Celsius Network batkı etti, öyleyse CEL fiyatı niçin iki ayda %4,000 arttı?

Kripto kredi platformu Celsius Network, bir çok varlık kullanıcılarına borçlu olduğu bilançosunda ortalama 1,2 milyar dolarlık bir boşluğa haiz. Buna ek olarak, şirket batkı koruması için başvurdu, bu yüzden geleceği kasvetli görünüyor.

Gene de, Celsius Network’ün mahalli hizmet tokeni CEL, son iki ayda değerlemede %4,100’ün üstünde bir artış göstererek, Haziran ortasındaki en düşük 0,093$’a kıyasla 13 Ağustos’ta ortalama 3,93$’a ulaştı.

Karşılaştırıldığında, en iyi kripto paralar Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) aynı dönemde %40 ve %130 arttı.

CEL/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

CEL patlamasının ardındaki devralma söylentileri?

Teknik olarak, fiyat rallisi, CEL’i, göreli güç endeksinin (RSI) 70 eşiğinin üstüne çıkmış olduğu Ağustos ayı başlarında aşırı kıymetli bir token haline getirdi.

Devralma söylentileri, CEL’in yukarı yönlü gücünün arkasında görünüyor. Bilhassa, Ripple, 10 Ağustos’ta Reuters tarafınca alıntılanan isimsiz bir kaynağa nazaran Celsius Network’ün varlıklarını satın almak istiyor.

Reuters, Ripple’ın Celsius varlıklarıyla ilgilendiğini sadece iki şirketten de hemen hemen bir onay gelmediğini bildirdi. Celsius, Haziran ayından bu yana platformdan para çekme işlemlerini durdurdu ve borçlu olduklarını kademeli olarak geri ödemelerini sağlayacak Bölüm 11 batkı başvurusunda bulunmuş oldu.

— Tajo Kripto (@TajoCrypto) 10 Ağustos 2022

Haberin duyulmasının peşinden CEL’in fiyatı iki katından fazla arttı.

Temmuz ayında, Goldman Sachs’ın Celsius Network’ü 2 milyar dolara satın alma niyetiyle ilgili söylentiler de ortaya çıktı. CEL, o zamanlar 0,39 $ benzer biçimde düşük bir fiyatla el değiştiriyordu.

CEL fiyat kısa sıkıştırma

CEL’in son iki aydaki dev yükselişinin arkasında bir perakende tüccarlar ordusu da var benzer biçimde görünüyor.

Bazı tüccarlar, CEL’in aşağı yönlü beklentilerini sınırlamak için kısa bir daralma düzenledi. Kısa bir sıkışma, bir varlığın fiyatının ansızın yükselmesi ve açığa satış yapanların pozisyonlarını kapatmak için varlığı daha yüksek bir fiyattan geri almaya zorlamasıdır.

Bitcoin ve Santigrat Güncellemesi

BTC oldukca dalgalı, bu yüzden odak noktam altcoinler ve CEL. BTC’nin yükseliş eğilimi için 22k tutmasını isterim. Cel yeniden çıkış istiyor, arkasında #CELShortSqueeze ordusuyla 2,6’nın üstünde daha çok satın almak isterim, CEL hemen sonra 3 dolara pompalayabilir mi?

Beğeniler/retweetler takdir edildi pic.twitter.com/5axZiwcl1Q

— WSB Kripto Modu (@traderrocko) 12 Ağustos 2022

CEL’in dolaşımdaki arzı düşürmesi sebebiyle, ilk olarak Celsius Network’ün token transferlerindeki donma sebebiyle kısa bir sıkışma yaratmak mümkündür.

İlginç bir halde, FTX 13 Ağustos’ta ortalama 5,1 milyon CEL tokenine sahipti ve bu, borsalar arasındaki toplam dolaşımın ortalama %90’ına sahipti. Ayrıca, borsadaki açık açık pozisyon miktarı, 11 Ağustos’ta aylık en yüksek 2,96 milyon CEL’e karşılık 2,66 milyon CEL civarındaydı.

FTX spor kısa. Kaynak: Eski Bireşim

Başka bir deyişle, kısa vadeli tüccarlar yalnız iki gün içinde ortalama 300.000 CEL pozisyonunu kapattı.

Celsius toke için sırada ne var?

Tarih gösteriyor ki, kısa sıkışıklıkları uzun süre sürdürmek zor olsa gerek.

Bu tür beklentiler, CEL’i gelecek haftalarda yada aylarda aşırı düzeltmeyle karşı karşıya kalma riskine sokuyor. Söylendiği benzer biçimde, token esasen aşırı satın alınmış durumda ve bu da aşağı yönlü görünümü daha da artırıyor.

CEL/USD üç günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

6,5 dolarlık yüksekten 0,39 dolarlık düşük seviyeye bir Fibonacci düzeltme grafiği çizmek, CEL için geçici destek ve direnç seviyelerini ortaya çıkarır. Bilhassa, token şimdi 0,618 Fib çizgisinin (~ 4,21 $) üstünde bir kırılma görüyor ve yukarı yönlü hedefi bugünün fiyatına nazaran %45 artışla 5,25 dolar.

İlgili: Kripto piyasaları toparlandı ve duyarlılık gelişti, sadece perakende hemen hemen FOMO’ya geçmedi

Tersine, 0,5 Fib hattındaki (~3,48 $) destek seviyesinin altına bir kırılma, CEL’i mevcut fiyat seviyesinden %25 düşüşle 2,75 $’a düşürme riski taşıyor.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir