Covalent CEO, Bir Dünya Savaşı’nın Bitcoin fiyatında ve benimsenmesinde ‘çok önemli bir yükselişi’ tetikleyebileceğini söylüyor

Doğu Avrupa’da savaşın patlak vermesinden bu yana, Bitcoin ve kripto para birimi çatışmanın her iki tarafında da yer aldı.

Ukrayna örneğinde, savaşın başlangıcında, hükümet yetkilileri kripto topluluğunu fon bağışlamaya çağırdı. Hem de Rusya, kripto yasağı için önceki planlarını U dönüşü ve yasal bir çerçeve formüle etmek de dahil olmak suretiyle daha kapsayıcı bir yaklaşım seçti.

FT’ye nazaran, Bridgewater hedge fonu, tüm bunların, savaşın dijital varlık büyümesi için bir katalizör olduğuna işaret ettiğini söylemiş oldu – bilhassa de kripto para birimlerine kurumsal bir ilgi ile ilgili olarak, bu bir olgunlaşma zamanında geldiğinden.

“Bu kısa vadeli dinamikler, kilit kurumsal yatırımcılar tarafınca benimsenme arttıkça ve çevredeki ekosistem derinleştikçe, kripto para piyasalarında kendi kendini güçlendirdiğine inandığımız yapısal değişikliklerin yanında meydana geliyor.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya-Ukrayna savaşının uzun seneler sürebileceği mevzusunda uyardı. Salgından bu yana geçen altı ay içinde, ABD ile Çin içinde Tayvan mevzusunda artan gerilimleri unutmadan NATO ve Rusya arasındaki duruş, dünya savaşı tehdidinin büyüyen bir olasılık bulunduğunu gösteriyor.

Bununla beraber, düşünceler bu şekilde bir senaryoda kripto para birimlerinin rolüne ve 3. Dünya Savaşı’nın daha çok benimseme ve kullanım için bir teşvik olup olmayacağına dönüyor.

Bağlaşık kuvvetler Rusya ve Çin’i dürttü

20 Haziran’da Rus yetkililer Litvanya’dan Kaliningrad’a demiryolu kısıtlamalarını kaldırmasını talep etti. Rusya’nın dış bölgesi, Moskova’nın doğusunda, Litvanya ve Polonya içinde yer alır ve Litvanya üstünden geçen bir demiryolu yolu ile Rusya’dan mal alır.

NATO üyesi Litvanya, AB yaptırımlarının uygulanması sebebiyle Rusya ile Kaliningrad içinde mal taşımacılığını yasaklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın “ulusal çıkarlarını korumuş olan eylemlerde bulunma hakkı” bulunduğunu söyleyerek cevap verdi.

Washington Antlaşması’nın 5. Maddesi, bir NATO üyesine meydana getirilen saldırının tüm üyelere yapılmış bir hücum bulunduğunu ve saldırgana karşı “toplu müdafa önlemleri” ile sonuçlanabileceğini belirtti.

Her neyse ki, bir aydan fazla bir süre sonrasında vaka tırmanmadı. Bununla beraber, bu parlama noktası, gerilimlerin oldukça daha büyük bir şeye dönüşme potansiyelini gösterdi.

Benzer şekilde, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 2 Ağustos’ta Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyaret sebebiyle ABD ile Çin arasındaki gerilim daha da gerginleşti. Çin Dışişleri Bakanlığı’na nazaran,” dedi.

Uyarıya karşın Pelosi, Tayvan Yasama Yuanı üyeleri ve Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi (TSMC) başkanı Mark Liu ile bir araya gelmiş olduğu geziye devam etti.

Ziyaret öncesinde Çin’in “saldırganlığı” hakkında yorum meydana getiren Pelosi, Pekin’e meydan okumasının ABD’nın Tayvan’ı desteklediğinin bir beyanı olarak görülmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

“Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) hızlanan saldırganlığı karşısında, kurultay heyetimizin ziyareti, ABD’nın demokratik ortağımız Tayvan’ın kendisini ve özgürlüğünü savunurken yanında durduğunun açık bir ifadesi olarak görülmelidir.”

Çin, Tayvan’a yaptırımlar uygulayarak, bazı besin maddelerinin ve organik kumun ihracatını durdurarak cevap verdi. Tayvan kıyı şeridinden 10 milden daha azca bir mesafede gerçekleşen bazı tatbikatlarla Tayvan çevresinde canlı askeri tatbikatlara başlamanın yanı sıra.

Kripto, sorun zamanlarında eski finansmanın yerini alıyor

Alınacak bir referans çerçevesi olmadan, bir dünya savaşı durumunda kripto para birimlerine ne olabileceği belirsizdir.

Millet devlet düzeyinde, dijital varlıklara olan talebin sorun zamanlarında yükselme eğiliminde olduğu gösterilmiştir. Bunun bir örneği, Venezüella’da Bitcoin talebinin ve fiyat primlerinin artmasına yol açan hiperenflasyondur. Bir noktada, Venezüellalılar spot fiyatın üstünde averaj 1.980 $ (yada o sırada ortalama %20) ödüyordu.

Stratejik ve Internasyonal Araştırmalar Merkezi’ne (CSIS) nazaran, Venezuelalılar servetin korunması, sansüre dayanıklı denizaşırı havaleler, insani yardım, ufak hırsızlığa karşı güvenlik ve finansal katılım dahil olmak suretiyle çeşitli nedenlerle Bitcoin ve öteki kripto para birimlerine yöneldiler.

Sadece Venezüella’da olanlar, küresel ölçekte yazışma ve enerji altyapısının yıkımını içerebilecek bir dünya savaşı esnasında olabileceklerle aynı değil.

Bitcoin talebi muhtemelen fiyat için bir kuyruk rüzgarı görevi görecektir

Blockchain analitik platformu Covalent’in CEO’su Ganesh Swami, e-posta kanalıyla düşüncelerini paylaştı ve bir dünya savaşı durumunda, Bitcoin fiyatında ve benimsenmesinde “çok önemli bir yükselişi” tetiklemek için birkaç faktörün bir araya gelebileceğini söylemiş oldu.

Buna ek olarak, yatırımcılar kazançları en üst düzeye çıkarmak için tokenlar içinde geçiş yaparken bu etkinin kripto para piyasasının geri kalanını da yükselteceği tahmin ediliyor.

Swami, bir dünya savaşının insanların daha güvenli ülkelere tahliye olurken kitlesel göçüne yol açabileceğini söylemiş oldu. Sonrasında göçmenler, nakit yada kıymetli metaller için geçerli olmayan “yitirme korkusu olmadan” serveti taşımak için Bitcoin’e dönebilir.

“Kolayca bulunabilen, çalınabilen yada el konulabilen kağıt para yada altının aksine, bitcoin’inizi gizlice saklamak için ihtiyacınız olan tek şey tohum ifadenizdir. Evlat edinmedeki bu artış fiyatı etkileyecektir.”

Aynı şekilde, karışımdaki bir öteki unsur de enerji güvenliğinin kaybı olabilir. Bu durumda madenciler, makineleri çalışır durumda tutmak ve/yada karlı bir halde madenciliği sürdürmek için savaşım edeceklerdir. Swami, bunun “mevcut arzın yayla yapmasına” niçin olabileceğini ve kıtlığa yol açabileceğini ve Bitcoin fiyatının yükselmesi için arka rüzgar görevi görebileceğini söylemiş oldu.

Şimdilik, dünya bundan sonrasında nasıl biteceğini beklemek için beklemede.

Kripto Pazarında Avantaj Elde Edin 👇

CryptoSlate Edge’in bir üyesi olun ve hususi Discord topluluğumuza, daha hususi içerik ve analizlere erişin.

Zincir üstünde çözümleme

Fiyat anlık görüntüleri

daha çok bağlam

Ayda 19$’a şimdi katılın Tüm avantajları keşfedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir