Chainalysis Raporu, Ukrayna’daki Rus Yanlısı Gruplara 2,2 Milyon Dolarlık Kripto Gönderildiğini Söylemiş oldu – Bitcoin Haberleri

Blockchain danışma şirketi Chainalysis’ten meydana gelen bir rapora nazaran, şirket “toplu olarak 2,2 milyon doların üstünde kripto para birimi alan” 54 Rus yanlısı grup belirledi. Ukrayna’daki paramiliter gruplar ilk olarak bitcoin ve eter bağışları aldı, sadece hem de tether, litecoin ve dogecoin de aldı, Chainalysis emek harcama bilgileri.

Chainalysis, Ukrayna’da Bulunan Rus Yanlısı Gruplara 2,2 Milyon Dolarlık Kripto Gönderildiğini Söylemiş oldu

Chainalysis, Ukrayna’nın Donbas bölgesinde bulunan Rus yanlısı paramiliter gruplar tarafınca 2,2 milyon dolardan fazla kripto varlığın satın alındığına inanıyor. Daha spesifik olarak Chainalysis, alıcıların Donetsk ve Luhansk’ta bulunduğunu söylüyor.

Ukrayna’nın Donbas ve Donetsk ve Luhansk bölgelerinde bir süredir çatışmalar yaşanıyor. Ayrılıkçılar, Donbas’ın 2014’te Kiev’den bağımsızlığını duyuru etmesinde ısrar etti ve Rus yanlısı askeri gruplar ayrılıkçıların açıklamalarına katılıyor. Blockchain danışma şirketinin emek harcaması, kripto varlıklarında bağış toplayan ortalama 54 Rus yanlısı grubu keşfettiğini belirtiyor.

Firmanın 29 Temmuz 2022’de gösterilen raporundan zincir analizi tablosu.

Chainalysis raporu, “Şimdiye kadar bağışlanan kripto para birimlerinin bir çok, bilhassa birkaç kuruluşa gönderildi” diye açıklıyor. “Sadece, pek bir çok hala hatırı sayılır meblağlar aldı. Beş müessese 100.000 doların üstünde, 17 müessese 10.000 doların üstünde ve 35 müessese 1.000 dolardan fazla kripto para birimi topladı.”

Şubat ayında Ukrayna-Rusya savaşının başlamasından bu yana, Donbas bölgesindeki 54 Rus yanlısı müessese, bitcoin (BTC) bağışlarında 1,45 milyon dolar ve ethereum (ETH) bağışlarında 590 bin dolar aldı.

Chainalysis raporu, kripto ile satın alınan askeri teçhizatın bir resmiyle beraber, “Milisleri destekleyen hesaplar çoğu zaman satın alınan ekipmanın resimlerini ve gelecekteki bağışların iyi mi kullanılacağına dair açıklamalar yayınlıyor” diyor. Chainalysis araştırmacıları, “Kimi zaman gönderiler satın alımları bile sıralıyor” dedi.

Rus yanlısı grupların, kripto varlıklarla satın alındığı iddia edilen öğelerin resimlerini paylaşmış olduğu Chainalysis raporunda paylaşılan görüntü.

Chainalysis, Onchain Verilerinin ‘Rus Yanlısı Faaliyetlere İlişkin Anlayışlar’ Verdiğini Söylüyor

Chainalysis’ten haber, Ukrayna-Rusya savaşının sonu görünmeden devam ederken 29 Temmuz 2022’de gösterildi. Son zamanlarda belirli bir madencilik emek harcaması, Rusya’nın kripto varlık madencileri için popüler bir destinasyon bulunduğunu gösteriyor. Intelion Data Systems tarafınca gösterilen araştırma, kripto madencilerinin Moskova ve Moskova Oblastı, Karelya ve Buryatia’ya akın ettiğini keşfetti.

Dahası, birçoğu Rusya, Çin ve BRICS ülkelerinin yeni bir internasyonal biriki para birimi oluşturarak ABD dolarının algılanan hegemonyasını hedef aldığına inanıyor. Kısa süre ilkin hem Rusya hem de Ukrayna, Ukrayna’daki ayrılıkçı bir bölgede bir cenk esirine meydana getirilen ölümcül saldırıyla ilgili suçlamalarda bulundular.

Chainalysis raporu ek olarak, ABD Gömü Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi’nin (OFAC) yaptırım uygulanan kişiler sıralamasında listelenen kişilere para gönderildiğini söylüyor. Mesela, “OFAC tarafınca atanan bir Rus vatandaşı olan Alexander Zhuchkovsky, Rus İmparatorluk Hareketi için bağış toplamak için toplumsal medyayı kullandı.”

2,2 milyon dolarlık kripto mühim bir meblağ olsa da Chainalysis araştırmacıları, bilgilerin yararlı bulunduğunu belirtiyor. Firmanın raporu, “Halka açık blok zincirler ödemeler saydam olduğundan, bu hesapların zincirlerindeki her transferi takip edebilir, fiat para soruşturmalarından çıkarılması daha zor olacak Rus yanlısı faaliyetlere ilişkin içgörüler toplayabiliriz.”

Bu hikayedeki etiketler

54 Rus yanlısı grup, Bitcoin, Buryatia, Chainalysis Araştırma, çatışma, Kripto Bağışları, dogecoin, Donbas, Donetsk, Ethereum, Karelya, Luhansk, Moskova, Moskova Oblastı, paramiliter gruplar, Rusya yanlısı, Rus yanlısı faaliyetler, Rus yanlısı Gruplar, Rusya, ayrılıkçı bölge, ayrılıkçılar, Ukrayna, Ukrayna – Rusya, Cenk

Ukrayna’daki Rus yanlısı gruplara gönderilen 2,2 milyon doları tartışan kısa sürede gösterilen Chainalysis raporu hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu mevzu hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Jamie Redman

Jamie Redman, Bitcoin.com News’de Haber Lideri ve Florida’da yaşayan bir finansal teknoloji gazetecisidir. Redman, 2011’den beri kripto para birimi topluluğunun etken bir üyesidir. Bitcoin, açık kaynak kodu ve merkezi olmayan uygulamalar için bir tutkusu vardır. Eylül 2015’ten bu yana Redman, Bitcoin.com News için bugün ortaya çıkan yıkıcı protokoller hakkında 5.700’den fazla yazı yazdı.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons, Haber amaçlı fotoğraf kredisi: Kutsenko Volodymyr / Shutterstock.com

Feragatname: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımından yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Daha Popüler Haberler

Kaçırdığınız Durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir