CommerceBlock CEO’su ABD Gömü Bakanlığı’nın Tornado Cash üstündeki baskısını sert bir halde eleştirdi ve bunun ‘oldukça azca mantıklı’ bulunduğunu söylemiş oldu

ABD Gömü Bakanlığı, Ethereum tabanlı karıştırıcı Torando Cash’i (TORN), Şimal Koreli suçluların kara para aklamalarını önlemek için 8 Ağustos’ta yasaklayarak ABD hükümeti tarafınca onaylanan ilk akıllı sözleşme yapmış oldu.

CommerceBlock’un gizlilik öncüsü CEO’su Nicholas Gregory bu karar hakkında yorum yapmış oldu ve CryptoSlate’e siber suçla savaşım söz mevzusu olduğunda bunun anlam ifade etmeyen bulunduğunu söylemiş oldu.

Dedi ki:

“ABD hükümeti, Şimal Koreli suçluların bunu kullandığına karar verdi. [Tornado Cash] akıllı sözleşme ve böylece yasaklamanın geçerli olduğu sonucuna varmışlardır. O şekilde olsa bile, suçluların yaptığını suçlular yapmış olacaktır.”

O devam etti:

“Tornado Cash’in yasaklanması pek mantıklı değil, şu sebeple sonunda asla kimse insanların öteki akıllı mikser sözleşmelerini kullanmasını yada mevcut sözleşmeleri kullanmasını engelleyemez. Ne siber suçları ne de mahremiyeti engeller.

Ya ABD dışından biri fonlarını Tornado vasıtasıyla karıştırır ve sonrasında bu tarz şeyleri Uniswap’a koyarsa. Sonrasında içeri giriyorum ve bir halde Uniswap’tan o ‘kirli’ jetonları alıyorum. Şimdi ABD yasalarını çiğnedim mi?”

ABD Gömü Bakanlığı, Tornado Cash ile ilişkili 39 Ethereum ve altı USDC adresinin bir listesini yayınlayarak yasağı duyurdu. Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC) ek olarak 45 adresi Hususi Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler (SDN) listesine ekledi. Yasak, tüm Amerikan vatandaşları ve şirketleri için geçerlidir.

özgürlük üstüne konserler

Araştırma şirketi CoinCenter da Tornado Cash yasağı hakkında bir izahat yapmış oldu ve ABD vatandaşlarına yönelik özgürlük ihlalleri mevzusundaki endişelerini dile getirdi.

Açıklamada, bu yaptırımın tek bir şahıs yada kuruluşa değil, yansız bir teknolojiye yönelik olduğu öne sürüldü. Öteki tüm teknolojiler benzer biçimde iyi ve fena için kullanılabilir. Açıklamada, bu yaptırımın şunları hedeflediği açıklandı:

“Çevrimiçi işlem yaparken kendi mahremiyetlerini korumak için bu otomatik aracı kullanmak isteyebilecek, herhangi bir yasal işlem yapılmadan özgürlükleri kısıtlanan tüm Amerikalılar.”

Öte taraftan Gregory, bu kararın suçu önlemediği yada mahremiyeti tamamen engellemediği için pek mantıklı olmadığını belirtti. Dedi ki:

“Tornado Cash’in yasaklanması pek mantıklı değil, şu sebeple sonunda asla kimse insanların öteki akıllı mikser sözleşmelerini kullanmasını yada mevcut sözleşmeleri kullanmasını engelleyemez. Ne siber suçlara ne de mahremiyete engel oluyor.”

Herhangi bir hükümet tarafınca yasaklanan ilk akıllı sözleşme olduğundan bu yasağın tehlikeli sonuç bulunduğunu vurgulamaya devam etti.

Siber suçlular ve kripto karıştırıcılar

Tornado Cash benzer biçimde kripto karıştırıcılar, fonlarını geçirme etmek isteyen kripto kullanıcılarına extra gizlilik sunar. En kolay anlamıyla, mikser protokolleri fonları toplar, karıştırır ve ilgili alıcı cüzdan adreslerine gönderir. Gönderen adresleri alıcı adreslerle eşleştirmek olanaksız hale geliyor.

Gelişmiş gizlilik devamlı takdir edilse de bu özellik siber suçluları da cezbeder. Chainalysis tarafınca kısa sürede meydana getirilen bir araştırma, kripto mikser kullanımının Temmuz 2022’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 51,8 milyon dolara ulaştığını ortaya koydu.

Şimdiye kadar, Tornado Cash, bilgisayar korsanları içinde en popüler seçeneklerden biri oldu. Axie Infinity’nin Ronin Köprüsü, Şimal Kore’nin Lazarus Grubu ve ek olarak Ters Finans, Beanstalk ve Deus DAO’nun saldırganları Tornado Cash ile ilişkilendirildi.

Şimal Koreliler

Chainalysis’in raporu ek olarak, Şimal Kore ile bağlantılı olduğu malum kabahat örgütlerinin kripto karıştırıcıları kullanarak yalnızca 2022’nin ikinci çeyreğinde ortalama 600 milyon dolar akladığını gösteriyor.

Departmandan bir sözcü Coindesk’e, departmanın Nisan 2022’de Lazarus Group’u araştırmak için FBI ile beraber çalıştığını söylemiş oldu. Sözcü ek olarak Tornado Cash karıştırıcıyı da içerebilecek yaklaşan Gömü yaptırımlarına işaret etti.

Sözcü şunları söylemiş oldu:

“[the Lazarus Group actors] ABD yaptırımlarına maruz kalma riski. Bu, Gömü’nin fena niyetli siber oyuncuları engellemek ve haksız yere elde edilmiş kabahat gelirlerini engellemek için mevcut tüm yetkileri kullanma taahhüdünü gösteriyor.”

Sözcü ekledi:

“Bilerek, direkt yada dolaylı olarak, kara para aklama, mal yada para sahteciliği, toplu nakit kaçakçılığı yada Şimal Kore Hükümeti’ni yada herhangi bir üst düzey yetkiliyi yada hareket eden herhangi bir kişiyi destekleyen narkotik kaçakçılığı icra eden kişiler için mecburi ikincil yaptırım gereklilikleri olabilir. bu Hükümet adına yada adına.”

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir