CEX’lerdeki genel trafik düşüşüne karşın FTX ve Bybit web trafiğinde artış

Devam eden kripto para kışı, merkezi kripto borsalarına (CEX) olan ilgide genel bir düşüşü tetikledi, sadece bazı kripto tecim platformları internet sayfası trafiğinde bir artış görmüş oldu.

Internet sayfası analitik platformu SimilarWeb’e bakılırsa, Sam Bankman-Fried’in FTX’i de dahil olmak suretiyle birkaç büyük küresel kripto borsası, 2022’deki ayı piyasasına karşın web trafiğinde mühim bir artış yaşadı.

Cointelegraph ile paylaşılan verilere bakılırsa, FTX kripto borsasındaki web trafiği Haziran 2022’ye kadar yıldan yıla (senelik) %123’e kadar arttı.

WhiteBIT ve Bybit şeklinde tecim platformları, geçen yıl sırasıyla %244 ve %160 trafik artışıyla ilgide daha da büyük bir gelişme görmüş oldu. KuCoin kripto borsası, web sitesinin trafiğinin senelik bazda %50 artmasıyla beraber geçen yıl ilgide bir artış görmüş oldu.

FTX ve Bybit’in trafik artışı, CEX’lerin çoğunun internet sayfalarına olan ilgide büyük bir düşüş yaşamış olduğu zemine karşı geldi.

ABD Birleşik Devletleri merkezli büyük kripto borsası Coinbase, web trafiğinin senelik bazda %46 düştüğünü görmüş oldu ve ABD kripto borsaları içinde en büyük kayıplardan birini yaşadı. Kraken ve Bittrex şeklinde rakip borsalar da trafik kayıpları kaydetti ve ziyaretler sırasıyla %38 ve %54 düştü.

Benzer Web’den alınan verilere bakılırsa, küresel Binance borsasındaki trafik ortalama %40 düştü. Büyük blockchain tarayıcısı ve kripto cüzdanı Blockchain.com da trafiğinin %30 düştüğünü görmüş oldu.

Kripto dostu hisse senedi ticareti uygulaması Robinhood, internet sayfası ziyaretlerinin senelik %65 düşmesiyle trafik açısından da düştü.

Birçok CEX’te internet sayfası ziyaretlerinde mühim bir düşüşe karşın, bir çok kripto borsasındaki trafik son üç yılda hala arttı. Bundan dolayı, Coinbase, Kraken ve Binance üstündeki web trafiği, dönem süresince sırasıyla %36, %105 ve %263 arttı. Bybit ve FTX şeklinde artan trafik borsaları, ziyaretlerinin dönem içinde sırasıyla %1,600 ve %9,400 arttığını görmüş oldu.

Buna karşılık, Bittrex.com ve Blockchain.com şeklinde bazı platformlar, son üç yılda ziyaretlerin sırasıyla %67 ve %54 düşmesiyle, daha uzun bir süre süresince bile bir miktar trafik düşüşü görmüş oldu.

Değişik kripto borsalarındaki trafik hareketleri arasındaki tutarsızlık, değişik şirketlerin piyasadaki zor zamanlarda kendilerini iyi mi konumlandırdıklarının bir sebebi olabilir.

İlgili: Coinbase, kurumsal kripto yatırımları için yeni erişim noktaları oluşturmak suretiyle BlackRock ile ortaklık kuruyor

Similarweb’in kıdemli içgörü yöneticisi David Carr’a bakılırsa, FTX şeklinde bazı borsalar, satın almaları zorlayarak ve batkı eden platformlara yardım ederek öteki firmalardan daha çok cesaret gösterdi.

Carr, “Son zamanlarda FTX, savaşım eden sadece FTX ve CEO’sunun kıymetli bulunduğunu düşündüğü bazı kripto kredileri ve DeFi şirketleri şeklinde öteki şirketlerin alıcısı yada potansiyel alıcısı olarak haberlerde yer aldı” dedi. Ayrıca Coinbase, şirket batkı ederse alan kişi fonlarına nasıl sonuçlanacağını açıklamakla ilgili “talihsiz manşetlerden” söylemiş olabilir ve şunları ekledi:

“Coinbase iflasın eşiğinde olduğundan değil, bir tek şirket adının ve iflasın aynı cümlede olması iyi bir şey değildi.”

Coinbase, ABD Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kripto borsalarından biridir ve Nisan 2021’den bu yana halka açık bir şirkettir. Borsa, son zamanlarda bir takım düzenleyici ihtilafa karıştı ve ABD yetkilileri, Temmuz ayında içeriden öğrenenlerin ticaretinden dolayı eski bir Coinbase yöneticisini tutukladı. Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu tarafınca aslına bakarsan araştırılan Coinbase, geçen hafta iki yeni yasal iddiayla tokatlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir