Bulaşma yalnız ‘fena bilanço yönetimine’ haiz firmaları vurdu – Kraken Aus patronu

Kraken Australia’nın genel müdürü Jonathon Miller, Terra’nın bu yılki fena şöhretli patlamasının yol açmış olduğu kripto bulaşmasının, altta yatan blok zinciri teknolojisine değil, yalnızca “zayıf bilanço yönetimine” haiz şirketlere ve protokollere yayıldığını söylüyor.

Cointelegraph ile konuşan Avustralyalı kripto para borsası başkanı, Ethereum tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) benzer biçimde sektörlerin bu yılki temel enerjisini, sıkıntılı piyasa koşullarını aşarak ortaya koyduğunu savundu:

“Uzaydaki bazı ödünç verme modellerinde gördüğümüz bulaşmanın bir kısmı, [was in] Bu geleneksel finans türü, kripto paranın üstüne oturan bir borç verme modeli. Fakat görmediğimiz şey, altta yatan protokollerin bir tür feci başarısızlığı. Ve bence bu birçok insan tarafınca tanındı.”

“Ethereum benzer biçimde platformlar, oynaklık vurduğunda başarısız olmadı. Merkezi olmayan pazarları, merkezi olmayan borç verme modellerini, genel olarak DeFi’nin yıkılmadığını gördünüz. Orada temas yoktu. Gördüğün şey, kapalı dükkan tecim tutarı borç verenlerinin zayıf bilanço yönetimiydi ”diye ekledi.

Miller’in yorumu, CoinGecko’nun Terra’nın çöküşünün ve DeFi açıklarındaki artışın arkasından 2022’nin ikinci çeyreğinde DeFi’de %74.6’lık bir piyasa kıymeti düşüşü bildirmesine karşın geldi. Kripto veri toplayıcı, endüstrinin günlük etken kullanıcılarının çoğunu elinde tutmayı başardığını da kaydetti.

Miller ek olarak, blok zinciri projelerinin yalnızca, Terra’nın algoritmik stabilcoini TerraClassic USD (USTC) örneğinde olduğu benzer biçimde, temel protokollerinin tasarımı “açıkça zayıf” olduğunda sorunlarla karşılaştığını da sözlerine ekledi.

“Bence bu bir takas. Blockchain problemi değil, Gömü yönetimi problemi var” dedi.

Kraken’in bu yıl kripto ayı piyasasında iyi mi bir yol kat etmiş olduğu hakkında sorulan Miller, firmanın oynaklıkla başa çıkmak için iyi hazırlanmış bulunduğunu öne sürdü. Firmanın 11 senelik tarihinde birçok gerilemeden kurtulduğunu ve bilhassa geçen yılki boğa koşusu esnasında pazarlamaya oldukca fazla para harcamadığını kaydetti.

“Kim bilir reklama oldukca para harcayan öteki borsalardan bazıları olarak birazcık değişik bir konumdayız. Hakikaten kuvvetli bir kulaktan kulağa iş modelimiz var” diye deklare etti.

İlgili: Kripto bulaşması yatırımcıları yakın vadede caydırıyor, sadece temeller kuvvetli kalıyor

Miller, Avustralya kripto sektörünün mevcut durumu hakkında da iyimserdi ve “hala ürün üreten işletmelerden gelen birçok yükseliş sinyalinin” bulunduğunu belirtti.

ANZ benzer biçimde büyük bankalara kısa sürede Ethereum üstünde kendi stabilcoinlerinin kullanımını kontrol ettiğini ve Mastercard benzer biçimde Blockchain Australia Association’a katılan büyük ödeme devlerinin kuvvetli “kripto ve blok zincirine dahil olma niyetini” işaret ettiğini belirtti.

“Bildiğiniz gibi, altta yatan teknolojiyi kullanan kurumlar, kim bilir 2022’ye kadar gördüğümüz bazı spekülatif özelliklerden bir miktar ısınıyor, ki bu potansiyel olarak iyi bir şey bile.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir