Charles Schwab’ın varlık yönetimi kolu kripto bağlantılı ETF’yi başlattı

Finans devi Charles Schwab’ın varlık yönetimi kolu olan Schwab Asset Management, kripto para birimleriyle bağlantılı firmalara maruz kalan bir borsada işlem gören fon (ETF) başlattı.

Cuma günü meydana getirilen bir duyuruda Schwab, Crypto Thematic ETF’sinin New York Menkul Kıymetler Borsası Arca’da 4 Ağustos’ta STCE kodu altında işlem görmesi beklendiğini söylemiş oldu. Fon, Schwab’ın Kripto Tematik Endeksini izleyerek şirketlere maruz kalan bir yatırım aracı sağlıyor “Kripto para birimlerinin ve öteki dijital varlıkların geliştirilmesinden yada kullanılmasından yarar sağlayabilir.”

Birleşik Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yada SEC, Bitcoin’e (BTC) direkt maruz kalma elde eden ETF’lere yeşil ışık yakmadığı için, Schwab fonu firmalar vasıtasıyla dolaylı olarak kriptoya yatırım meydana getirecek. Schwab, firmaların madencilik ve stake etme ile uğraşanların yanı sıra blok zinciri yada dağıtılmış defter teknolojisi üstünde uygulamalar geliştirenleri içerdiğini söylemiş oldu.

Schwab Asset Management’ın genel müdürü ve öz ana para ürün yönetimi ve inovasyon başkanı David Botset, “Kripto para riskleriyle ilgilenen yatırımcılar için, daha çok şirket direkt ve dolaylı olarak kriptodan gelir elde etmeye çalmış olduğu için dikkate alınması ihtiyaç duyulan tüm bir ekosistem var” dedi.

Schwab Kriptoyla İlgili İlk ETF’sini Başlattı—Schwab Crypto Thematic ETF https://t.co/iVkCYdNUQw pic.twitter.com/18rJUZ3phy

– Charles Schwab Corp (@CharlesSchwab) 29 Temmuz 2022

Kripto bağlantılı ETF’nin beklenen lansmanı, Mart ayında bir Crypto Economy ETF’yi açıklayan firmayı izledi. Schwab’a bakılırsa, iki fon içinde kripto para ticareti meydana getiren şirketlere maruz kalma benzer olacaktır – birincisi firmanın Kripto Tematik Endeksini takip ederken, ikincisi Crypto’da listelenen firmalar için “net varlıklarının minimum %80’ini” yatıracaktır. Iktisat Endeksi.

İlgili: Grayscale, SEC yorum mektuplarının %99’unun spot Bitcoin ETF’yi desteklediğini bildirdi

SEC, ABD’de direkt kripto para birimine yatırım meydana getiren spot Bitcoin ETF’lerini onaylamadı. Bununla beraber, ABD’deki bazı varlık yönetimi firmaları, vadeli işlem sözleşmeleri yöntemiyle kriptoya dolaylı maruz kalma sunan ETF’ler başlattı ve Kanadalı düzenleyiciler ilk olarak Şubat 2021’de Purpose Investments’tan bir Bitcoin spot ETF’sini onayladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir