Celsius parayı geri vermeye hazır, fakat fazla değil

Haziran ayında piyasanın erimesinin ortasında para çekme seçeneğini çöken ve durduran ABD merkezli kripto kredi platformu Celsius, müşterilere kısmen para iade etmeye hazır bulunduğunu taahhüt etti. Bununla beraber, bir soruşturma var – şirket ABD Birleşik Devletleri İflas Mahkemesi’ne bir dava açmış olduğu için, rehni yalnızca Gizleme ve Vazgeçilen Hesaplar için ve kıymeti 7.575 ABD Doları yada daha azca olan gizleme varlıkları için geçerli olacaktır.

Harekete topluluğun tepkisi karışıktı, bazı alacaklılar donmuş fonların en azından bir kısmını geri almaktan mutlu olurken, bazı sanayi liderleri platformun yönetimi ile. BnkToTheFuture.com CEO’su Simon Dixon, Celsius’un hala gözaltında olduğu 210 milyon dolarlık varlık göz önüne alındığında, 50 milyon dolarlık ihtimaller içinde bir çıkışın o denli etkisinde bırakan olmayacağı gerçeğine dikkat çekti. Sadece firmanın başvurusuna gore, hareket bir tek “varlıkları müşterilere geri verme çabalarımızdaki son söz değil, ileriye doğru atılan ilk adım”.

Bu adımın iyiliği, 64 gizleme hesabı sahibinden bigün ilkin ABD Birleşik Devletleri New York Cenup Bölgesi İflas Mahkemesi’ne meydana getirilen bir yakınma ışığında da sorgulanabilir. Alacaklılar, Celsius’un gizleme hizmetinde toplu olarak tutulan 22,5 milyon dolardan fazla kripto para birimi varlığını kurtarmaya çalışıyor ve Celsius’un önceki herhangi bir para çekme işlemini kabul etmeyi reddetmesinin “borçluların kullanım koşullarının mütevazi diliyle” çeliştiğini kaydetti. Firmanın bilançosunda, varlıkların bir çok kullanıcılarına borçlu olduğu 1,2 milyar dolarlık bir boşluk var. Celsius, Temmuz ayı ortasında Bölüm 11 batkı koruması için başvuruda bulunmuş oldu.

California, lisanslama yönergelerinde büyük bir adım attı

Kaliforniya Eyalet Meclisi’ndeki milletvekilleri, dijital varlık borsalarının ve kripto şirketlerinin Kaliforniya eyaleti Mali Koruma ve Yenilik Bakanlığı tarafınca verilen bir işletme lisansına haiz olmalarını gerektiren Dijital Finansal Varlıklar Yasasını kabul etti. Tasarı Vali Gavin Newsom’un imzasını aldığında, 1 Ocak 2025’te ve sonrasında yürürlüğe girecek ve söz mevzusu lisans haricinde herhangi bir faaliyeti fiilen yasaklayacak. Kaliforniya’daki düzenleyiciler etken olarak kripto alanını takip ediyor. Mayıs ayında Newsom, blok zinciri için federal ve eyalet düzenleyici çerçevelerini uyumlu hale getirmek için bir yürütme emri imzaladı.

okumaya devam et

Paraguay Başkanı kripto düzenleme yasasını veto etti

Paraguay başkanı Mario Abdo Benítez, kripto para madenciliğini endüstriyel bir etkinlik olarak tanımaya çalışan bir yasa tasarısını veto etti. Madenciliğin yüksek elektrik tüketiminin sürdürülebilir bir ulusal endüstrinin genişlemesini engelleyebileceğini düşündü. Yasa, fazla elektrik kullanımı kanalıyla kripto madenciliğini teşvik etmeyi amaçlıyordu ve Paraguay Senatosu, kripto madenciliğini endüstriyel bir etkinlik olarak tanıyarak sonunda 14 Temmuz’da teklifi onayladı. Sadece, cumhurbaşkanlığı kararnamesinin belirttiği şeklinde, son yıllarda ülkedeki endüstri yatırımlarının keskin artışı göz önüne alındığında, ulusal endüstri, şu anda ülkede üretilen ve mevcut olan toplam enerji miktarını gerektirebilir.

okumaya devam et

Arjantin eyaleti artık vergiler ve ücretler için kripto para kabul ediyor

Arjantin’de, yaygın kripto benimsemesine yönelik bir başka geçişte, Mendoza Eyaleti vatandaşları artık kripto para birimleri kullanarak devlet ücretlerini ve vergilerini ödeyebiliyor. Mendoza Vergi İdaresi, yeni kripto ödeme hizmetini “modernizasyon ve inovasyonun stratejik hedefini” yerine getirmek olarak tanıttı ve “vergi mükelleflerine vergi yükümlülüklerine uymaları için değişik yollar” verdi. Hizmet resmen 24 Ağustos’ta faaliyete başladı, sadece bu aşamada vergi ödemeleri için yalnızca Tether (USDT) şeklinde stablecoin’leri kabul edecek.

okumaya devam et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir