Coin Center, ABD Hazinesinin Tornado Cash üstündeki yaptırımlarına mahkemede itiraz edebilir

ABD Birleşik Devletleri merkezli kripto politikası savunuculuğu grubu Coin Center, Gömü Departmanları Yabancı Varlık Denetim Ofisi yada OFAC tarafınca uygulanan Tornado Cash yaptırımlarından etkilenen kişiler için “yönetimsel yardım sağlamayı” amaçladığını söylemiş oldu.

Pazartesi günkü bir blog yazısında, Coin Center genel müdürü Jerry Brito ve araştırma direktörü Peter Van Valkenburgh, OFAC’ın kripto para birimi karıştırıcı Tornado Cash ve 44 ilişkili cüzdan adresini Hususi Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar yada SDN’ler listesine eklediğinde “yasal yetkisini aştığını” iddia etti. 8 Ağustos’ta Müdürler, Gömü’nin eylemlerinin ABD’de ikamet edenlerin “hukuki yargılama ve ifade özgürlüğüne ilişkin anayasal haklarını” potansiyel olarak ihlal edebileceğini iddia ettiler ve mevzuyu mahkemeye taşımayı araştırıyorlardı.

Brito ve Van Valkenburgh, “Otonom kodu bir ‘şahıs’ olarak ele alarak OFAC, yasal yetkisini aşıyor” dedi.

Çözümleme: Tornado Cash davasında yaptırıma doğal olarak bir varlık nedir ve ne değildir.

OFAC, özerk kodu bir “şahıs” olarak ele alarak yasal yetkisini aşmaktadır.https://t.co/kDjoumAhF1

— Madeni Para Merkezi (@coincenter) 15 Ağustos 2022

Pariteye nazaran, Coin Center, Kurultay üyelerine brifing vermenin yanı sıra durumu tartışmak için ilkin OFAC ile temasa geçecek. Savunuculuk grubu sonrasında Tornado Cash’e bağlı 44 USD Coin (USDC) ve Ether (ETH) adreslerinden herhangi birinde kapana kısılmış fonları olan bireylere tokenlerini çekmek için bir lisans başvurusunda bulunarak yardım edecek. Bu eylemlerin arkasından, mahkemede yaptırımlara itiraz etmeye başlamış olacak.

Brito ve Van Valkenburgh, OFAC’ın Mayıs ayında belirli kripto para birimi mikseri Blender.io’ya yönelik yaptırımlarının aksine – “sonuçta bireylerin kontrolü altında olan ve SDN’lerin tanımına daha iyi uyan bir varlık” – “Tornado Cash’in olduğu söylenemez. yaptırıma maruz kalan şahıs.” Coin Center yöneticilerine nazaran bu, mikser akıllı sözleşmesinin ETH adreslerinden kaynaklanıyordu:

Brito ve Van Valkenburgh, “Muhtemelen Tornado Cash Uygulamasını dağıtan Tornado Cash Entity, bugün Uygulama üstünde sıfır kontrole haiz” dedi. “Blender’dan değişik olarak, Tornado Nakit Varlığı, Tornado Nakit Uygulamasının karıştırma yapmış olup yapmayacağını seçemez ve hangi ‘müşterileri’ alıp hangilerini reddedeceğini seçemez.”

eklediler:

“Tipik OFAC eylemleri, yalnızca ifade edici davranışları (mesela belirli bir İslami hayır kurumuna para affetmek) sınırlandırırken, bu fiil, belirli bir vasıta ve yazılım sınıfı tarafınca kullanılmaması gerektiğine dair bir sinyal gönderir – aslına bakarsak bir sinyal göndermeyi amaçlamış şeklinde görünüyor. Amerikalılar tamamen meşru amaçlar için bile. Bu sıralama hakkaten ve münhasıran Şimal Koreli bilgisayar korsanlarının Tornado Cash’i kullanmasını engellemeyi amaçlıyorsa ve Amerikalılar tarafınca meşru nedenlerle aracın kullanımı üstündeki caydırıcı tesir, bir yan tesir analizinde OFAC tarafınca kabul edilebilir olsa bile, bu şekilde olmayabilir. mahkemeye yeter.”

İlgili: Tornado Cash topluluk fonu, yaptırımlar içinde oldukça imzalı cüzdan dağıldı

Tornado Cash’e karşı yaptırımların açıklanmasının arkasından, tartışmalı mikser ile ilişkili kişiler, tartışmalar esnasında bazı merkezi platformlardan koptuklarını bildirdi. Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Semenov, geliştirici platformu GitHub’ın Pazartesi günü hesabını askıya aldığını bildirdi ve mikserin merkezi olmayan özerk organizasyonu ve Discord kanalı kullanıcıları, iki medyanın da karardığını söylemiş oldu.

Haziran ayında Coin Center, hükümet departmanının Başkan Joe Biden tarafınca Kasım 2021’de imzalanan altyapı yasasında anayasaya aykırı bir değişim hazırladığını iddia ederek ABD Hazinesini federal mahkemeye çıkardı. Grup, yasadaki bir hükmün data toplamayı amaçladığını iddia etti. kripto işlemleri meydana getiren kişiler hakkında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir