California Eyalet Meclisi, kripto şirketlerini lisanslamak ve düzenlemek için yasa tasarısını onayladı

Kaliforniya Eyalet Meclisi 71-0’daki milletvekilleri, AB 2269 olarak da malum Dijital Finansal Varlıklar Yasasını 30 Ağustos Salı günü onayladı. Tasarı şu anda eyalet valisi Gavin Newsom’un elinde. tamamen veto edin.

Bu yasa tasarısı, dijital varlık borsalarının ve kripto şirketlerinin Kaliforniya Eyaleti Mali Koruma ve Yenilik Bakanlığı tarafınca verilen bir işletme lisansına haiz olmasını gerektiriyor. Söz mevzusu lisans haricinde herhangi bir işlem yasaklanacaktır. 1 Ocak 2025 ve sonrasında yürürlüğe girecek.

Takip edilmezse, failler ihlalin her günü için 100.000 dolara kadar para cezası alabilir.

Tasarıya sponsor olan Meclis Üyesi Timothy Grayson (D-Concord), daha ilkin kripto para birimleri ve dijital varlıklar etrafındaki heyecanı anladığını belirtti.

“Piyasanın, tüketicilerin finansal yatırımlar yapma ve bir çok durumda kendilerine kapalı hissettiren bir sisteme katılma mevzusunda kendilerini kuvvetli hissetmelerine destek olma kabiliyetinden etkilendim.”

Sadece Grayson, yeniliğin yetersiz düzenleme sebebiyle riskler getirdiğini de söylemiş oldu.

“Bu yasa, tüketicilere temel sadece lüzumlu korumaları sağlayacak ve hepimiz için daha güvenli hale getirerek sıhhatli bir kripto para piyasasını teşvik edecek.”

Halihazırda, Kaliforniya eyaletinde yürürlükte olan yasa, Para Transferi Yasasıdır. Bu yasa, Mali Koruma ve Yenilik Komiseri’nden geçerli bir lisans olmadan para aktarımı işini yasaklar.

Yeni yasa tasarısı yürürlüğe girerse, bakanlığa öteki şeylerin yanı sıra bir lisans sahibi hakkında soruşturma yürütme yetkisi de verecek.

İlgili: California, eyalet, mahalli siyasal kampanyalara kripto katkılarına yine izin veriyor

Kaliforniya’daki düzenleyiciler etken olarak kripto alanını takip ediyor. Mayıs ayında Newsom, blockchain için federal ve eyalet düzenleyici çerçevesini uyumlu hale getirmek için bir yürütme emri imzaladı.

Eyaletteki milletvekilleri ek olarak tüketicilere faiz getiren kripto varlık hesaplarıyla uğraşırken “aşırı dikkatli olmalarını” söylemiş oldu.

Bu, yeni bir CoinGecko anketinin Kaliforniya’nın web arama verilerine dayanarak Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) ile en fazlaca ilgilenen eyalet bulunduğunu ortaya koymasıyla geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir