CC0 nedir ve NFT pazarını niçin değiştirecek?

NFT endüstrisi, mühim sanatçılar, stüdyolar ve markalarla beraber daha resmi hale geldikçe, alan fikri mülkiyetin en iyi iyi mi korunacağıyla boğuşuyor.

Mesela, Bored Ape Yacht Club katı bir IP kullanımına haizdir ve CryptoKitties NFT Lisansını kullanırken insanları mahkemeye vermiştir. Yakın zamana kadar, NFT projelerinin Web2.0’dan gelen IP örneğini takip etmeye çalışacakları görülüyordu, sadece değişik bir yaklaşım daha çok benimsenmeye başladı.

CC0 nedir Yeni koleksiyonlar bunu niçin kullanıyorFarklı lisanslar performansı iyi mi etkileyebilirCC0 kapsamındaki türev ürün örnekleri

CC0 Lisansı nedir?

Telif hakkı sorunları, markalar, içerik oluşturucular ve ürünü kullanan topluluk içinde devamlı bir yıpranma deposudur. Bilhassa NFT’lerde, ilgili taraflar arasındaki farklılıkları çözmek için mahkemede aslına bakarsan birkaç argüman sunuldu.

Bir örnek, Jay-Z’nin ilk albümü Reasonable Doubt’ın NFT olarak satma niyeti olduğundan telif hakkı sahibi hakkında bir anlaşmazlığın olduğu “Roc-A-Fella Records Inc. v. Damon Dash”.

CC0, Creative Commons 0’dır, burada “0”, projenin fikri mülkiyetinde “hiçbir hak saklı değildir” anlamına gelir. Bu, içerik oluşturucuların çalışmalarına yasal ilgiden feragat etmelerine ve neredeyse anında kamu malı haline getirmelerine olanak tanıyan bir tür telif hakkıdır. NFT’leri düşünürken, sahipleri NFT’lerindeki sanatı alıp herhangi bir amaç için kullanabilirler – pazarlama, değişiklik yapma, onunla bir marka yaratma, her şey. Nitekim, bu lisans, koleksiyondan bir NFT’ye haiz olmanıza bile gerek olmadığı anlamına gelir – herhangi biri koleksiyondaki herhangi bir NFT’yi, istenirse bir firmanın logosu olarak bile kullanabilir.

Hangi koleksiyonlar CC0 kullanıyor ve niçin?

CC0 lisansını kullanan ilk projelerden biri İsimler oldu. Projenin arkasındaki düşünce, türevler (ona dayalı yeni projeler) oluşturmak için İsim karakterlerini kullanarak yeniliği teşvik edecek bir topluluk ve ondan sonra bir DAO oluşturmaktı. Halihazırda bir güneş gözlüğü koleksiyonu, bir LilNouns NFT koleksiyonu başlattılar ve tekliflerinin sayfasından takip edebileceğiniz başka inisiyatifleri var.

Ay kuşları değişik bir yol izledi. “Düzgüsel” bir lisansla başladı, sadece Ağustos 2022’de CC0’a taşındı.

İsimler ve Ay Kuşları – CC0 projelerinin örnekleri

22 Ağustos itibariyle, dağıtım lisansı modelleri olarak CC0’ı kullanan en iyi koleksiyonlar şunlardı:

İsimlerLil İsimlerMfersGoblintownwtfCrypToadzXCOPYARTcryptodickbuttslootprojectMoonbirdsoddities_xyzterraforms

Daha kapsamlı bir sıralama burada bulunabilir.

Ve niçin yapıyorlar?

Buradaki düşünce, projeye kıymet katabilmeleri için projeyi daha geniş bir kesime tanıtmaktır. Türev koleksiyonlar, orijinal sanatla ilgili ürünler ve daha büyük bir topluluk vasıtasıyla daha çok etkileşim fırsatı ile koleksiyona olan ilgi artar ve yaratıcılarına ve NFT sahiplerine yarar sağlar.

Bu yüzden, koleksiyonları üstündeki hakları vermek, yaratıcılar ve sahipler için hakkaten yararlı olabilir:

İçerik oluşturucular/DAO çoğu zaman ikincil piyasada telif haklarını alır Orijinal koleksiyona daha çok dikkat çeken türevlerin oluşturulmasını teşvik eder Türev ürünler çoğu zaman orijinal koleksiyonun sahipleri için bir airdrop (yada Beyaz sıralama noktaları) verir İçerik oluşturucular/DAO yeni projeleri finanse edebilir bir volan hareketi yaratarak koleksiyonun popülaritesini çoğaltmak için

Piyasa Karşılaştırması: CC0 x Öteki Lisanslar (İşlem Hacmi ve İşlemler)

Son 30 gün için CC0 lisansı olmayan Tecim Hacminde ilk 10 NFT Tahsilat, aşağıdaki grafikte gösterildiği şeklinde toplam 168 milyon USD’ye sahipti.

Footprint Analytics – Son 30 gündeki İşlem Hacmi, USD, En İyi 10 NFT Koleksiyonu

Son 30 gündeki Top 5 CC0 lisans koleksiyonlarının işlem hacmi (aşağıdaki tabloya bakınız) 32 milyon ABD doları olmuştur. Bu, CC0 olmayan ilk 10 lisans için İşlem Hacminin ortalama %27’sini temsil eder.

Footprint Analytics – Son 30 gündeki İşlem Hacmi, CC0 Tahsilatları

CC0 lisansı olmayan bu Top 10 NFT tahsilatları için son 30 günde toplam işlemimiz var, toplam 89.177 işlemimiz var.

Footprint Analytics – CC0 lisansı olmadan En İyi NFT Koleksiyonları için 30D İşlemleri

Benzer şekilde, En İyi CC0 Koleksiyonlarına baktığımızda (aşağıdaki tablo), karşılaştırıldığında %8 olmak suretiyle toplam 7140 işlemimiz var.

Footprint Analytics – CC0 kullanan En İyi Koleksiyonlar – İşlem sayısı

En İyi CC0 Lisans Koleksiyonları, son 30 gün içinde CC0 olmayan En İyi 10 İşlem Hacminin neredeyse %30’una, hatta işlem sayısının %8’ine sahipti. Bu lisanslama modeli için daha çok koleksiyon değiştikçe bu sayılar artacaktır.

Bu, bilhassa İsim Koleksiyonu şeklinde büyük bir başarı vakasıyla kaybolacak bir trend değil. Moonbirds ek olarak logo/marka kullanımlarını denetlemek ve teşvik etmek için bir DAO’ya geçme planlarını açıklarken, koleksiyon üstündeki telif haklarını özgür bırakma ve yönünü NFT sahipleriyle (DAO) paylaşma süreci, onlar için garip bir gelişmedir. yatırımcılar: Koleksiyonlarının bir parçasına haiz olarak markanın bir parçasına haiz olun.

CC0 kapsamındaki türev ürün örnekleri

İkonik bir NFT yaratıcısı olan XCOPY, “Sağ Tıkla ve Adam Olarak Kaydet” adlı sanat eserini Ocak 2021’de CC0 lisansı altına koydu. Bu CC0 lisansı aslına bakarsan birçok türevle sonuçlandı.

Sağ Tıkla ve Guy Olarak Kaydet’ten Türevler

Ve orijinal sanat eserine daha çok görünürlük kazandırmak için tecim için kullanılabilirler.

CC0 duyurularından sonrasında, Moonbirds türevlerinde de bir patlama oldu. Bir örnek, yaratıcının lisans yardımıyla yeni koleksiyonun mümkün bulunduğunu açıkça belirttiği Mournbirds’dür.Türev örnek: Mournbirds

Bu, bilhassa İsim Koleksiyonu şeklinde büyük bir başarı vakasıyla kaybolacak bir trend değil. Moonbirds ek olarak logo/marka kullanımlarını denetlemek ve teşvik etmek için bir DAO’ya geçme planlarını açıklarken, koleksiyon üstündeki telif haklarını özgür bırakma ve yönünü NFT sahipleriyle (DAO) paylaşma süreci, yatırımcılar için garip bir gelişmedir: Own koleksiyonlarından bir bölüme haiz olarak markanın bir parçası.

Bu parça, 30 Ağustos 2022 Thiago Freitas’ta Footprint Analytics topluluğu tarafınca sağlanmıştır.

Veri Deposu: CC0 denetim paneli

Footprint Community, dünya çapındaki veri ve kripto meraklılarının Web3, metaverse, DeFi, GameFi yada yeni gelişen blok zinciri dünyasının öteki herhangi bir alanını anlamalarına ve içgörü kazanmalarına destek olduğu bir yerdir. Burada birbirini destekleyen ve topluluğu ileriye taşıyan etken, çeşitli sesler bulacaksınız.

Gösterilen: Çözümleme, NFT’ler

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir