Coinsquare baş işletme görevlisi, Kanada’daki ilk düzenlenmiş kripto satıcısı borsası olma mevzusundaki düşüncelerini paylaşıyor

Bu, bugüne dek Kanadalı kripto kullanıcılarının ilk neslini hala rahatsız eden bir öykü. Dört yıl ilkin, Kanada’nın o zamanki en büyük kripto para borsası QuadrigaCX’in kurucu ortağı Gerald Cotten, Hindistan’da gizemli koşullar altında öldü. Sadece, vefatından ilkin Cotten, dijital cüzdanlar için sanal anahtarlar aldı ve onları soğuk depoya taşıdı ve bu da kullanıcı fonlarında 190 milyon dolarlık kalıcı bir kayba yol açtı.

Vaka, ülkenin gelişmekte olan kripto sektöründe bir itimat krizini tetikledi ve düzenleyicileri blok zincir teknolojisine derinden şüpheyle yaklaştırdı. Sadece, eski yaralar sonunda iyileşir. Coinsquare, 2014’ten bu yana 8 milyar dolarlık kümülatif işlem hacmiyle Kanada’nın en büyük kripto borsalarından biri olmayı devraldı.

Coinsquare’in baş işletme ofisi Eric Richmond, Cointelegraph işletme editörü Sam Bourgi ile yapmış olduğu röportajda, gelecekte benzer vakaları önlemek için bir düzenleyici çerçevenin mevcut bulunduğunu deklare etti:

“Sınırın güneyindeki firmaların aksine, ABD’den oldukca değişik bir yaklaşım izledik, buradaki tüm kripto tecim platformlarının Kanada Yatırım Endüstrisi Düzenleme Kurumu’na (IIROC) kayıtlı olması gerekiyor. Şu anda işleme başvurularıyla ilgili bir birikim var, oysa biz oradaki ilk düzenlemeye doğal olarak oyunculardan biri olmak istediğimiz için Kasım 2020’de bizimkileri göndermiştik.”

Düzenleme yalnızca kısa sürede yürürlüğe girdiğinden, tüm kripto borsalarına bu zamanda IIROC’a kaydolmaları ihtiyaç duyulan iki senelik bir muafiyet verilir. Şu anda, Coinsquare, alanda IIRO kayıtlı olan tek firmadır. Benzer şekilde, kullanıcılarının dolandırıcılık kurbanı olmamasını sağlamak için yeni belirteçleri listeleme söz mevzusu olduğunda firmanın katı kuralları vardır:

“Bunu, temel teknolojiyi, pazarlamayı, arkasındaki ekibi değerlendirerek, ihtimaller içinde yasal sorunları, düzensiz fiyat hareketlerini vb. çözümleme ederek ortaya koyduk. Uyumluluk, iş, hukuk ve güvenlik. Bu, jetonu hakikaten anlamakla ilgilidir. Testleri geçerse, listeleme eşiği belirlenir.”

Kanadalı düzenleyiciler, yeni kurallara uymadığı iddia edilen borsalara karşı sert bir tavır aldı. Mart ayında Binance, Ontario eyaletindeki faaliyetlerini durdurdu ve Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’na (OSC) orada kayıtlı olmadığını kabul etti. Benzer şekilde, OSC, menkul kıymetler yasalarının ihlal edildiğini iddia ederek kripto para borsaları KuCoin ve Bybit’e karşı yaptırım eylemi başlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir