Canı Sıkılmış Maymunlar, Ay Kuşları NFT IP Haklarında Alıcıları ‘Yanlış’laştırdı: Galaxy Digital Report

özetlemek gerekirse

Yeni bir Galaxy Digital araştırma raporu, NFT proje yaratıcılarının sahiplerine IP haklarını iyi mi atadıkları mevzusunda yetersiz kaldığını iddia ediyor. Bored Ape Yacht Club ve Moonbirds’i, alıcıları fikri iyelik hakları iddialarıyla potansiyel olarak “yanlış yönlendiren” projeler olarak nitelendiriyor.

Bazı NFT projeleri için en çekici satış noktalarından biri, sahiplerinin avatarlarını ticarileştirerek türev sanat eserleri, ticari ürünler ve daha fazlasını oluşturup satabilmeleridir. Sadece Galaxy Digital’den gelen yeni bir rapor, büyük NFT projelerinin, sözde IP hakları söz mevzusu olduğunda, alıcıları ne elde ettikleri mevzusunda “yanlış yönlendirdiğini” öne sürüyor.

Cuma günü gösterilen “NFT Lisansları Anketi: Gerçekler ve Kurgular”, bugünün en büyük NFT projelerini, bilhassa sahiplerine verdiklerini iddia ettikleri haklar açısından, zımni piyasa değerine dayalı olarak incelemektedir. Rapor, aslına bakarsak, “NFT’lerin büyük çoğunluğunun sahiplerine sıfır fikri iyelik mülkiyeti aktardığı” sonucuna varıyor ve bilhassa Galaxy araştırmacılarının alıcılara fikri iyelik haklarını yanlış bir halde pazarladığına inandıkları iki projeye dikkat çekiyor: Bored Ape Yacht Club ve Moonbirds .

Rapor, bazı NFT projelerinin IP’leriyle ötekilerden oldukça daha çok izin verdiğini iddia ediyor. Yuga Labs’in Bored Apes, sahiplerine Ethereum NFT görüntülerini uygun gördükleri şekilde kullanmaları için geniş lisans sunan bir projenin emsalsiz en iyi malum örneğidir. Bu, giyim, esrar paketleme, müzik projeleri ve hatta Maymun temalı fast food restoranlarına yol açtı.

Öteki projeler, raporun türev çalışmalardan elde edilebilecek gelir miktarını sınırladığı ve ek olarak orijinal sanat eserini değişiklik yapma kabiliyetini kısıtladığı Doodles şeklinde ticarileştirmeye engeller koyuyor. Ayrıca, Gary Vaynerchuk’un VeeFriends projesi, kullanıcı tarafınca meydana getirilen ticari ürünlere izin vermeyen oldukça sınırı olan bir “yalnızca kişisel kullanım” lisansına haizdir.

Ek olarak, tamamen açık kaynak felsefesini yada Creative Commons Zero (CC0) “hak saklı değildir” yaklaşımını benimseyen, bir tek NFT sahiplerinin değil, her insanın ve her insanın sanat eserlerini türev projeler oluşturmak için kullanmasına müsaade eden projeler de vardır. İsimler emsalsiz bunun en iyi malum örneğiyken, Moonbirds bu tür bir lisansa geçmek suretiyle.

Bununla beraber, bir NFT projesi genişletme hakları sunsa bile, Galaxy Digital’in raporu, dilin karışık, tutarsız yada tamamen yanlış olabileceğini iddia ediyor. Galaxy Digital Research’ün başkanı Alex Thorn, Decrypt’e, bu tür NFT’lerle çoğu zaman “halkın satın aldıklarını düşündükleri ile hakikaten satın aldıkları içinde bir tutarsızlık” bulunduğunu söylemiş oldu.

NFT, bir öğenin sahipliğini temsil eden bir blok zinciri belirtecidir. Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks şeklinde profil resmi koleksiyonları popüler örneklerdir ve ek olarak teknoloji spor ve eğlence koleksiyonları, dijital sanat eserleri ve video oyunu öğeleri için kullanılabilir.

Mesela, Bored Ape Yat Kulübü söz mevzusu olduğunda, Yuga Labs’in lisansı, “bir NFT satın aldığınızda, temeldeki Bored Ape, Sanat’a tamamen haiz olmuş olursunuz” diyor. Bununla beraber, Yuga Labs hala fikri mülkiyetin sahibi olan telif hakkı sahibidir ve bundan dolayı Galaxy Digital, Yuga’nın “NFT sahibinin aslına bakarsak sanatın sahibi olmadığını zımnen kabul ettiğini” yazıyor.

Bu haftanın başlarında Yuga Labs, bu senenin başlarında satın almış olduğu bir çift popüler NFT projesi olan CryptoPunks ve Meebits için oldukça daha uzun ve daha kapsamlı IP lisans anlaşmaları yayınladı. Bu anlaşmalar, NFT sahiplerinin hakları mevzusunda daha çok netlik sağlıyor, sadece Yuga Labs’tan Noah Davis geçen hafta Decrypt’e Bored Ape lisansının bu lisanslarla eşleşecek şekilde güncellenmeyeceğini söylemiş oldu.

Decrypt, Galaxy Digital raporu ve onun Bored Ape Yacht Club lisans anlaşmasına yönelik eleştirisi hakkında yorum yapmak için Yuga Labs’a ulaştı, sadece yayınlandığı tarihte geri dönmedi.

Ayrıca, Moonbirds, kısa sürede açıklanan bir CC0 lisansını benimseme planı sebebiyle raporda azarlandı. Teknoloji girişimcisi Kevin Rose’un Web3 girişimi Proof, projeyi bu senenin başlarında başlattı ve Moonbirds internet sayfasında bir Moonbirds NFT satın aldığınızda “IP’nin sahibi sizsiniz” yazdı. Bu iddiaya karşın Proof, Moonbirds’i kamu malı haline getireceğini söylemiş oldu.

Raporda, “Proof’un lisansının şartlarını tek taraflı olarak değiştirebilmesi ve bunu yapması, Moonbirds NFT sahiplerinin aslına bakarsak ‘IP’ye haiz olmadıklarının’ bir başka kanıtı” diyor.

Thorn, Decrypt’i, Bored Ape Yacht Club şeklinde bir şeyden ziyade “pazarlama materyalleri ve belirtilen lisanslar içinde daha korkulu bir tutarsızlık vakası” olarak nitelendirdi. Birçok Moonbirds sahibi, CC0 duyurusundan sonrasında bir markayla planlanmış bir “altı haneli lisans anlaşmasının” suya düştüğünü iddia ederek karara öfkesini dile getirdi.

Bilginize, @moonbirds CC0 duyurusundan kısa bir süre sonrasında, bir süredir üstünde çalıştığım 6 rakamlı bir lisans anlaşmasını kaybettim.

Sonucu anlıyorum, sadece ekibin yaklaşımı oldukça daha iyi olabilirdi.

Yukarı ve İleri

Bugün ondan sonra Parlamento’da görüşmek suretiyle!

— Lakoz.eth (🦍 ,🦉) (@Lakoz_) 5 Ağustos 2022

Proof, Decrypt’in Galaxy Digital raporuyla ilgili yorum talebine derhal cevap vermedi.

Rapor ek olarak, piyasa değerine bakılırsa ilk 25 içinde yalnızca bir projenin sahiplerine fikri iyelik hakları vermeye “hatta girişim ettiğini” iddia ediyor: World of Women. World of Women’ın listedeki diğerlerinin eksikliklerini gidermeye çalışan en düşünceli lisans anlaşmasına haiz olduğuna dikkat çekiyor – sadece bilhassa ikincil piyasa satışlarından sonrasında hakların iyi mi devredildiği mevzusunda sorunları var.

Thorn, Decrypt’e “Aslen hiçbir NFT projesi IP haklarını başarıyla aktarmıyor” dedi. “Bu, meta veri deposunun geleceği için büyük bir mesele teşkil ediyor ve bununla beraber, webin bu gelecekteki versiyonunda kullanıcıya ilişik dijital iyelik hakları olan Web3’ün tavsiye edilen hayalini mühim seviyede baltalıyor” dedi.

Nedenmiş? Thorn, genel olarak, bunun sebebinin NFT alanının hemen hemen gelişmemiş olması ve bu tür ticarileştirme hakları girişimlerinin yalnızca geçen yıl ivme kazanması bulunduğunu öne sürdü. Bu lisans anlaşmalarından bazıları “amatörce” görünüyor ve birçok proje birbirinden bir tek ipuçlarını alıyor. Sadece, NFT alanı olgunlaştıkça lisans koşulları daha detaylı hale geliyor.

Thorn, Decrypt’e şunları söylemiş oldu: “Bored Ape Yat Kulübü iyi bir örnek, şundan dolayı büyüdükçe ve metaverselerini oluşturdukça, bu anlaşmalar daha net ve daha net ve daha ustalaşmış hale geldi.”

Galaxy Digital’in raporu, sonucunda, NFT sahiplerinin fikri iyelik hakları mevzusunda netlik için savaşım etmeleri gerektiği ve yalnızca bir lisans atamak yerine gerçek Web3 sahipliğini benimsemenin yollarını bulmanın proje yaratıcılarına bağlı olduğu sonucuna varıyor. Aksi takdirde, “NFT ortamının açıkça Web3 ürünleri olarak pazarlanan ve gizlenen Web2 ürünlerine formüle edileceğini” öne sürüyor.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir