Coinbase, içeriden öğrenenlerin ticareti skandalının kalbinde federal mahkemede suçsuz bulunduğunu iddia etti

Reuters’in bildirdiğine nazaran, eski Coinbase Global ürün müdürü Ishan Wahi, Çarşamba günü Manhattan federal mahkemesinde iki tane elektronik dolandırıcılık komplosu ve iki tane elektronik dolandırıcılık suçunu reddetti. Wahi, ABD Birleşik Devletleri kolluk kuvvetleri ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafınca Coinbase’de içeriden data ticareti yapmakla suçlanıyor. Mayıs ayında Hindistan’a giden bir uçağa binmeye çalışırken tutuklandı ve Temmuz ayında suçlandı.

Bilhassa Wahi, kardeşi Nikhil ve arkadaşı Sameer Ramani’ye Coinbase’in tecim için listelemeyi amaçladığı kripto para birimleri hakkında gizli saklı bilgiler vermekle suçlanıyor. Bu iddiaya nazaran, varlıkları Coinbase listelerinden ilkin alıp tecim yaparak Haziran 2021 ile Nisan 2022 içinde minimum 1,5 milyon dolar kar elde etmelerini sağlamış oldu. Muhtemelen kripto para birimini içeren ilk içeriden öğrenenlerin ticareti davasıydı. Nikhil Wahi de tutuklandı, sadece Ramani Temmuz ayı sonlarında özgür kaldı.

SEC, Wahi ve kabahat ortağının 25 kriptodan dokuzunun Powerledger (POWR), Chromatika (KROM), DFX Finance (DFX), Amp (AMP), Rally’de işlem gördüğüne dayanarak Ishan Wahi’ye karşı paralel bir hukuk davası yürütüyor. (RLY), Rari Governance Token (RGT), DerivaDAO (DDX), LCX ve XYO – menkul kıymetlerdi. SEC’in hareketi, varlıkları elinde tutan borsaların, fonların ve yatırımcıların durumu hakkında sorulara yol açmış olduğu için tartışmalı oldu.

İlgili: Coinbase SEC soruşturmasının ‘ciddi ve ürpertici’ tesirleri olabilir: Avukat

Hakkaniyet Bakanlığı, davadaki suçlamaları içinde menkul kıymetleri dahil etmedi ve Coinbase, Wahi aleyhinde suçlamalar yapıldıktan sonrasında gösterilen bir blog yazısında menkul kıymetlerle ilgilendiğini reddetti ve baş hukuk görevlisi Paul Grewal şunları yazdı:

SEC, kapsayıcı ve saydam bir halde kişiye hususi kurallar oluşturmak yerine, tüm dijital varlıkları, menkul kıymet olmayan varlıkları bile kendi yetki alanına sokmaya çalışmak için bu tür tek seferlik yaptırım eylemlerine güveniyor.”

Emtia Vadeli İşlemler Tecim Komisyonu Caroline Pham da kavgaya katılarak SEC davasını “’uygulama kanalıyla düzenlemenin’ çarpıcı bir örneği” olarak nitelendirdi.

SEC’in, bu davayla ilgisi olmayan bir soruşturmada kripto borsalarında içeriden öğrenenlerin ticaretine de bakmış olduğu bildiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir