Coinbase’in Ciddi Bir İçeriden Öğrenenlerin Ticareti Problemi Var, Emek verme İddiaları

Avustralya, Sidney’deki Teknoloji Üniversitesi’ndeki üç finans araştırmacısı, kripto para endüstrisinde içeriden öğrenenlerin ticaretinin “sistemik” bulunduğunu iddia ediyor ve bu tür faaliyetlerin son dört yılda Coinbase listelerinin %25’ine kadar gerçekleştiğini tahmin ediyor.

Profesör Ester Felez Vinas, Profesör Talis Putnins ve doktora talibi Luke Johnson, “Kripto Para Piyasalarında İçeriden Informasyon Alımı” başlıklı hemen hemen hakemli olmayan bir makalede, San Francisco’daki kripto para birimi listelerinin %10-25’inde içeriden öğrenenlerin ticaretinin gerçekleştiğini tahmin ediyor. Eylül ve Mayıs 2022 içinde temelli değişiklik. Araştırmacılar, bunun minimum 1,5 milyon dolarlık haksız kazanılmış karla sonuçlandığını iddia ediyor. “Bulgularımız hemen hemen kovuşturulmamış davaları tespit ediyor” diye yazdılar.

Ek olarak, kriptoda içeriden öğrenenlerin ticareti mevzusundaki artan algının, bilgili potansiyel yatırımcıları korkutabileceğini ve “menkul kıymetleri ve öteki finansal araçları temsil etmenin kriptografik olarak güvenli yollarının benimsenmesini engelleyebileceğini” savunuyorlar – bu, bulgularıyla büyük seviyede desteklenen bir idrak.

Metodoloji açısından, araştırmacılar 146 Coinbase listesini incelediler ve kimlik doğrulaması gerektirmeyen merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) söz mevzusu varlıkların anormal tecim modellerini aramak için her yeni sıralama yayınlanmadan 300 ila 100 saat ilkin fiyatlarını izlediler. .

Araştırmacılar, “Görsel incelemeden, -250 saatte süregelen listeleme duyurusundan ilkin belirgin bir artış modeli bulunduğunu not ediyoruz” diyor.

“Yükseliş, piyasaya giren yeni bilgiler ve tüccarların haberlere tepki vermesi sebebiyle fiyatta bir artış gördüğümüz listeleme duyurusu etkinliğine kadar devam ediyor. Gözlemlediğimiz artış modeli, borsalarda kovuşturulan içeriden öğrenenlerin ticareti vakalarındaki artışlarla tutarlı” diye yazdılar.

Sadece muhalifler, kağıdın geniş bir fırça ile boyandığını ve Coinbase’deki bulguları bir tüm olarak kripto endüstrisinin tamamına uyguladığını iddia edebilir.

Kripto borsalarındaki alım satım uygulamalarına aşina olan bir kaynak, Decrypt’e, çalışmanın içeriden öğrenenlerin alım satımının gerçekleştiğine dair net bir kanıt sunmadan yada öne sürülen token listelerini iddia etmiş olduğu belirli cüzdan adreslerini tanımlamadan “sonuçlara vardığını” söylemiş oldu.

Bir Coinbase temsilcisi, Decrypt e-postasının “önden emek vermeyi ciddiye aldığını” söylemiş oldu.

“Tüm piyasa katılımcılarının aynı bilgilere erişmesini sağlamak için oldukca çalışıyoruz. Bu çabanın bir parçası olarak, varlık testi ve entegrasyon adımları esnasında teknik sinyal olasılığını en aza indirecek adımlar atıyoruz. Coinbase sözcüsü, yasa dışı davranışlara sıfır hoşgörü gösteriyoruz ve bunu izliyoruz, uygun olduğunda soruşturmalar yürütüyoruz” dedi.

Bu, Coinbase listelerinin içeriden öğrenenlerin ticareti ile ilk karşılaşması değil. ABD Hakkaniyet Bakanlığı kısa süre ilkin eski Coinbase ürün yöneticisi Ishan Wahi’yi şirkette çalışırken içeriden öğrenenlerin ticareti ile ilgili suçlarla suçladı. Yetkililer, Wahi’nin Coinbase varlık listeleme duyurularını, kendilerine 1,1 milyon doların üstünde kar getiren bir şemada öteki iki kişiyle evvel paylaştığını iddia ediyor.

Wahi’s ile ilgili olarak Coinbase, bir blog yazısında “bu tür suistimallere karşı sıfır toleransa haiz bulunduğunu ve herhangi bir çalışana karşı harekete geçmekte tereddüt etmeyeceğini” söylemiş oldu.

Kripto endüstrisinde, öteki içeriden öğrenenlerin ticareti son zamanlarda ortaya çıktı. OpenSea’nin eski ürün müdürü Nathaniel Chastain de öne çıkan özellikli NFT listelemelerinin arkasından içeriden informasyon ticareti yapmakla suçlandı. OpenSea CEO’su Devin Finzer geçen senenin Eylül ayında “yanlış çerçeveleme” olarak nitelendirdi ve “içeriden öğrenenlerin ticareti” teriminin gerçekleşenler için geçerli olmadığını söylemiş oldu.

Sadece Hakkaniyet Bakanlığı aksini düşünüyor benzer biçimde görünüyor. Haziran ayında, Chastain’i içeriden informasyon ticareti iddiasıyla bağlantılı olarak elektronik dolandırıcılık ve kara para aklama ile suçladı. Chastain, OpenSea’nin ana sayfasında hangi NFT koleksiyonlarının görüneceği mevzusunda evvel informasyon sahibiydi ve iddiaya nazaran kişisel finansal kazanç için bu koleksiyonlardan evvel varlık satın aldı.

Ağustos, kriptoda düzenleyici hamleler için aslına bakarsan büyük bir ay oldu. ABD’li milletvekilleri, geçen hafta ABD’de kullanımı yasa dışı olan tartışmalı kripto karıştırma hizmeti Tornado Cash’i engelledi.

Araştırmacılar ve kanun yapıcılar kripto endüstrisini araştırmaya devam ederken, bu baskının yalnız bir başlangıç ​​olması mümkün.

Kripto haberlerinden haberdar olun, gelen kutunuzda günlük güncellemeler alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir