Coin Center, RESTRICT Yasası mevzusunda alarm veriyor

İsim

Coin Center, RESTRICT Yasası hakkında sert bir değerlendirme yayınladı ve yasa teklifinin kripto paraları yasaklamak için kullanılabileceğini söylemiş oldu.

Kripto para savunuculuk kuruluşu, Bitcoin (BTC) ağı şeklinde açık protokollere erişimi engelleme ve engelleme potansiyeli de dahil olmak suretiyle yasa tasarısıyla ilgili çeşitli sorunlara dikkat çekti.

Ek olarak Coin Center, mevcut Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC) sistemi ile paralellikler kurmuştur. Sadece, en önemlisi, RESTRICT Yasasının, Birinci Değişim haklarını ihlal ederek, başvuruyu kısıtlayarak farklılık gösterdiğine dikkat çektiler.

“Yasa, açık bir gerekçe olmaksızın OFAC’a paralel gereksiz bir rejim yaratıyor, ziyan olan tarafların yargı süreci endişelerini artıran eylemlere itiraz etme kabiliyetini mühim seviyede sınırlıyor ve OFAC’ın aksine, korumalı konuşma için herhangi bir düzenlemeden yoksun.”

Ağustos 2022’de OFAC, kripto para birimi karıştırıcısı Tornado Cash’i 7 milyar dolarlık dijital varlıkları aklamakla suçladı. Kripto topluluğu çoğu zaman hareketi, hükümetin aşırı erişiminin başka bir örneği ve mahremiyete yönelik bir hücum olarak görmüş oldu.

O sırada Coin Center, “öteki herhangi bir teknoloji şeklinde iyi yada fena kullanımlara konulabilen” cansız bir araca yaptırım uygulama meşruiyetini sorguladı.

KISITLAMA Yasası

RESCT Yasası, 7 Mart’ta ABD Senatosuna sunuldu ve yabancı ülkelere bağlı teknolojileri yasaklamaya çalıştı.

Tasarıda hususi olarak belirtilmese de, kısa biçimli video platformu TikTok’un yasaklanmasına bir cevap olarak görülüyor.

Tekliflere bakılırsa Beyaz Saray Tecim Departmanı yabancı teknolojileri gözden geçirecek. Sonrasında, Bakanlık, uygun görüldüğü takdirde değişen teknolojinin yasaklanmasını da içerebilecek şekilde, gerektiği şekilde cevap verme yetkisine haiz olacaktır.

Tasarıya sponsor olan Senatör Warner, tekliflerin bilhassa TikTok’u hedeflemediğini söylemiş oldu. Sadece averaj olarak 100 milyon Amerikalının platformu günde 90 dakika kullandığını da sözlerine ekledi. Üstelik bu, “her insanın bahsetmiş olduğu” şeydir.

Coin Center kapsamlı otorite mevzusunda uyardı

Coin Center, Şimal Kore fidye yazılımı vakalarını içeren işlemler şeklinde “gerçek yabancı düşmanlara” yaptırım uygulanmasına itiraz etmediğini söylemiş oldu. Sadece, Kanun kapsamında verilen yetkilerin yabancı düşman olmasa bile kullanılabileceği endişelerini dile getirdi.

Benzer şekilde müessese, ifadeleri yanlış yorumlayarak, tüm Bitcoin işlemleri şeklinde tüm varlık sınıflarının yasaklanmasını yasalaştırma potansiyel kapsamına da itiraz etti.

“KISITLAMA Yasası’nın bu kadar mantıksız ve aşırı geniş bir yorumu yapılmış olsaydı, bununla mahkemede savaşım ediyor olurduk.”

Eski Coinbase CTO’su Balaji Srinivasan, Yasanın “Amerikan Büyük Güvenlik Duvarı” bulunduğunu söyleyerek önceki endişeleri yineledi. Srinivasan, ABD’nin “Çin’i yenmek adına Çin” haline geldiğini ekledi.

Yorum, yasaklı uygulamalara VPN erişiminin faile 20 yıl hapis ve 250.000 dolar para cezası verebileceğini belirten bir gönderiye atıfta bulunularak yapılmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir