USD iki senenin en düşük seviyelerine yakın olsa bile, dipteki satın alma fırsatının temel ihtiyaçlardan sonrasında gelmesi icap ettiğini önerdi.

Geçen hafta, “Yiyecek ve gaz içinde seçim yapmak zorunda kalan insanoğlu Bitcoin almamalı” diye tweet attı.

ABD doları yirmi senenin en yüksek seviyelerinde güçleniyor

Geçen hafta olduğu şeklinde, kripto para birimi ve risk varlıkları için daha geniş bir halde ABD doları gücü şeklinde kalıcı bir rüzgar devam ediyor.

ABD doları endeksi (DXY), 2022 süresince yirmi senenin en yüksek seviyelerine erişme geleneğini oluşturdu ve Eylül de bu trendin istisnası olmadı.

Bununla beraber, DXY bu hafta Haziran 2002’den bu yana ilk kez 110’u geçti ve euro, yaygın boğa koşusundan meydana gelen fazlaca sayıda fiat kayıptan yalnız biri.

ABD dolar endeksi (DXY) 1 aylık mum grafiği. Kaynak: TradingView

“Tüm Sokakların Kurdu” olarak malum popüler tüccar ve podcast sunucusu Scott Melker, hafta sonu yapmış olduğu açıklamada, “Eski direniş, temelde kimsenin dolardan görmek istemediği bir destek olarak tekrardan kontrol edildi” dedi.

Popüler tüccar Roman, “$DXY şu anda 110’da on senelik direnci kırıyor. $BTC konsolide oluyor ve 2 hafta ilkin günlük ayı bayrağını kırdı,” diye devam etti.

“DXY devam ederse burada bir yükseliş durumu görmekte zorlanıyorum. Hisse senetleri ve kriptolar içinde bir düşüş umuyorum.”

$DXY taze mahalli yüksekler https://t.co/jIFEdQyp97 pic.twitter.com/XljPW18vdP

— Cheds (@BigCheds) 4 Eylül 2022

Ayrıca Cheds, günlük süre dilimlerinde devamlı oynaklık talep eden Bollinger Bantları eylemini gösteren bir DXY grafiği yükledi.

Hodlers güç kazanmaya devam ediyor

Klasik ayı piyasası tarzında, uzun vadeli sahipleri (LTH’ler) BTC fiyat fırtınasını atlatmak için diz çöküyor ve bu süreçte mahalli rekorlar kırıyor.

Zincir içi analitik şirketi Glassnode’dan bu hafta elde edilmiş veriler, yalnızca bir yıl ilkin satın alınan madeni paraların bile giderek daha çok hareketsiz hale geldiğini doğruluyor.

Alıcılar, gerçekleşmemiş kayıplara karşın teslim olmayı reddediyor.

Cüzdanında bir yıl yada daha uzun süredir durağan(durgun) kalan BTC arzının yüzdesi, böylece tüm zamanların en yüksek seviyesi olan %65,78’e ulaştı.

Glassnode’un ek olarak gösterdiği 2022, bir yıl yada daha çok hodl yörüngesinde belirgin bir dikleşme görmüş oldu ve bu da LTH’lerin çoğunluğu içinde çözüm güçlendiğini gösteriyor.

Bitcoin % arzı 1 yıl yada daha uzun bir grafik için uykuda. Kaynak: Glassnode/ Twitter

Bununla birlikte, bütünleyici bir ölçü olarak, tutulan yada genel olarak dolaşımdan kesilen madeni para miktarı, neredeyse iki yıl içinde en yüksek seviyesine ulaştı.

Hodled yada yitik paralar artık toplam 7.464.791 BTC.

Bitcoin tutulmuş yada yitik para tablosu. Kaynak: Glassnode/ Twitter

Ayrıca geçen hafta, öteki seyretme deposu Whalemap, Bitcoin spot fiyatının, bir ile iki yıl arasındaki toplam gerçekleşen madeni para fiyatının altına düştüğünü belirtti.

“$BTC tarihinde 1-2 senelik sahiplerin gerçekleşen fiyatının altında yalnız 3 kez oldu. Şimdi 3. oldu,” dedi Whalemap ekibi.

Bitcoin, fiyat açıklamalı grafiği gerçekleştirmiş oldu. Kaynak: Whalemap/ Twitter

Gerçekleşen fiyat, belirli bir BTC kohortunun son olarak hareket etmiş olduğu toplam fiyatı ifade eder. Bitcoin’in birleşik gerçekleşen fiyatı şu anda 21.600 dolar civarında.

Duygular altı haftanın en düşük seviyelerine geri döndü

Genel olarak, kripto piyasası Temmuz ayının ikinci yarısında başlamış olan yükseliş aşamasını tamamen geri almış görünüyor.

İlgili: Bitcoin dip – Hemen hemen orada mıyız? Analistler BTC fiyatını etkileyen faktörleri tartışıyor

Bu, hafta sonu yalnız 20/100’ü vuran klasik duygu göstergesi Crypto Fear & Greed Index tarafınca daima olduğu şeklinde özetleniyor.

Şimdi sıkı bir halde “aşırı korku” bölgesine geri dönen Endeks, yalnızca son üç hafta içinde yarıdan fazla düştü ve piyasa katılımcılarının yaşamış olduğu ani soğuk ayakların ölçeğine işaret ediyor.

20/100 son kez 18 Temmuz’da ortaya çıktı.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternatif.me

Ayrıca, geçen ayın sonunda PlanB, spot fiyat ile gerçekleşen fiyat arasındaki mesafeye dayalı olarak mevcut hissiyatın tarihsel olarak korkulu bulunduğunu belirtti.

Bu sonsuza kadar mavi kalmayacak. Makro ve piyasalar değişik olabilir, sadece insanoğlu değişmez, insan davranışı açgözlülük (kırmızı) ve korku (mavi) tarafınca yönlendirilir. pic.twitter.com/gTh6hMg70P

— PlanB (@100trillionUSD) 29 Ağustos 2022

“IMO hepimiz ve anneleri dünya genelinde bir mega durgunluk bekliyor ve tüm piyasalar çöküyor, şu demek oluyor ki bir çok fiyatlandırılmalı. En küçük bir toparlanma ipucu piyasaları pompalayacak” diye ekledi.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir