California, Siyasal Kampanyalara Bitcoin ve Öteki Kripto Bağışları Yasağını Sona Erdirdi

Altın eyaletteki yasa koyucular, eyalet ve belediye siyasal adaylarına kripto para birimi bağışları yasağını sona erdirmek için oy kullandı.

Adil Siyasal Uygulamalar Komisyonu (FPPC) Perşembe günü, Kaliforniya sakinlerinin Bitcoin şeklinde kripto para birimlerinde (Kaliforniya’nın katkı limitleri dahilinde) herhangi bir oranda bağış yapabileceğine karar verdi.

Fakat oldukca heyecanlanma, anon. Kripto bağışlarını kabul etmek, Kaliforniya kriptonun izinsiz, küresel ve takma adlı doğasını benimsiyor şeklinde görünse de, bir soruşturma var.

Siyasal kampanyalar, herhangi bir kripto bağışını derhal ABD dolarına dönüştürmeli ve yalnızca ABD Gömü Bakanlığı’na kayıtlı ödeme işlemcileri kullanılabilir.

Ek olarak, tüm eyalet ve mahalli kampanyalar, ilk olarak Mayıs ayında başlatılan onaylanmış düzenlemeye gore, “her bir katılımcının gerçek kimliğini bildiğine dair makul bir inanç oluşturmasını elde eden kafi KYC prosedürlerine” haiz olmalıdır. Kripto para bağışı icra eden her insanın, bağışın yasal ve geçerli sayılabilmesi için adını, adresini, mesleğini ve işverenini de sağlaması gerekir.

Başsavcı David Bainbridge, “Bu yönetmeliği hazırlarken, kripto para biriminin doğasında mevcud endişeyi ve yasa dışı katkılar için sunmuş olduğu fırsatı ele almamız gerekiyordu, bu sebeple doğası gereği – kasıtlı olarak, bazı durumlarda – anonimdir ve birçok durumda izlenemez” dedi. FPPC için Perşembe günkü onay toplantısında.

“Kısaca bu düzenlemeyi hazırlarken, Komisyonun dört yıl ilkin kripto para katkılarını yasaklama sebebi olan bu oldukca meşru endişelerin farkındaydık” diye ekledi.

Yeni kurallara gore, muhtemelen yabancı müdahaleyi önlemek amacıyla anonim yada dış kaynaktan hiçbir kripto bağışı yapılamaz.

Kaliforniya bu yeni politikayla “kriptoyu benimsiyor” şeklinde görünse de, toplanan tüm kriptoların derhal USD’ye çevrilmesi gerektiği gerçeği devam ediyor. Başka bir deyişle, Kaliforniya eyaleti kriptonuzu alacak, sadece uzun solukta tutmanın herhangi bir potansiyel faydası yada faydası görünmüyor.

Ne olursa olsun, onaylanan kurallar, yasağın tutulması yada kripto bağışlarının 100 dolarla sınırlandırılması da dahil olmak suretiyle tavsiye edilen öteki seçeneklerden kripto için en uygun olanıydı.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir