CFTC ve SEC, büyük riskten korunma fonları için kripto raporlama kurallarını değişiklik yapma teklifi için yorumları açtı

ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yada SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu yada CFTC, belirli hedge fonlarına büyük danışmanların kripto maruziyetini bildirmelerini gerektiren bir teklif hakkında yorum yapılmasını istedi.

1 Eylül’de Federal Register’da gösterilen ortak tavsiye edilen bir kuralda, SEC ve CFTC, belirli yatırım danışmanları için hususi fonlara minimum 500 milyon dolarlık gizli saklı raporlama belgesi olan Biçim PF’de meydana getirilen değişimler için 40 günlük bir yorum süresi belirledi. Teklif, Biçim PR’nin mevcut yinelemesinde kripto para birimlerinden hususi olarak bahsetmediğinden, nitelikli hedge fonlarının “nakit ve nakit eşdeğerleri” haricinde değişik bir kategoride kriptoya maruz kalma raporunu önerdi.

Halkın, iki düzenleyicinin ilk olarak 10 Ağustos’ta tanıttığı tavsiye edilen değişimlerle ilgili yorumlarını sunmak için 11 Ekim’e kadar süreleri var. O sırada, SEC ve CFTC, teklifin sebebi olarak riskten korunma fonu endüstrisindeki büyümeyi göstermişti. 2008 mali krizinden sonrasında Biçim PF’nin piyasaya sürülmesinden bu yana kripto yatırımlarının daha yaygın hale gelmesi sebebiyle değişiklik.

Biçim PF’de tavsiye edilen değişimler içinde, potansiyel olarak belirli hedge fonlarının çerçeveye bağlı olarak “sanal para birimleri”, “madeni paralar” yada “belirteçler”deki yatırımlara dayalı kazançları raporlamasını gerektiren bir “dijital varlıklar” tanımı yer alıyordu. Halk, düzenleyicilerin “dijital varlık” yerine “kripto varlık” terimini kullanımı gerekip gerekmediği mevzusunda yorum halletmeye çağrı edildi.

Teklif, “Bu terimleri anlamdaş olarak görüyoruz” dedi. “Terim ve tanımın SEC’in dijital varlıklarla ilgili son açıklamasıyla tutarlı olmasını öneriyoruz ve bu terim ve tanımın ele almayı planladığımız varlık türlerinin tutarlı bir halde anlaşılmasını sağlayacağına inanıyoruz.”

İlgili: SEC ve CFTC başkanları ISDA toplantısında kripto düzenlemesini konuşuyor

İki düzenleyici, teklifin uygulanması halinde, yatırım danışmanlarının stratejiler ve belirli varlıklara maruz kalma hakkında daha detaylı informasyon sağlamasına izin verebileceğini ve bunun da Finansal İstikrar Nezaret Konseyi’nin ekonomiye yönelik potansiyel riskleri daha iyi değerlendirmesine olanak sağlayacağını savundu. ABD’li milletvekilleri şu anda SEC’in ve CFTC’nin kriptoyu düzenlemedeki rolünü daha iyi belirlemeyi amaçlayan değişik yasal yaklaşımları da düşünüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir