Celsius, 210 milyon dolarlık gizleme varlıklarını geri vermek istiyor

Şirket, 1 Eylül’de yapmış olduğu bir dosyada, Temmuz ayında Bölüm 11 batkı işlemlerini başlatan kripto borç veren Celsius Network’ün gizleme programındaki satın alan varlıklarını geri vermek ve ortalama 210 milyon dolar tutarındaki hesapları dondurmak istediğini söylemiş oldu.

Başvuruya gore, 27 Ağustos itibariyle ortalama 15.680 Santigrat kullanıcısı ortalama 43.87 milyon dolar değerinde “Saf Gizleme Varlıkları”na haiz.

Ek olarak, dosyalamaya gore, 5.000 Santigrat kullanıcısı Withold hesaplarında ortalama 15.33 milyon dolar değerinde varlık bulunduruyor.

Dosyaya gore, Celsius’un analizi, bu varlıkların müşterilerin mülklerinin bir parçası bulunduğunu ve batkı masasına ilişkin olmadığını belirledi. Bundan dolayı Celsius, uygun müşterilerin bu tür varlıkları platformundan çekmelerine izin vermek için mahkemeye dilekçe verdi.

New York Cenup Bölgesi ABD İflas Mahkemesi, 6 Ekim’de önergeyle ilgili bir duruşma düzenledi.

Dosyalamada, Celsius, Kazan ve Ödünç programındaki varlıkların mülkün varlıkları bulunduğunu iddia etti. Mesela, bir müşterinin Borçlanma programı kapsamında ödenmemiş bir kredisi var ise, kullanıcının nezaretindeki yada stopaj hesabındaki varlıklar güvence işlevi görebilir ve dolayısıyla mülkün bir malıdır. Şirket dosyalamada, bu tür kullananların hesaplarını çözmeyeceğini söylemiş oldu.

Celsius ek olarak, Gizleme yada Stopaj Varlıklarını mevcut yada eski çalışanlarına yada bağlı kuruluşların çalışanlarına iade etmeye çalışmadığını belirtti.

Dosyaya gore, Celsius Alacaklılar Komitesi hemen hemen teklife tam teşekküllü onayını vermemiş olsa da, şirket komitenin “genel olarak ilgili kripto para varlıklarının özgür bırakılmasını desteklediğini” söylemiş oldu.

Celsius’un başvurusu, bir grup alacaklının, firmanın gizleme hesaplarında ortalama 22,5 milyon dolarlık geri ödeme talep eden firmaya dava açmasından bigün sonrasında geldi.

Şirket, son olarak başvurusunda, bazı müşterilerin mevcut tekliften hayal kırıklığına uğrayabileceğini, sadece bunun şu bulunduğunu ekledi:

“Borçluların kıymeti en üst düzeye çıkarma ve bu kıymeti tüm müşterilere mümkün olduğunca adil bir halde dağıtma çabalarını tehlikeye atmadan varlıkları mümkün olduğunca müşterilere geri verme çabalarına yönelik son söz değil, ilk adımdır.”

Celsius’un batkı hakkı

Celsius Network, Haziran ayı başlarında platformunda para çekme ve transferleri durduran ilk kripto kredi sağlayıcılarından biriydi. Kısa bir süre sonrasında, bir takım borç veren de aynı şeyi yapmış oldu. Celsius Temmuz ayında batkı başvurusunda bulunurken, öteki borç verenler kendi tekrardan yapılandırma süreçlerini başlattılar yada satın alan fonlarını geri vermek için vakit kazanmak için batkı koruması istediler.

Başvuruya gore Celsius, 1,7 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahipti ve bunların ortalama 300.000’i, 100 doların üstünde bakiyesi olan etken kullanıcılardı.

İflas başvurusundan bu yana Celsius, müşterileriyle birçok kez çatıştı. Ağustos ayının başlarında, 400 Celsius kullanıcısından oluşan bir grup, Celsius gizleme programında 180 milyon dolarlık bir iade talep etti.

Kısa bir süre sonrasında, kullanıcı çıkarlarını temsil eden bir grup olan Celsius’un Teminatsız alacaklıları, Celsius CEO’su Alex Mashinsky’yi, para çekme işlemlerinin durmasına neden olan günlerde fonlarının “güvenli” olduğuna dair güvence vererek müşterileri yanıltmakla suçladı.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir