Coinbase, ‘süratli ve öfkeli’ kripto gerilemesinde ikinci çeyrekte 1,1 milyar dolar yitik bildirdi

Kripto borsası devi Coinbase, 2022’nin ikinci çeyreğinde tecim hacmi ve işlem gelirinin düştüğünü gören 1,1 milyar dolarlık şaşırtıcı net zararın arkasındaki nedenler olarak kripto piyasalarının “süratli ve öfkeli” düşüşünü gösterdi.

Bu, kripto şirketi için art arda ikinci çeyrek yitik ve Nisan 2021’de Nasdaq Menkul Kıymetler Borsası’nda (Nasdaq) listelenmesinden bu yana en büyük yitik.

Analist beklentilerini de kaçıran sonuçlar, 9 Ağustos’ta Coinbase’in 2. Çeyrek 2022 Paydaş Mektubunda paylaşıldı:

“Mevcut gerileme süratli ve öfkeli geldi ve satın alan davranışının geçmişteki düşüş pazarlarının aynasını yansıttığını görüyoruz.”

Coinbase, ikinci çeyreğin tecim hacminin %30 düşmüş olduğu ve işlem gelirinin sırasıyla %35 düşmüş olduğu “sıkıntılı bir çeyrek” bulunduğunu söylemiş oldu.

“Her iki ölçüm de, makroekonomik ve kripto kredi faktörlerinin benzer şekilde yönlendirdiği satın alan ve piyasa faaliyetindeki bir değişimden etkilendi” diye yazdı.

İşlem gelirindeki düşüşe karşın, Morningstar hisse senedi analisti Michael Miller bir raporda Reuters’e şunları söylemiş oldu: “Coinbase platformundan toplu bir geçiş görmedi. […]kullanıcıları kripto para yatırımlarında daha eylemsiz hale geliyor”.

Kripto borsası, önceki çeyreğe gore %45.1 düşüş ve önceki senenin çeyreğine gore %153.1 şaşırtıcı bir düşüş olan 802.6 milyon $ gelir bildirdi. 1,1 milyar dolara ulaşan net ziyanı, esas olarak ikinci çeyrekte düşük kripto varlık fiyatlarının niçin olduğu 446 milyon dolarlık nakit dışı kıymet düşüklüğü ücretlerinden kaynaklandı.

Sadece Coinbase, ekonomik düşüşe karşın firmanın dalgalı piyasa koşullarına uyum sağlamak için elinden gelenin en iyisini yaptığını yazdı:

Giderleri azaltmak ve kar marjlarını iyileştirmek için Coinbase, Haziran ayında çalışanlarının %18’ini azalttı ve ek olarak ürün geliştirmeye yönelik bir “duraklat, sürdür ve önceliklendir” yaklaşımını benimsedi:

“Genel olarak, eylemlerimizin mali tesirini tam olarak anlamamız birazcık vakit alacak, sadece Teknoloji ve Geliştirme ile Genel ve İdari Giderler için tüm senelik gider aralığımızı düşürdük.”

Önceliklendirilen bu ürünler içinde Coinbase’in Perakende Uygulaması, Coinbase Prime, Staking, Coinbase Cloud ve öteki Web3 uygulamaları içeriyor.

Sadece Miller, “azalmanın mevcut gelir yaratma seviyelerinde karlılığı geri getirmesinin pek mümkün olmadığını” söylemiş oldu.

İlgili: Coinbase için iki dava daha: Kod çözüldü, 1-8 Ağustos

Geleceğe bakıldığında, Coinbase, ikinci çeyrekten itibaren “yumuşak kripto piyasası koşullarının” 2022’nin üçüncü çeyreğine kadar devam etmesini beklediğini söylemiş oldu. Şirket, toplam işlem hacminde ve kullanıcı başına averaj işlem gelirinde daha çok düşüş beklediğini, sadece bir miktar görebileceğini söylemiş oldu. abonelik ve hizmet ücretlerinden elde edilmiş gelir artışı.

Coinbase’in hisse fiyatı, ikinci çeyrek sonuçlarının açıklanmasının peşinden Salı günü %10,55 düştü ve yazı yazılırken 87,68 dolar olarak fiyatlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir