Chainlink VRF nedir ve iyi mi çalışır?

Blockchain teknolojisi, son birkaç yılda birçok uygulama üretti, en popüleri kripto para birimleri. Ek olarak dijital ekonomide birçok merkezi olmayan, güvenli ve saydam pazaryerlerinin oluşturulmasını da kolaylaştırdı.

Tüm işlemler değişmez bir halde blok zincirine kaydedildiğinden oldukca daha çok itimat sunan bu teknoloji, Ethereum tarafınca popüler hale getirilen akıllı sözleşme özelliği ile iyi bir halde desteklenmiştir. Ethereum benzer biçimde blok zincirlere dayalı merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler), perakende bankacılık benzer biçimde geleneksel işletmeleri bozuyor ve hatta asla mümkün olmadığı kabul edilen kullanım durumlarını tanıtıyor.

Oracles ile akıllı sözleşmelerin kapasitesini genişletme

Bununla beraber, Ethereum blok zincirinin, yalnızca işlemleri kolaylaştırmanın ötesine geçen DApp’lerin gelişimini desteklemesi için, dış yada zincir dışı dünya ile etkileşime girmeleri ve gelen verileri, blok zinciri kehanet teknolojisinin devreye girmiş olduğu akıllı sözleşmelere entegre etmeleri gerekir. onları gerçek dünya verileri, vakalar ve işlemlerle ilişkilendirerek akıllı sözleşmeler. Artık, gelen, giden, yazılım ve donanım oracle’ları benzer biçimde birçok üçüncü taraf hizmeti mevcut olup, bunlar blok zinciri protokollerinin güçlendirebileceği gerçek dünya uygulamalarının sayısını daha da genişletmektedir.

Chainlink protokolü benzer biçimde düşünce birliğine dayalı oracle ağları, içinde çalışmış oldukları tüm blok zinciri ekosistemini güvence altına almanın anahtarı olan uçtan uca ademi merkeziyetçiliği sağlar. Ek olarak, bu oracle’lar, zincir üstü sistemlerden daha yüksek derecede itimat ve şeffaflık sunmak için akıllı sözleşmelerin performansını, işlevselliğini ve beraber çalışabilirliğini geliştirir.

Bu dönüşüm, blok zincirlerinin hususi özelliklerini, oracle ağları benzer biçimde zincir dışı sistemlerin benzersiz kabiliyetleriyle birleştiren hibrit akıllı sözleşmelerin kullanımını genişleterek gerçekleşecek ve böylece soyutlama halinde zincir üstü sistemlerden oldukca daha çok erişim ve güç elde edecek.

Chainlink VRF nedir?

Blok zinciri oyunlarındaki ve değiştirilemez token (NFT) alanındaki birçok DApp, bir airdrop yürütme, bir piyango yürütme yada şansa dayalı oyunlar geliştirme benzer biçimde gelişmiş işlevler sağlamak için rastgele sayı üretimi için kurcalamaya dayanıklı ve doğrulanabilir bir kaynak gerektirir.

İlgili: GameFi ekosistemine yeni başlayanlar için rehber

Chainlink’in Doğrulanabilir Rastgele (VRF) işlevi, doğrulanmış zincir dışı veriler sağlayarak mevcut blok zincirlerini geliştirmek için merkezi olmayan bir oracle ağına (DON) dayanır. Blok zinciri verilerinin blok zinciri ekosisteminin ötesindeki sistemlere aktarılmasını bile kolaylaştırabilir. Chainlink VRF, verileri akıllı sözleşmelere aktarırken bu düğümlerden oluşan bir komite vesilesiyle klasik bir düşünce birliği mekanizmasını sürdüren bir takım Chainlink düğümü kullanarak kriptografik olarak güvenli rastgelelik sağlar.

Akıllı sözleşmeler için rastgele sayı üretimi (RNG) sunan Chainlink VRF, geliştiricilerin blok zinciri destekli uygulamalarında rastgele sonuçlardan yararlanarak daha iyi deneyimler oluşturmasına destek sunar. Ek olarak, Chainlink VRF tarafınca sağlanan kurcalamaya karşı korumalı rastgelelik, herhangi bir düğüm operatörü, kullanıcı yada hatta fena niyetli bir varlık tarafınca manipüle edilemez, bundan dolayı DON’daki her oracle, hususi anahtarın zincir haricinde tutulduğu ilişkili bir hususi ve genel anahtar çiftine haizdir. açık anahtar zincir üstünde yayınlanırken.

Chainlink VRF iyi mi çalışır?

Akıllı bir sözleşme, dört rahat adımda güvenli ve doğrulanabilir bir rastgele sayı elde etmek için Chainlink VRF’yi kullanabilir:

Chainlink VRF, doğruluk kanıtı yöntemiyle doğrulanabilen rastgele sadece öngörülemeyen bir kıymet oluşturmak için iki anahtar kullandığından, genelleştirilmiş hesaplama kabiliyetine haiz uygulamalar için bireysel anahtarların oldukca daha güvenli ve merkezi olmayan bir halde depolanmasını sağlar. Zincir dışı hesaplamaya dayanan güvenli olmayan RNG çözümlerinin dezavantajlarının üstesinden gelen Chainlink VRF’nin zincir üstü kriptografik doğrulaması, bir girdi olarak kullanılan zincir üstü blok verilerini birleştirerek yansız ve kurcalanmaya karşı korumalı sonuçlar sağlar. kendi ağı.

Chainlink’in zincir üstü RNG çözümünün sağlamış olduğu üstün yeteneklerin bir sonucu olarak, Chainlink VRF’nin kullanım örnekleri içinde, oldukça oyunlaştırılmış kişisel tasarruflara izin verdiği PoolTogether ve Moonbeam benzer biçimde merkezi olmayan finans (DeFi) alanındaki güvenilir akıllı sözleşme uygulamaları yer alır. Polkadot (DOT) geliştiricileri için gerçek zamanlı fiyat verileri sağlar.

Hem de, Polychain Monsters durumunda olduğu benzer biçimde, değiştirilemeyen belirteçlerin (NFT’ler) adil bir halde dağıtılmasına ve Axie Infinity (AXS) durumunda olduğu benzer biçimde doğrulanabilir rastgelelik çözümleri sağlayarak zincir üstü oyunlara entropi getirilmesine destek oluyor. Chainlink 2.0 ekosisteminin bir parçası olarak geliştirilen Chainlink VRF, akıllı sözleşmelerin gelişmiş işlevlere haiz olması için ihtiyaç duyulan hesaplama kaynaklarını ve altyapıyı sağlıyor. Öteki DON’larla beraber, geliştiricilerin tam bir güvenle kullanabileceği genel amaçlı bir çerçeveyi de kolaylaştırıyor.

İlgili: Axie Infinity (AXS): Oyun metaverse projesine yeni başlayanlar için kılavuz

Chainlink VRF v2 nedir?

DON’ları vesilesiyle sağlanan özellikleri devamlı olarak yükseltme vizyonuyla uyumlu olarak Chainlink, geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri için iyi mi fon sağlayabileceği ve rastgelelik talep edebileceği çevresinde dönen çeşitli iyileştirmelerle Chainlink VRF v2’yi tanıttı.

Bu, tek bir zincir üstü işlemde birden fazla rastgele çıktı üretme kabiliyetini ihtiva eder, bir cevap için ihtiyaç duyulan süreyi azaltırken bununla birlikte işlem maliyetlerini yada gaz ücretlerini azaltır. Ek olarak, geliştirici yada abonelik sahibi tarafınca yönetilecek olan tek bir LINK abonelik bakiyesi hesabından doğrulanabilir rastgelelik taleplerini finanse etmek için 100 adede kadar akıllı sözleşme adresine izin verir.

Ek olarak, Chainlink VRF v2, geliştiricilerin tek bir LINK belirteci bakiyesi kullanarak birden fazla rastgelelik talebini öncesinden finanse etmesine müsaade eden, her talep için belirteç aktarma ihtiyacını ortadan kaldıran ve geçerli zincir bağlantı VRF ücretlerini mühim seviyede azaltan bir Abonelik Yöneticisi uygulaması sunar.

Aslına bakarsak, akıllı sözleşme uygulamaları doğrulanmış rastgelelik aldığında geliştiricilerin geri arama gaz sınırını ayarlamasına bile izin verir ve geri arama isteği işlevinde daha karmaşık mantığa izin verir. Gaz limitleri Chainlink VRF’de ayarlanandan daha yüksek olsa da, kullanılan temel blok zincirine bağlıdır ve VRF Sözleşme adresleri sayfasında açıkça tanımlanmıştır.

Chainlink VRF v2’nin yararları içinde, geliştiriciler artık rastgele bir sayı oluşturulmadan ve blok zincirine teslim edilmeden ilkin kaç blok onayının lüzumlu bulunduğunu tanımlayabildikleri için daha büyük bir özelleştirme kabiliyeti de bulunmaktadır.

Üç ila 200 blok aralığında, geliştiriciler rastgelelik oluşturulmadan ilkin optimum blok geçişi sayısını seçebilir, böylece talepten son yanıta kadar oldukca daha düşük gecikme süresi sağlarken uygulamalarını blok tekrardan düzenlemelerinden korur. Chainlink VRF v2 ile geliştiriciler artık yüksek düzeyde ölçeklenebilir, gaz açısından verimli ve yapılandırılabilir zincir üstü rastgeleliğe erişebilir ve bu da NFT ve oyun DApp’leri için daha da büyük işlevlerin kilidini açabilir.

Chainlink tarafınca devamlı iyileştirmelerin sunulmasının bir sonucu olarak, VRF uygulaması, Ethereum ağında DApp’ler oluşturan bir çok geliştiricinin fiili seçimi olarak ortaya çıkıyor. Kanıtlanabilir güvenli blok zinciri tabanlı uygulamaların tanıtımını kolaylaştırma vaadini yerine getiren Chainlink VRF, geliştiricilerin gerçek dünya verileriyle güvenilir bir halde arayüz oluşturabilen daha ergonomik uygulamalar oluşturmasını sağlıyor.

Blockchain’lerin artık güvenilir bir halde harici veri beslemelerine bağlanabilmesiyle Chainlink VRF, geliştiricilere artık bildiğimiz şekliyle Metaverse’in sınırlarını zorlama kabiliyeti verdiği için blockchain teknolojisi alanında ileriye doğru büyük bir adımı temsil ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir