ChatGPT, web3 ve dePIN kaynaklarından alınan gerçek zamanlı verilerin potansiyelini optimize edeceğini söylüyor

OpenAI’nin AI dil modeli, Eylül 2021’deki eğitim verisi kesintisinin ötesinde bir haberi olmadığını söylüyorChatGPT, “büyük oranda veriye” erişimle Web3 ödüllerinden yararlanacağını söylemiş oldu. Xinxin Fan, hava durumu, hisse senedi tutarları ve son dakika haberleri şeklinde gerçek zamanlı verileri çekmenin AI dil modelinde devrim yaratacağını söylüyor.

AI dil modellerini merkezi olmayan ve gerçek zamanlı verilerle birleştirmek, suni zeka ve blockchain teknolojisinde giderek daha mühim hale geliyor. Bunun en belirgin örneklerinden biri, organik dil işleme görevlerinde son teknoloji sonuçlar elde etmiş, gelişmiş bir konuşma suni zeka sistemi olan ChatGPT’dir.

ChatGPT, teknoloji dünyasında şimdiden mühim dalgalar oluşturmuş olsa da, potansiyeli hakkında tartışmalar gelişmeye devam ediyor. Bilhassa, Web3’ün, Web3 ödülleri vesilesiyle daha doğru ve güvenilir veri kaynaklarına erişim sağlayarak ChatGPT’nin kabiliyetlerini iyi mi daha da geliştirebileceğine yönelik artan bir ilgi var.

IoTeX’in Kurucu Ortağı ve Blockchain Araştırma Başkanı Xinxin Fan’a gore, kriptografi, mühendislik, AI/ML ve siber güvenlik uzmanı, Gerçek zamanlı veri eksikliği, ChatGPT’nin şu anda çeşitli kaynaklardan almış olduğu verilerin doğruluğunu ve tutarlılığını sınırlıyor.

Fan, “Akıllı cihazlardan ve blockchain teknolojilerinden gerçek zamanlı veriler çekmek, toplulukları kripto, NFT’ler ve öteki Web3 ödülleri karşılığında ChatGPT için güvenilir ve doğru bilgiler toplamaya teşvik edebilir” dedi. “Geleneksel olarak, Nesnelerin İnterneti verileri merkezileştirilir ve ticari amaçlarla toplanır, bu da ChatGPT’nin bundan direkt yararlanamayacağı anlamına gelir.”

ChatGPT, gerçek zamanlı verilere erişimi olmadığını doğruladı. “Bir suni zeka dil modeli olarak, Eylül 2021’deki eğitim veri kesintimin ötesinde gerçek zamanlı bilgilere ve haberlere erişemiyorum.”

Fan, blockchain ve W3bstream şeklinde öteki gelişmiş Web3 teknolojilerinin, toplulukları ChatGPT için daha güvenilir ve doğru gerçek zamanlı ve gerçek dünya verileri toplamaya teşvik etme potansiyeline haiz bulunduğunu yineledi.

Web3, rew yardımıyla karşılığında daha güvenilir verileri ödüllendiriyor

W3bstream, belirli bir görevi tamamlamak için bir takım makineyi organize edip koordine edebilen ve kullananların internete bağlı güvenilir akıllı cihazlar da dahil olmak suretiyle çeşitli kaynaklardan veri toplamasını elde eden bir blok zinciri üstüne inşa edilmiş bir makine düzenleme katmanı olarak görülebilir.

Akıllı cihazlar ve sensörler, W3bstream ve öteki IoTeX teknolojileri için W3bstream ve öteki blockchain teknolojisini kullanan ChatGPT, veri standardını ve makine öğrenimi modellerini iyileştirerek kullanıcı sorgularına daha iyi yanıtlar verebilir.

ChatGPT, “İlk olarak, Web3 ödülleri, gerçek zamanlı olarak oldukca büyük oranda veriye erişmesini sağlayabilir. ChatGPT, performansını devamlı olarak eğitmek ve iyileştirmek ve modeli bireysel kullananların gerekseme ve tercihlerine gore özelleştirmek için verileri kullanabilir.”

Ve “ikinci olarak,” diye ekledi, “kullanıcılara verileri karşılığında Web3 ödülleri sağlayarak, ChatGPT potansiyel olarak kullanıcıları daha yüksek kaliteli ve ilgili veriler sağlamaya teşvik edebilir, bu da modelin yanıtlarının standardını ve doğruluğunu artıracaktır.”

ChatGPT’nin dikkate alınması ihtiyaç duyulan öteki hususlar

W3bstream’in ChatGPT için neler yapabileceği sorulduğunda, AI dil modeli Dr. Fan ile hemfikirdi “gerçek zamanlı veri kabiliyetleri, ChatGPT’nin verimliliğini ve doğruluğunu mühim seviyede artırabilir.”

OpenAI’nin uygulaması, “şu anda çeşitli kaynaklardan toplanan büyük oranda veriye dayalı olarak kullanıcı sorularını yanıtlamak için geniş bir data tabanı ve çıkarım sistemi kullanıyor. Sadece verilerin doğruluğu ve tutarlılığı, tek bir doğruluk kaynağından gelen verilerin kalitesiyle sınırlıdır. Birden fazla kaynaktan veri toplamak için W3bstream’i kullanmak, verileri daha güvenilir ve doğru hale getiriyor.”

“Ek olarak, W3bstream, ChatGPT’nin kolayca bulunamayan yada erişmesi zorluk derecesi yüksek verilere erişmesine destek olabilir. Genel olarak, bu, daha doğru, tutarlı ve güvenilir veri kaynakları ile eğitilmiş daha kuvvetli bir konuşma suni zeka sistemine yol açabilir” diye ekledi.

ChatGPT, “Büyük güç, daha da büyük mesuliyet getirir” dedi. “Web3’ün güvene dayalı olmayan şeffaflığı ve dağıtılmış defterler yöntemiyle denetlenebilirliği, ChatGPT şeklinde dil modelleri tarafınca üretilen zararı olan, düzmece, yansız yada adaletsiz içerikle ilgili endişeleri ele almak için muhteşem bir çözüm. Merkezi olmayan hesaplama ağları, bu modellerin ön eğitimi yada ince ayarı için hesaplama gereksinimlerini de kolaylaştırabilir.”

Suni Zekada Devrim Yaratmak

ChatGPT ile merkezi olmayan ve açık kaynaklı teknolojilerin entegrasyonu, gelişmiş merkezi olmayan suni zeka uygulamalarının geliştirilmesini sağlayarak suni zekada çığır açma potansiyeline haizdir.

Dr. Fan bir örnek paylaştı: “ChatGPT, belirli bir coğrafi bölge için daha doğru ortam verileri elde etmek için bu gelişmiş teknolojiyi kullanabilir. Mesela ChatGPT, daha doğru ve güncel bilgiler sağlamak için gerçek zamanlı hava durumu verilerini kullanabilir. Gene de, şu anda yalnızca W3bstream bunu güvenilir, emniyetli, ölçeklenebilir ve gizliliği sakınan bir halde mümkün kılıyor.”

ChatGPT’nin dil oluşturma kabiliyetleri ve W3bstream’in merkezi olmayan altyapısı, akıllı cihazlarla kontakt kurabilen ve akıllı ev aletlerini denetim etme ve sıhhat verilerini seyretme şeklinde görevleri gerçekleştirebilen ve kullananların Web3 vesilesiyle para kazanabilecekleri güvenli ve hususi söyleşi robotları oluşturmak için kullanılabilir.

Ek olarak, W3bstream’in merkezi olmayan yapısı, büyük ölçekli AI modellerini eğitmek için kullanılabilen bağlı cihazlar içinde güvenli ve hususi veri alışverişine izin verir. Bu, tek bir varlık tarafınca denetim edilmeyen ve veri gizliliği endişelerine daha azca duyarlı olan gelişmiş suni zeka modellerinin geliştirilmesine yol açabilir.

Çığır açma gücü

W3bstream’in akıllı cihazlara ve her yerde bulunan data işleme odaklanması, Chatbot’lar için verilere daha süratli ve daha güvenli erişim sağlamaya destek olabilir, şu sebeple uçta verileri işlemek ve çözümleme etmek gecikmeyi azaltabilir ve ölçeklenebilirliği artırabilir.

ChatGPT, akıllı cihazlar ve sensör veri teknolojisinin entegrasyonu, gelişmiş merkezi olmayan AI uygulamaları geliştirerek ve bağlı cihazlar içinde güvenli ve hususi veri alışverişini sağlayarak AI’da çığır açma potansiyeline haizdir. Bu değişen teknolojinin olanakları sonsuzdur, sadece dikkatli değerlendirme ve görevli uygulama, başarısı için tehlikeli sonuç öneme haiz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir