Cardano Vasil Hard Fork Sert Bir Buluşma Aldı

Input Output ve Cardano Foundation’daki geliştiriciler bugün, Cardano’nun Vasil hard forkunun, Ethereum birleşmesinin öngörülen 15 Eylül tarihinden bir tek yedi gün sonrasında 22 Eylül’de gerçekleşeceğini duyurdu.

Cardano geliştiricisi Input Output Cuma günü tweet attı “Vasil, bugüne kadarki en mühim Cardano güncellemesi, artan ağ kapasitesi ve daha düşük maliyetli işlemler getiriyor” dedi.

Hard fork, bir blockchain ağındaki iştirakçilerin zinciri bölmeye karar vermesidir; bu, çeşitli nedenlerle gerçekleşebilir ve aynı ağın yada protokolün iki versiyonuyla sonuçlanır. Ethereum birleşmesinin peşinden beklenen ETHPOW hard fork’u benzer biçimde hard fork’lar çekişmeli olabilir yada 6 Eylül’de birleşme öncesinde gerçekleşecek olan beacon chain hard fork’u benzer biçimde planlı bir yükseltmenin parçası olarak gerçekleşebilir.

VASIL YÜKSELTME: TARİH ONAYLANDI 💪
Tüm temel bileşenlerin başarıya ulaşmış bir halde tamamlanması ve kapsamlı testlerinin yanı sıra topluluk hazırlığının onaylanmasının peşinden, @cardanostiftung ile beraber bugün #Cardano ana ağında #Vasil yükseltmesi için 22 Eylül’ü duyurabiliriz. 🧵$ADA
1/9

— Giriş Çıkışı (@InputOutputHK) 2 Eylül 2022

Cardano’nun Vasil hard forku, Ethereum rakibini ölçeklendirmek ve genişletmek için büyük bir çaba olmayı hedeflerken, bununla birlikte Cardano’da merkezi olmayan uygulamalar oluşturan Web3 mühendisleri için geliştirici deneyimini geliştirmeyi de amaçlıyor.

Input Output (Plutus, Cardano’nun akıllı sözleşme geliştirme platformudur) “Yükseltme, geliştiricilerin daha kuvvetli ve verimli blok zinciri tabanlı uygulamalar oluşturmasını sağlamak için Plutus’a iyileştirmeler de getirecek” dedi.

Daha ilkin Ethereum’un kurucularından olan Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Cuma sabahı bir canlı yayında Vasil hard fork zamanı hakkında düşüncelerini paylaştı.

“Bu tarihle ilgili bu kadar şaşırtıcı olan şey, rastgele ve tesadüfen olmasıdır. [sic] Bulgaristan’ın bağımsızlık gününe denk geliyor,” dedi Hoskinson.

Cardano’nun Vasil hard fork’u, Aralık 2021’de vefat etmeden ilkin yazılım Ar-Ge şirketi Quanterall’da Blockchain Baş Danışmanı olan geç Bulgar topluluk üyesi Vasil St. Dabov’un adını almıştır.

Hoskinson ek olarak, birçok işbirlikçinin “aşırı yüklendiğini” söyleyerek Vasil yükseltmesi için ihtiyaç duyulan ağır iş yüküne de değindi.

“Hakkaten daha iyi süreçler oluşturmamız icap ettiğini gösterdi ve bilirsiniz, bu ölçekte ve büyüklükte bir şeyler başlatmak için daha iyi temeller” dedi. “Vasil’in sınırlarını birazcık zorladık.”

“Muhtemelen bir ekosistem olarak yapmak zorunda olduğumuz en zor güncelleme.”

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir