Çokgen süper ağlar ve Avalanche alt ağları: Temel farklar

Süper ağlar, Polygon Edge tarafınca desteklenen gelişmiş bir teknik mimariye, Merkle ağaçları vasıtasıyla güvenilir çalışmaya, Ethereum Virtual Machine (EVM) uyumluluğuna ve hususi belirteç desteğine haizdir.

Supernet mimarisi, Polygon Edge’inkine yakından bağlıdır. Polygon Edge mimarisindeki süper ağlarla ilgili altı modül şunları ihtiva eder:

TX Havuzu: Bekleyen işlemler için bir havuz görevi gören bu modül, Polygon Edge’in vaka güdümlü mimarisinin anahtarıdır. İşlemler birden oldukça kaynaktan kolayca eklenebilir ve platformun öteki modülleriyle sorunsuz bir halde bağlantı kurar. Blockchain: Bu, durum veritabanını ifade eder ve hesaplar, akıllı sözleşme kodu, dünya durumu ve daha fazlası hakkında data meblağ. JSON-RPC: Süper ağın API katmanı, Ethereum istemci standartlarına uygundur ve MetaMask, Web3.js, Ethers.js, Remix ve Hardhat benzer biçimde araçların kendi ağında sorunsuz çalışmasını sağlar. Konsensüs: Supernet, yetki kanıtı ve hisse kanıtı konsensüs algoritmaları kullanır. Libp2p: Bu, supernet’in blok senkronizasyonunu, mutabakat mesajlarını, işlem havuzu dedikodusunu ve SAM havuzu dedikodusunu kolaylaştıran güncellenmiş eşler arası ağ yığınıdır. gRPC: Kuvvetli kontakt protokolüyle, bir üst ağdaki ayrıcalıklı operatör komutları yalnızca doğrulayıcı düğümlerde mahalli olarak yürütülebilir. Doğrulanmış operatörler çevrimiçi yedekleme yapabilir, doğrulayıcı sistemlerden data alabilir ve işlem havuzunda gizlenen verileri sorgulayabilir ve temizleyebilir.

Süper ağlar ek olarak güvenilir bir halde çalışır, kısaca her düğüm, akıllı sözleşmeyi yürüterek her işlemi bağımsız olarak doğrular. Blok zinciri defterinin muntazam emek vermesi için, tüm düğümlerin bir Merkle blok ağacından ve kapsamlı işlem listelerinden oluşan özdeş bir kopyasını tutması gerekir.

Merkle ağacındakilerle uyumsuz olan değişik durumlardan karma değerlerdeki tutarsızlıklar sebebiyle defteri değiştirmeye çalışan fena niyetli aktörlerin çabası süratli bir halde tespit edilecektir.

Süper ağlar ek olarak yerleşik EVM desteğine haizdir, kısaca geliştiriciler, Solidity benzer biçimde yüksek seviyeli dillerden derlenen EVM bayt kodunu kullanarak akıllı sözleşmeler yazabilir ve dağıtabilir.

Ethereum oluşturma deneyimine haiz geliştiriciler, Truffle, MetaMask, Remix ve blok kaşifler de dahil olmak suretiyle mevcut araçlar paketi yardımıyla Solidity sözleşmelerini herhangi bir değişim yapmadan süper ağlara kolayca aktarabilirler. Bu, bir platformdan diğerine sorunsuz bir geçiş sağlar.

Son olarak, süper ağlar, geliştiricilerin ERC-20 benzer biçimde evrensel olarak tanınan belirteç arabirimleriyle tutarlı hususi belirteçler oluşturmasına olanak tanır. Bu, Polygon’un süper ağlar vasıtasıyla beraber çalışabilirliği teşvik etme hedefiyle uyumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir