CipherTrace raporu, kripto ekosistemindeki yasa dışı faaliyetlerde bir düşüş bulunduğunu gösteriyor

👋 Bizimle çalışmak ister misiniz? CryptoSlate birkaç pozisyon için işe alıyor!

Aşırı piyasa koşullarının ortasında, CipherTrace tarafınca 13 Haziran’da gösterilen bir rapor, kripto ekosistemindeki pozitif yönde gelişimleri detaylandırarak kripto ile ilgili suçlarda bir düşüşe işaret ediyor.

Rapor, 2020’de 4,3 trilyon dolardan 2021’de 16 trilyon dolara yükselen kripto tecim hacmini gösterdi. Şirket, düzenleyicilerin kripto ekosistemini incelemesinin sebebinin bu üstel gelişme bulunduğunu iddia ediyor.

Kripto suçlarında düşüş

CipherTrace’e nazaran, yasadışı faaliyetler azaldı ve şimdi tüm kripto ekosisteminin ufak bir bölümünü oluşturuyor. Şirket, 2020’de toplam kripto para birimi faaliyetlerinin %0,62 ve %0,65’ini oluşturan yasa dışı faaliyetlerin 2021’de 0,10’a düştüğünü tahmin ediyor.

CipherTrace, bilgisayar korsanlarının 2021 ve 2022’nin ilk on çeyreğindeki ilk on DeFi hack’inin analizinde 2,4 milyar dolar kazandığını tahmin ediyor. Mart 2022’deki Ronin Network istismarı ve 2021 Poly Network hack’i, toplam rakamın neredeyse yarısını oluşturuyor.

Bu miktar mühim olsa da, şirket, hızla genişleyen ekosistemin onu toplam piyasa değerinin ufak bir parçası haline getirdiğini detaylandırıyor.

CipherTrace kripto suçu ve AML informasyon grafiği

Rapor, kripto para piyasasının 2019 ile 31 Mart 2022 içinde %1,456 büyüdüğünü gösteriyor. Piyasa, birkaç kripto para biriminin yükselişinin peşinden Kasım 2021’de 3 trilyon dolarla zirveye ulaştı.

Şirket ek olarak yasa dışı faaliyetlerin çoğunun DeFi, NFT’ler ve yeni nesil karıştırma hizmetlerine kaydığını bildirdi.

Raporda kullanılan rakamların yasa dışı faaliyetlerin gerçek kıymetini yansıtmadığı açıklandı. “Uyarı yapmak gerekirse, geleneksel finansal kanallarda, kriptoda yada öteki gayri resmi kıymet transferlerinde olsun, tüm yasadışı faaliyetlerin bilinmediği gerçeği devam ediyor. Bundan dolayı, bizlerden yada başkalarından gördüğünüz sayıları bu perspektifi göz önünde bulundurarak alın.”

Düzenleyiciler derinlere dalıyor

Düzenleyiciler, kripto pazarını yasadışı faaliyetler için bir sığınak olarak kullanan kişiler hakkında uzun süredir endişelerini dile getiriyorlar. Böylece yaşanmış olan mühim gelişme, ayak uydurarak düzenleyici tedbirlerin artmasına niçin oldu.

Raporda, Başkan Biden’ın Mart ayında blockchain teknolojisini incelemek için kripto yürütme emri, Dubai’nin sanal bir varlık düzenleyicisi kurması ve Avrupa Birliği’nin bu tür düzenleyici girişimlere örnek olarak Kara Para Aklamayı Önleme yasaları önerildi.

CipherTrace ek olarak bir çok düzenleyici çabanın kripto ekosisteminin tehditlerini azaltmaya odaklanacağını da sözlerine ekledi. Bu, kripto para birimi kurumlarının artan düzenleyici nezaret altına gireceği anlamına gelir.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir