Credit Suisse kurtarma planı kamulaştırmayı, tahvil sahibi kayıplarını içerebilir

İsviçre bankacılık devi Credit Suisse için bir kurtarma planı, tahvil sahiplerine zarar verebilir ve hatta 19 Mart’ta ortaya çıkan oldukça sayıda rapora nazaran Credit Suisse Group AG’nin tamamen yada kısmen kamulaştırılmasıyla sonuçlanabilir.

Reuters’in iki kaynaktan öğrendiğine nazaran, İsviçre makamları, bankanın devam eden kurtarma çabalarının bir parçası olarak Credit Suisse tahvil sahiplerine zarar uygulamayı düşünüyor. Avrupalı ​​düzenleyiciler, hareketin yatırımcıların Avrupa’nın finans sektörüne olan itimatını zedeleyebileceğinden kaygı ediyor.

Bloomberg’den gelen bir başka rapor, İsviçre hükümetinin bankanın tamamen yada kısmen millileştirilmesini çözümleme ettiğini iddia ediyor; bu, UBS’nin devralınması tamamlanmadığı takdirde mevcut tek alternatif. Yatırım bankası UBS, İsviçre’nin en büyük bankasıdır.

Daha ilkin bir Pazar günü Avrupa bankası CDS’lerini ve tahvillerini kote ettiğini başka biri hatırlıyor mu? Oldukça gerçeküstü!

– Robert Smith (@BondHack) 19 Mart 2023

18 Mart’ta İsviçre Ulusal Bankası ve İsviçre mali düzenleyicisi, Credit Suisse’in UBS tarafınca satın alınmasının Credit Suisse’de bir “itimat çöküşünü” önlemek için “tek seçenek” bulunduğunu söylemiş oldu.

Anlaşmayı çevreleyen karmaşıklıklar ve sınırı olan süre sebebiyle kamulaştırma acil bir seçenek olacaktır. İsviçreli yetkililer, anlaşmanın hissedarların oylaması olmadan devam etmesine izin vermek de dahil olmak suretiyle, Asya piyasaları açılmadan ilkin anlaşmayı hızlandırmak için hafta sonu süresince “acil durum önlemleri” üstünde çalışıyorlar.

UBS’nin hükümetten yasal harcamalar ve bir devralma durumunda gelecekteki ihtimaller içinde kayıplar için ortalama 6 milyar doları üstlenmesini istediği bildiriliyor. Şirket Piyasa Değerine nazaran UBS, Credit Suisse için bankanın 17 Mart’taki ortalama 8 milyar dolarlık piyasa değerinin altında mühim bir indirimle 1 milyar dolar teklif ediyor.

Credit Suisse’in piyasa kıymeti geçmişi, 2001-2023. Kaynak: Firmalar Piyasa Kıymeti

İsviçre makamları da antak kalma sebebiyle iş kayıplarından kaygı duyuyor. Raporlara nazaran, Credit Suisse daha ilkin işini kurtarmak için 9.000 çalışanı işten çıkarmayı düşünüyordu.

Yatırım şirketi BlackRock, 18 Mart’ta Credit Suisse’i satın alma planlarını yada ilgilerini yalan olduğunu beyan etti. Şirket Twitter’da “BlackRock, Credit Suisse’in tamamını yada herhangi bir kısmını satın alma planlarına katılmıyor ve bunu yapmakla ilgilenmiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir