Cathie Wood’s Ark Invest, Coinbase Hisse Senedi’ne 75 Milyon Dolar Döktü

Cathie Wood tarafınca yönetilen yatırım şirketi Ark Invest, firmanın günlük tecim data bültenine gore Salı günü toplam 1,4 milyondan fazla Coinbase Global (COIN) hissesini terk etti.

Satış, firmanın etken olarak yönetilen üç borsada işlem gören fonuna yayılıyor: Ark Innovation (ARKK), Yeni Nesil İnternet (ARKW) ve Fintech Innovation (ARKF) ve ARKK 1.133.495 COIN hissesi satıyor.

Kaynak: Ark Invest

Coinbase hissesi Salı günü %21.08 düşüşle 52.93 $ seviyesinden kapanmış oldu, bu da Ark Invest’in San Francisco merkezli şirketteki ortalama 75 milyon dolarlık hisseyi elden çıkardığı anlamına geliyor.

Bloomberg’e gore Ark Invest, Haziran sonunda ortalama 8,95 milyon hisseye haiz olan Coinbase’in üçüncü büyük hissedarıydı. Şirket, kripto borsasının Nisan 2021’de Nasdaq’ta çıkış yapmasından bu yana Coinbase hissesi satın alıyor ve son olarak büyük satın alma, Mayıs ayında 30 milyon dolar değerinde yarım milyondan fazla hisse oldu.

Firmanın amiral gemisi ETF’si olan ARKK, 2020’deki büyük borsa kazançlarının peşinden büyük bir kazanan oldu; bununla beraber, dünya genelindeki parasal sıkılaştırmaların hisse senetlerindeki daha geniş kapsamlı büyümeyi ciddi şekilde azaltabileceğine dair korkular içinde senenin başından bu yana %57,84 düştü.

SEC araştırmaları Coinbase

Bu yılki ilk hamle, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Coinbase’i Amerikalıların kim bilir menkul kıymetler olarak tescil edilmiş olması ihtiyaç duyulan tokenlerle tecim yapmasına izin verdiği için araştırmış olduğu raporlarının peşinden geldi.

Ihtimaller içinde bir soruşturma, ajansın Coinbase’in eski çalışanlarından birinin, platformun gelecekteki belirteç listelerinde öteki kişileri suç duyurusu ederek firmanın içeriden öğrenenlerin ticareti kurallarını ihlal ettiğini söylediği geçen hafta SEC tarafınca başlatılan içeriden öğrenenlerin ticareti davasıyla ilgilidir.

Coinbase, firmanın hukuk yetkilisi Paul Grewal ile beraber, borsanın “titiz titizlik süreci – SEC’in esasen gözden geçirdiği – platformumuzu uzak tuttuğunu” söyleyerek baş hukuk görevlisini şiddetle reddetti.

Geçen hafta ayrı bir hareketle Coinbase, “dijital varlık menkul kıymetleri üstünde kaide koyuculuğu” iyileştirmek için SEC’e bir dilekçe verdi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir