Coinbase Eski Ürün Yöneticisi İçeriden Öğrenenlerin Ticaretinde Suçlu Değil

Eski bir Coinbase ürün yöneticisi, içeriden öğrenenlerin ticaretine karşı suçsuz bulunduğunu iddia etti.

Reuters’in bildirdiğine nazaran, 32 yaşındaki Ishan Wahi, Çarşamba günü meydana getirilen bir duruşmada kripto borsası Coinbase’de çalışırken meydana geldiği iddia edilen elektronik dolandırıcılık suçlamalarını reddetti.

Hakkaniyet Bakanlığı, 21 Temmuz’da New York’ta dosyalanan bir iddianamede Wahi’yi elektronik dolandırıcılık ve içeriden öğrenenlerin ticareti planıyla bağlantılı olarak elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo kurmakla suçladı.

Ek olarak, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), aynı gün Wahi aleyhine içeriden öğrenenlerin ticareti suçlamalarında bulunmuş oldu. SEC’in dosyasına nazaran Wahi’nin, kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani ile Coinbase listeleme duyurularını evvel paylaşmış olduğu iddia ediliyor. Nikhil Wahi ve Ramani’nin ondan sonra, duyurular yayınlanmadan ilkin içeriden öğrenilen detayları alıp 1,1 milyon doların üstünde kar elde etmiş olduğu iddia edildi.

SEC, dosyaya nazaran ABD’de emek harcama vizesi bulunan Hindistan uyruklu Ishan Wahi’nin içeriden öğrenenlerin ticareti bilgilerini telefon görüşmeleri ve metin mesajları yöntemiyle iletmek için internasyonal bir telefon numarası kullandığını iddia ediyor.

Ishan’ın 25’ten fazla değişik kripto para birimi için minimum 14 değişik Coinbase listeleme duyurusu öncesinde içeriden data paylaşmış olduğu iddia ediliyor.

Hakkaniyet Bakanlığı, dosyalamasında “İçeriden öğrenenlerin ticareti planının bir parçası olarak Ishan Wahi, Coinbase’e olan itimat ve güven görevlerini ihlal etti” dedi.

İddianameye nazaran Wahi kardeşler ve Ramani, kripto para birimlerini birden fazla değişik Ethereum cüzdanında ve hatta başkalarının adına tutulan cüzdanlarda taşıyarak “kolluk kuvvetlerinin tespitinden kaçınmak için oldukça sayıda adım attılar”.

ABD Avukatı Damian Williams, suçlamalar ilk kez sunulduğunda bir basın açıklamasında, “Bugünün suçlamaları, Web3’ün kanunsuz bir bölge olmadığını bir kez daha hatırlatıyor” dedi.

Hakkaniyet Bakanlığı ek olarak iddianamesinde Ishan Wahi’nin “ABD’den başarısız bir halde kaçmak için yabancı bir ülkeye tek yönlü tayyare bileti satın aldığını” iddia etti.

Wahi kardeşler tutuklanırken, Ramani’nin nerede olduğu bilinmiyor.

İşhan’ın avukatı, kamu savunucusu Corey Endo, Decrypt’in yorum talebine derhal cevap vermedi.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir