Çin Siber Uzay İdaresi, promosyon amaçlı kripto para birimi materyali mevzusunda uyarı yayınladı

Çin Siber Uzay İdaresi (CAC), 9 Ağustos’ta kripto para birimini teşvik eden “yasadışı bilgiler, hesaplar ve internet sayfaları” hakkında yeni bir uyarı yayınladı.

CAC, kripto para propagandasını temizleme görevinde

Mayıs 2021’de yetkililer, Proof-of-Work madenciliğini kısıtladı. Bunu kısa süre sonrasında Çin Halk Bankası Eylül 2021’de kripto para birimi işlemlerini tamamen yasaklayan yasa izledi. Merkez bankası, sanal para birimlerinin finansal suçları kolaylaştırdığını ve finansal sistem için risk oluşturduğunu söylemiş oldu.

Sadece, işlem yasağının üstünden bir yıla yaklaşırken, Çin’in web düzenleyicisi, çevrimiçi “ilgili faaliyetlerin” çoğalmaya devam ettiğini söylemiş oldu. Dijital para birimlerini tanıtan ve abartan web içeriğini “temizleme ve bunlarla ilgilenme” sözü verirken

“Sanal para biriminin yükselişi ile vurgunculuk, hype ve dolandırıcılık şeklinde ilgili faaliyetler giderek daha yoğun hale geldi.”

Ajans, bu tür materyallerin yüksek getiri vaadi şeklinde yanlış propaganda bulunduğunu ve katılımın mali kayba yol açacağını iddia etti.

“Bazı netizenler, sanal para birimine meydana getirilen yüksek yatırım getirisi şeklinde yanlış propagandalarla karıştırılıyor ve kendi mülklerine daha çok zarar veren ilgili tecim faaliyetlerine körü körüne katılıyor.”

Internet sayfalarına mevzuyla ilgili daha ilkin yayınlanmış yönergelere uyma sorumlulukları hatırlatıldı. Kurallar uyarınca, Weibo ve Baido’nun yönergeleri ihlal eden 12.000 kullanıcıyı platformdan kaldırdığını, kripto para birimi tanıtım materyalindeki 51.000 gönderiyi kaldırdığını ve 105 internet sayfasını kapattığını ekledi.

CAC, insanların güvenliğini korumak için kripto para birimiyle ilgili “yasadışı finansal faaliyetlere” müdahale etmeye devam edeceğini söylemiş oldu.

Çin’in kripto karşıtı duruşu

Bitcoin Magazine’den yakın tarihindeki bir yazı, Çin’in Bitcoin ve kripto para birimleri mevzusundaki sert duruşunun, itibari para sisteminin işlemeye devam etmesini sağlamaya çalışırken, güce ve kontrole tutunmaya çalışan “merkezi planlamacılara” indirgendiğini öne sürdü.

“Bitcoin’i yasaklamak – parasız webin saf bir sonucu ve merkezi gücün reddedilmesi, fiat zorlamasıyla savaşım için mühim bir vasıta.”

Yazar bilhassa, Çin’in katı parasal kontroller kullanarak ana para kaçışını engelleme girişimine dikkat çekti. Bitcoin yasağıyla bağlantılı olarak oyun, “kaçış için tüm ihtimaller içinde yolları kapatma” girişimi olarak tanımlanıyor.

Daha da kötüsü, dijital bir yuan altında kontrolün kapsamı artıyor, bu da Çin’in ülke çapında bir dağıtım için niçin bu kadar zorladığını açıklayabilir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir